Poslanska skupina SDS je včeraj tudi uradno vložila interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za finance Uroša Čuferja. Ta je danes dejal, da bo očitke iz interpelacije "argumentirano in tehtno zavrnil".
Interpelacija je Čuferja doletela zaradi predloga za podelitev neomejenega državnega poroštva pri nadzorovani likvidaciji Probanke in Factor banke. ''Minister za finance ni pravočasno zavaroval in umaknil iz Factor in Probanke 600 milijonov državnih depozitov,'' je na današnji novinarski konferenci dejal vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko. Glede nadzorovane likvidacije obeh bank je Čufer danes dejal, da so "tehtali med tem, kaj je manjše zlo". Pojasnil je, da bi bili stroški v obeh primerih primerljivi.
"Minister tudi ni pristal na javno objavo tistih, ki bodo prejeli več kot 100.000 evrov. To je kršitev zakona o bančništvu. Ugotavljati bi morali odgovornost lastnikov, nadzornikov in uprav Factor in Probanke. Vlada je z likvidacijo Factor in Probanke zaščitila majhno skupino privilegiranih ljudi,'' je dodal Tanko.
"Drugi razlog so kadrovske čistke"
Drugi razlog za interpelacijo so kadrovske čistke, je dejal Tanko. Gre za razrešitev neizvršnega direktorja v t. i. slabi banki Andreja Širclja. Po mnenju SDS pri razrešitvi Širclja niso bile uporabljene normalne pravne poti.
Kot je Tanko povedal že ob napovedi vložitve interpelacije, se vlada pri razrešitvi Širclja ni oprla na določbe zakona o slabi banki, ki dopušča, da so tudi funkcionarji neizvršni direktorji, ampak je razrešitev opravila na podlagi mnenja nepristojne institucije. Zato je po mnenju SDS razrešitev njihovega poslanca Širclja z mesta neizvršnega direktorja nezakonita.
Če bi vlada želela pridobiti pravno podlago za razrešitev Širclja, bi morala vložiti zahtevo za ustavno presojo določbe zakona, ki to dopušča, je povedal Tanko. Nezakonitost imenovanja je po njegovih besedah mogoče dokazovati v sodnem postopku, a vlada tudi te možnosti ni uporabila. Danes je v odzivu Čufer dejal, da so si pridobili pravna mnenja, ki so nakazovala, da gre v primeru Širclja za konflikt interesov, zato so ta mnenja spoštovali.
Möderndorfer: Razlogi so za lase privlečeni
Odzval se je tudi vodja poslanske skupine Pozitivne Slovenije Jani Möderndorfer, ki pravi, da je interpelacija zoper Čuferja neupravičena, neutemeljena in popolnoma zgrešena ter neodgovorna. Razlogi so po njegovih besedah povsem za "lase privlečeni". Interpelacija je ena najslabše utemeljenih doslej.
Dodaja, da SDS Čuferja interpelira zaradi odločitve, ki jo je sprejela vlada, ne on sam. Kot pojasnjuje, je bil Šircelj zamenjan, da bi vzpostavili zakonito stanje v Družbi za upravljanje s terjatvami banki.
"SDS ministra interpelira za meritorne in avtonomne odločitve Banke Slovenije, ki jih je ta sprejela za zagotavljanje stabilnosti finančnega oziroma bančnega sistema," je tudi zapisal v odzivu za javnost. Opozoril je, da se bo na obravnavi interpelacije v DZ ponovila razprava, ki jo je DZ že opravil na izredni seji. "Da pa je interpelacija popolnoma zgrešena, kaže med drugim tudi dejstvo, da se ji nista pridružili obe preostali opozicijski stranki," je še zapisal.
Umik proračuna?
V SDS predlagajo tudi, da iz zakonodajnega postopka umaknejo proračuna za leti 2014 in 2015. Opozarjajo namreč na poslabšane napovedi Urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar).
"V proračunu ni pokritja za približno milijardo evrov. Primanjkljaj tako ne bo 1,2 milijarde, temveč bo dvakrat večji," je dejal Tanko in dodal, da v proračunu tudi ni realizirana zaveza, ki jo je vlada spomladi dala Evropski komisiji, torej zmanjšanje odhodkov proračuna.
Čufer je ob ponedeljkovi predstavitvi proračunov povedal, da je ustrezno naravnan. Proračun za prihodnje leto predvideva 8,6 milijarde evrov prihodkov in 9,6 milijarde evrov odhodkov. Proračunski primanjkljaj bi tako znašal eno milijardo evrov oz. 2,9 odstotka BDP.
Predsednik stranke SDS Janez Janša pa je ocenil, da se je država s proračunom za prihodnji dve leti dokončno poslovila od ambicije, da se sama izkoplje iz krize, zato vladi svetuje, naj mednarodne institucije zaprosi za pomoč. Z odlašanjem bo cena vsak dan višja, pogoji za Slovenijo pa ostrejši, je opozoril. Čufer je odvrnil, da trenutno še ni potrebe, da bi o tem razmišljali.
Möderndorfer se je odzval tudi na poziv k umiku predloga proračuna za prihodnji dve leti. Opozarja, da ga je vlada predložila, ker je to dolžna storiti, dodala pa je tudi vse potrebne spremljajoče dokumente, ugotavlja vodja poslanske skupine največje koalicijske stranke.
NSi naj bi poskušal z interpelacijo zoper Viranta
Jutri pa bo predsednica stranke NSi Ljudmila Novak predstavila podrobnosti zoper ministra za notranje zadeve Gregorja Viranta, je potrdil predstavnik stranke. Čeprav NSi še ni podprl interpelacije Čuferja, pa bo stranka svojo interpelacijo ponudila v podpis SDS in SLS. Za vložitev interpelacije je potrebnih 10 podpisov poslancev, na kar je na Twitterju že opozoril SDS, NSi pa ima v državnem zboru le štiri poslance.
Virantu očitajo kadrovanje na podlagi politične pripadnosti. Potem ko je Virant prevzel vodenje notranjega ministrstva, je v pristojnosti njegovega ministrstva tudi kadrovanje na upravnih enotah. In prav danes, na dan, ko je nastopila mandat, so članico izvršilnega odbora stranke NSi Mojco Kucler Dolinar uradno razrešili z mesta načelnice upravne enote Ljubljana. Upravno enoto bo vodila do 18. oktobra, do takrat pa bodo imenovali novega vršilca dolžnosti. Kucler Dolinarjeva poudarja, da v odločbi o razrešitvi ni niti besede o postopku. Poudarja, da je bil postopek njene izbire voden transparentno in v skladu s predpisi. Prepričana je, da je bila odločitev o razrešitvi povsem politična.
NSi naj bi tudi Virantu očital, da naj bi javne uslužbence pozival h kršenju zakonodaje, med razlogi za interpelacijo pa je tudi njegovo prizadevanje za združevanje oziroma ukinjanje manjših občin, očitajo pa mu še nepojasnjene okoliščine nakupa letalskih kart pri edinem slovenskem letalskem prevozniku. Virant danes napovedi interpelacije ni želel komentirati.
KOMENTARJI (421)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.