Tako britanski premier David Cameron kot ameriški predsednik Barack Obama sta prepričana, da je kemično orožje uporabil režim sirskega predsednika Bašarja al Asada. Britanska vlada je sicer v sredo sporočila, da ne bo šla v vojaški poseg proti Siriji, dokler preiskovalci ZN ne bodo poročali o dokazih o uporabi kemičnega orožja Varnostnemu svetu ZN.
Cameron ima sicer težave pri prepričevanju britanskih poslancev v upravičenost napada. V uvodnem nagovoru v parlamentu je dejal, da je prepričan, da za kemičnim napadom stoji sirski režim, a priznal, da o tem "ni stoodstotne gotovosti".Ob začetku izredne seje je poslancem dejal, da morajo "sami presoditi" o krivdi režima Bašarja al Asada.
Cameron je sicer povedal, da bi bilo nepredstavljivo, da bi Velika Britanija vojaško posredovala v Siriji, če bi Združeni narodi takšni potezi odločno nasprotovali.
Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je danes napovedal, da se bodo inšpektorji ZN, ki preiskujejo uporabo kemičnega orožja, iz Sirije umaknili v soboto zjutraj.
ZDA bi posredovale tudi brez zaveznikov
Odločitev britanske vlade o čakanju na poročilo ZN, kar lahko traja več dni ali tednov, in napoved, da bo London potem od Varnostnega sveta zahteval resolucijo, ki bi odobrila napad, je malce pomirila strahove, da bo do vojaškega posredovanja v Siriji prišlo že kmalu.
Vendar pa le za kratek čas, saj je tiskovna predstavnica State Departmenta Marie Harf v sredo povedala, da ZDA pomoči ne potrebujejo. "Našega odgovora ne more zadrževati nenehna trma Rusije v ZN. Položaj je tako resen, da zahteva odgovor," je dejala.
Prav tako je v sredo tudi britanski zunanji minister William Hague, ki se je pogovarjal z ameriškim državnim sekretarjem Johnom Kerryjem, dejal, da so se ZDA sposobne same odločiti o ukrepanju.
ZDA sicer doslej še niso predstavile nobenih dokazov o tem, kdo je odgovoren za napad. Ameriški mediji navajajo besede neimenovanih obveščevalcev, da so prestregli komunikacije nižjih častnikov sirske vojske okrog napada.
Obama je sicer v pogovoru za javno televizijo PBS dejal, da se še ni odločil o morebitnem vojaškem napadu na Sirijo, vendar pa je prvič doslej nedvoumno za napade s kemičnim orožjem pretekli teden v predmestju Damaska obtožil Asadov režim. Zagotovil je, da bo ameriški odgovor poslal močan signal Asadu.
Na vprašanje o tem, kakšna bi bila pravna utemeljitev vojaškega napada na Sirijo, je Obama odgovoril, da so se z uporabo kemičnega orožja kršili Ženevski protokoli iz leta 1925.
'Sirija se bo branila pred vsako agresijo'
Asad je danes povedal, da se bo Sirija branila pred agresorjem. ''Grožnje z neposrednim posredovanjem v Siriji bodo le še povečale našo odločenost, da stojim za svojimi načeli in neodvisnostjo naših ljudi. Sirija se bo branila pred vsako agresijo,'' je jemenski delegaciji dejal Asad, ki ga je povzela državna televizija.
Rusija napotila ladji, Velika Britanija letala
V Sredozemsko morje bodo Rusi zaradi ''poznane situacije'' na tem območju poslali dve ladji, je o sirski krizi poročala ruska tiskovna agencija Interfax. Za to potezo so se odločili, kot agencija navaja vir iz vojaških krogov, ker trenutni položaj ''terja nekatere prilagoditve''.
Ruska mornarica je zanikala, da bi bila napotitev ladij povezana s položajem v Siriji. Po njihovih navedbah gre za že dlje časa načrtovano napotitev.
Velika Britanija je danes v vojaško bazo na Cipru poslala šest lovskih letal RAF tajfun. Tja so jih po besedah obrambnega ministra poslali, da bi zaščitili britanske interese zaradi naraščajočih napetosti v Siriji. Dodal je še, da letala ne bodo sodelovala v neposredni vojaški akciji proti Siriji. Ciper je le okoli 200 kilometrov oddaljen od sirske obale.
Pogovori med svetovnimi voditelji
Sirija je bila danes tudi tema pogovorov med voditelji držav. Najprej sta se po telefonu pogovarjala nemška kanclerka Angela Merkel in ruski predsednik Vladimir Putin. Strinjala sta se, da je konflikt mogoče rešiti le po politični poti. Nemška kanclerka je ob tem pozvala k hitri in soglasni reakciji
Varnostnega sveta ZN, je pa znova ponovila, da domnevni napad s kemičnim orožjem zahteva mednarodni odziv. Iz Kremlja pa so sporočili, da sta se voditelja strinjala, da bi moral VS ZN preučiti poročilo mednarodnih inšpektorjev o vseh dejstvih domnevnega napada s kemičnim orožjem.
Nato pa se je Merklova pogovarjala s francoskim predsednikom Francoisom Hollandom. Družno sta ugotovila, da "nehumani napad s strupenim plinom nad sirskim civilnim prebivalstvom predstavlja hudo kršitev mednarodnega prava, ki ne sme ostati brez odziva". Upata tudi na hiter zaključek misije ZN in skorajšnje poročilo VS ZN, da bodo tisti, ki so odgovorni za ta pošastni zločin, lahko odgovarjali.
Še tretji pogovor pa je Merklova opravila z Obamo. Bela hiša ni želela razkriti podrobnosti pogovora.
Rusija bo blokirala vse resolucije VS ZN o napadu na Sirijo
Pozivi k vojaškemu posredovanju v Siriji so "jasen izziv" za ustanovno listino ZN, je danes sporočilo rusko zunanje ministrstvo. Rusija, ki že poltretje leto konflikta v Siriji podpira sirski režim, naj bi po pričakovanjih sicer blokirala kakršno koli resolucijo Varnostnega sveta ZN, katere cilj bi bil kaznovati režim za domnevni kemični napad.
"Načrti za vojaški napad na Sirijo s strani nekaj držav so jasen izziv za ključna določila ustanovne listine ZN in druge norme mednarodnega prava," izjava navaja besede namestnika zunanjega ministra Genadija Gatilova na sredinem srečanju z generalnim sekretarjem ZN Ban Ki Munom v Haagu.
"V tej fazi je treba uporabiti vsa politična in diplomatska sredstva, najprej tako, da se strokovnjakom ZN za preiskavo morebitne uporabe kemičnega orožja v Siriji dopusti, da zaključijo svoj mandat in o rezultatih poročajo Varnostnemu svetu ZN," je še dejal Gatilov.
Slovenija obžaluje, če bi prišlo do posredovanja
Zunanji minister Karl Erjavec je zatrdil, da Slovenija spremlja napeto dogajanje v zvezi s Sirijo in ob tem obžaluje, da se ne najde politična rešitev za tamkajšnjo krizo. To bi bilo sicer, kot je poudaril, nujno najti v okviru Varnostnega sveta ZN. "Slovenija obžaluje, če bi prišlo do posredovanja v Siriji," je še dejal.
"Smo zelo zaskrbljeni glede na dogodke. Stališče Slovenije ves čas je, da bi našli politično rešitev, ampak vidimo, da te politične rešitve ni," je dejal Erjavec. "Mi budno spremljamo, kaj se dogaja, obžalujemo pa, da se ne najde politična rešitev, ki bi bila pa nujna v okviru Varnostnega sveta Združenih narodov. Tako da Slovenija obžaluje, če bi prišlo do posredovanja," je še dodal.
KOMENTARJI (613)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.