Po opozorilih zdravstvenega ministra Tomaža Gantarja bomo v prihodnjih letih prisiljeni iskati zdravstvene storitve v tujini, če ne bomo ničesar storili na področju financiranja zdravstva. Po njegovih besedah imamo v Sloveniji dobro zdravstvo, kljub kritikam na nekatere daljše čakalne dobe, in smo cenovno ugodnejši kot v tujini.
"To pomeni, da lahko za zdravljenja v tujini ponekod pričakujemo tudi večja doplačila. Ne sicer povsod, ampak v osnovi bi morali doplačevati. To pa bi bil absurd. Danes se borimo, da za zdravstvo v Sloveniji, kjer zagotavljamo visok nivo, ne bi plačevali več, bi pa plačevali preko meje. Upam, da se to ne bo zgodilo," je dejal.
Za obvezno dodatno zavarovanje
Zavzema se za obvezno dodatno zdravstveno zavarovanje. "Naša vizija je, da bi se mesečni prispevek za to zavarovanje morda znižal. Uvedli bi obvezno doplačilo, ki bi bilo vezano na ekonomsko moč posameznika," je pojasnil. Če bi uspeli z idejo obveznega dodatnega zavarovanja, bi lahko ohranili košarico zdravstvenih pravic v zelo podobnem okviru, kot je zdaj, je poudaril.
Po njegovem mnenju ni bojazni za bankrot katere od slovenskih bolnišnic, ki prosi za posojilo iz državne blagajne. "Lahko se pa zgodi, da kakšna bolnišnica ne bi mogla v roku izplačati plač. Če bi se to zgodilo, bi se v bolnišnici morali končno začeti pogovarjati o pravih ukrepih, ki se jim zdaj še izogibajo," je opozoril. Zaradi pomanjkanja denarja je napovedal tudi morebiten zastoj gradnje ljubljanske urgence ...
Zaveda se, da je v Sloveniji v zdravstvu zaposlenih manj ljudi kot v primerljivih evropskih državah. "Na primarni ravni potrebujemo 300 do 400 dodatnih zdravnikov. Z zdravniškimi organizacijami se dogovarjamo o možnosti, da bi zdravnike z zaključenim strokovnim izpitom, ki jih je kar nekaj v Sloveniji, vključili v delo na urgenci. To je že po sedanji ureditvi možno. Je pa nelogično, da ne smejo delati v ambulanti, lahko pa delajo na urgenci, kjer se morajo odločati samostojno in hitro," je dejal. Z omejevanjem specializantov bi lahko bili morda čez pet let brez zdravnikov, je dodal.
"Lobiji delujejo"
V zadnjem času se ogromno govori o korupciji v zdravstvu, nekateri omenjajo celo 500 milijonov evrov na letni ravni. Strinja se, da gre za velik problem. "Lobiji delujejo, težko si je zatiskati oči, da tega ni. Pri korupciji mora biti ničelna toleranca, a samo z ukrepi ministra za zdravje na žalost ne bomo veliko naredili, problema korupcije se je treba lotiti na nivoju države. Bolnišnice lahko spodbudimo preko svetov zavodov, naj spremenijo pravila in način dela predvsem pri nabavah zdravil in potrošnih materialov. Sicer jih k temu že danes zavezuje zakon o javnih naročilih in vzvodi, ki jih imam v skladu z zakonodajo, so povsem jasni," je še poudaril.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.