Slovenija

Janševa vlada bo lahko uresničila cilje

Ljubljana, 03. 09. 2008 20.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zbor za republiko javno podprl vlado Janeza Janše, saj meni, da bo bo njegova vlada uspešneje vodila državo od njenih nasprotnikov.

Udeleženci Zbora za republiko so na javni tribuni v polni Linhartovi dvorani Cankarjevega doma pred letošnjimi volitvami javno podprli vlado Janeza Janše. Kot so zapisali v izjavi, sprejeti na tribuni, so se zato odločili zato, ker menijo, da bo njegova vlada uspešneje vodila državo od njenih nasprotnikov. V javni izjavi je zbor predstavil več razlogov, zaradi katerih se je odločil javno podpreti vlado sedanjega premiera. Kot je iz izjave prebral njegov predsednik Peter Jambrek, si je predsednik SD Borut Pahor javno zavzel, da bo sestavil vlado le s programsko sorodnimi strankami, to je z LDS in Zares.

Aktualna vlada po mnenju Zbora za republiko "pomeni garancijo, da v Sloveniji ne bodo prevladali cehi in korporacije, ampak državljani kot uporabniki storitev".
Aktualna vlada po mnenju Zbora za republiko "pomeni garancijo, da v Sloveniji ne bodo prevladali cehi in korporacije, ampak državljani kot uporabniki storitev". FOTO: POP TV

Nasprotno se je predsednik SDS Janez Janša zavzel za odprtost in sodelovanje vseh strank v vladi. "Zbor za republiko šteje ustvarjanje nacionalnega soglasja, odprtost za dialog, kompromis in sinergijo ter skupno sodelovanje v korist državljanov za vrednote, na podlagi katerih bo vlada Janeza Janše uspešneje od svojih nasprotnikov realizirala svoje programske zaveze nacionalnega pomena," so zapisali.

Zbor proti ideološkim delitvam

Po ugotovitvah Zbora za republiko SD, LDS in Zares predstavljajo kontinuiteto družbeno-političnih organizacij bivšega nedemokratičnega režima: "Socialna demokracija je naslednica Zveze komunistov Slovenije, LDS in Zares pa sta naslednici drugih dveh organizacij, Zveze socialistične mladine ter Socialistične zveze". Prav zato je po ugotovitvah zbora "razumljivo, zakaj je za predsednika SD prav SDS nesorodna". "Kot nova stranka namreč spada v krog slovenskega pomladnega gibanja za ustanovitev slovenske države," so zapisali.

Zboru "ni tuje samo politično zapiranje v en sam krog političnega sorodstva, še bolj nesprejemljivo je zanj postavljanje starih političnih in ideoloških delitev, ki izvirajo iz časa jugoslovanskega socializma". "Zbor zato nasprotuje sedanjemu oživljanju zavezništev, katerih identiteta ne ustreza niti ustaljenim evropskim opcijam, niti realni pluraliteti slovenskega volilnega telesa," so zapisali in dodali, da politični tabor, ki ga namerava oblikovati Pahor, spominja na "monolit izpred tridesetih let, ki v praksi ne deluje kot dejavnik reševanja razvojnih izzivov".

Obsodili poskus diskreditacije

Na koncu izjave so udeleženci zbora še enkrat izrekli priznanje vladi Janeza Janše za uspešno vodenje države v preteklih štirih letih in uspešno vodenje EU. Hkrati so se zavzeli za to, da bi vlada na volitvah dobila še en mandat, s katerim bi lahko nadaljevala in dokončala svoje delo.

Udeleženci zbora so v izjavi obsodili "poskusa diskreditacije vlade v tujini". Prvi se je po njihovem zgodil s peticijo zopet politično cenzuro in politične pritiske, "ki vsebuje vrsto dokazanih laži in podtikanj", drugi pa z oddajo o aferi Patria na finski televiziji. Oba poskusa po mnenju zbora pomenita "brezobziren napad na celotno slovensko državo in s tem slabitev njenega mednarodnega položaja in ugleda". Ob tem je Jambrek tudi napovedal, da bo zbor televiziji, ki je predvajala oddajo poslal pismo, v katerem ji bo argumentirano predstavil celotno zgodbo.

V izjavi njeni pisci tudi ugotavljajo, da se je prav aktualna vlada soočila s slovenskim tranzicijskim sistemom lobijev in cehov, "ki si že desetletja prilaščajo in si tudi politično podrejajo posamezne segmente družbe". Kot primer navajajo "cestni lobi, korporacijske monopole in medijske monopole". V vseh teh primerih se je aktualna vlada po njihovem postavila na stran ljudem, zato mandat te vlade "pomeni garancijo, da v Sloveniji ne bodo prevladali cehi in korporacije, ampak državljani kot uporabniki storitev".

Javne tribune so se med drugimi udeležili šolski minister in podpredsednik SDS Milan Zver, pravosodni minister Lovro Šturm, številni poslanci in poslanke ter druge osebnosti iz javnega življenja. Na tribuno sta bila vabljena tudi predsednik države in predsednik vlade, vendar se je po besedah predsednika Jambreka zaradi obveznosti nista mogla udeležiti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.