Predsednik vlade Janez Janša je v pogovoru za Primorske novice povedal, da je "bistvena razlika med občutki danes in pred štirimi leti ta, da se danes ve, da ni nedotakljivih". Poudaril je, da pri tajkunih ne gre za boj ali vojno, temveč za to, "da pravna država normalno funkcionira. Tisti, ki se tega bojijo, tem ukrepom nadevajo druga imena". Kot zatrjuje, s tem ne misli novinarjev, ampak tiste, ki so zagnali vik in krik, ko je "po obdobju priprav in vzpostavljanja neodvisnih organov za boj proti gospodarskemu kriminalu prišlo do prvih rezultatov".
"O tem, ali bo kdo končal za zapahi, odločajo sodniki, sodstvo pa je neodvisna veja oblasti," je pojasnil Janša in dodal, da "kar je v naši moči, smo in bomo tudi v prihodnje zagotovo naredili". Ivanu Zidarju s SCT, ki je zatrdil, da bo vključitev SCT na črno gradbeniško listo ogrozila nekaj deset tisoč delovnih mest, je odgovoril, da pri tem ne gre "za nikakršno socialno bombo", saj je po prepričanju Janše v gradbeništvu veliko povpraševanje po delovni sili. Slovenija bo, kot pojasnjuje, nadaljevala z obnovo železniške infrastrukture ter gradnjo razvojnih osi in cest. Pripomnil pa je, da bi morala biti prisotna skrb za delavski razred tudi takrat, ko so "nekateri lastninili ta podjetja".
"Pri nakupih dajem prednost slovenski kakovosti, ne pristajam pa na to, da je treba jesti travo zato, ker je slovenska," je ob vprašanju o blagovnih znamkah povedal Janša. Mura je po njegovo največja tekstilna tovarna v Evropi. Tisti, ki hoče v tekstilni industriji v Evropi uspeti, mora biti izjemno kakovosten, kar pa je po mnenju Janše Muri zaenkrat nekako uspelo, saj se je "obdržala nad vodo". Murine delavke bodo, kot pravi Janša, višjo plačo dobile, ko bodo izdelki te tovarne na trgu dosegali višjo ceno. Edina rešitev za višje plače je po Janševo "ustvarjanje bolj kakovostnih in bolje plačanih delovnih mest".
Prihodnost Luke Koper je dobra, saj "predstavlja vrata v svet za velik del Srednje Evrope". "Potrebuje navezovalno infrastrukturo in povezave", kjer je po besedah Janše naslednja faza drugi železniški tir. "Z nekaterimi tujimi partnerji smo se pogovarjali o skupnih podjetjih, kamor bi stopila slovenska logistična podjetja in železnice, da se zagotovi denar za nove naložbe," pojasnjuje premier. Pri nadaljnji širitvi Luke Koper se bodo po njegovih besedah upoštevali okoljevarstveni predpisi.
O realizaciji igralniškega projekta ameriškega Harrah's Entertainment je povedal, da se je zadeva spolitizirala. Z ekonomskega vidika pa je bila za Janšo prognoza vlade pravilna, saj je letos opazen padec prometa v Hitu zaradi padca standarda v Italiji.
Ključna alternativa plinskim terminalom je plinovod južni otok, ki bi pripeljal plin iz Azije v Evropo. "To je argument, ki zmanjšuje argumente za gradnjo terminalov," trdi Janša. Rešitev gradnje terminala je bolj optimalna rešitev tudi za Italijane, a dogovor o gradnji, kakor je dejal, še ni 100-odstoten.
Vlada načrtuje Izolski otok do leta 2023, a najprej, kakor trdi, potrebujemo tehtne okoljevarstvene in ekonomske študije. V tem mandatu nam je uspelo s spremembo delovnopravne zakonodaje doseči zmanjšanje brezposelnosti mladih do 26. leta s 26 na 16 odstotkov, pravi Janša. Opozarja pa na težavo, ker gre za zaposlitve za določen čas in so mladi prikrajšani za garancije za kredite, kar pa je težava nefleksibilnega bančnega sistema v Sloveniji.
Janša meni, da je stanje na področju medijev, kot ga imamo zdaj, bolj normalno in bolj demokratično, kot je bilo včasih. Ni naklonjen povišanju naročnine za nacionalno RTV, saj so po njegovem prepričanju znotraj RTV še velike notranje rezerve, ki jih je treba izkoristiti.
Po prepričanju Janše SDS na teh volitvah v ospredje postavlja stvari, ki so Slovence združevale, in ne stvari, ki so jih ločevale. Slovenija danes potrebuje sodelovanje, mir, varnost in stabilnost, še dodaja premier in predsednik SDS v pogovoru za Primorske novice.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.