Poslanska skupina SDS bo predvidoma še v tem tednu vložila v zakonodajni postopek predlog zakona o javnosti premoženja funkcionarjev, je danes napovedal vodja poslancev SDS Jože Tanko. Znova je kritično ocenil delo protikorupcijske komisije, saj je ta po njegovih besedah podlegla političnim interesom in populizmu.
Spomnil je, da je SDS zakonski predlog o javnosti premoženja funkcionarjev vložila že leta 2010, vendar ga je takratna koalicija v okviru vlade Boruta Pahorja zavrnila. Po njegovih besedah bi takšen zakon omogočil pregled nad premoženjem, ki ga imajo v lasti funkcionarji, ter preverjanje, ali je posamezni funkcionar prijavil vse svoje premoženje.
Kot je dejal Tanko, je odstop senata Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) odprl številna vprašanja, ki so povezana z dosedanjim delom senata. Po njegovih besedah je eno od pomembnih vprašanj, zakaj je senatu pošla sapa ravno v času, ko se je soočil z najtežjimi temami, kot je korupcija v bančništvu in zdravstvu.
Tanko je ocenil, da je senatu zagon zelo upadel, potem ko je KPK uspelo s političnimi in populističnimi prijemi zrušiti vlado Janeza Janše. Po njegovih besedah se je senat KPK v vsem svojem mandatu zadev loteval selektivno. Prednost je dajal politično odmevnim temam, v ozadju pa puščal ključne vsebine, je dodal.
'Klemenčič si je že na začetku privoščil velik spodrsljaj'
Po Tankovih besedah si je predsednik KPK Goran Klemenčič že na samem začetku mandata privoščil velik spodrsljaj, ko na seznam podjetij, za katera veljajo omejitve poslovanja, ni uvrstil podjetja Imobilia Plus, ki ga je soustanovila Klemenčičeva soproga Nina Zidar Klemenčič.
Očitno je, da je bil KPK v obeh sestavah zelo populističen ter je deloval bolj kot politični in ne kot neodvisni organ, je dejal Tanko. Po njegovih besedah mnenja nekaterih pravnikov in nekdanjih ustavnih sodnikov, pa tudi informacijske pooblaščenke Nataše Pirc Musar in nekdanjega pravosodnega ministra Aleša Zalarja, potrjujejo, da KPK ni deloval po pravnih normah.
Tanko je opozoril, da je v primeru KPK zatajila tudi nadzorna funkcija DZ, ki mu jo nalaga zakonodaja. Po njegovih besedah v vsem mandatu aktualnega senata KPK DZ ni izpeljal niti enega nadzora nad premoženjem članov senata. Tanko je tudi izrazil dvom v uspešno izpeljavo nadzora nad Klemenčičevim premoženjem, ki se ga je lotila mandatno-volilna komisija.
Pri tem se je Tanko zavzel za okrepitev vloge organov pregona in davčne uprave v boju zoper korupcijo in drugim kaznivim dejanjem. Po njegovih besedah bi se moral tudi KPK lotiti dela v skladu z nalogami in pristojnostmi, ki jih KPK nalaga zakon o integriteti in preprečevanju korupcije.
Vodja poslanske skupine SDS se je tudi zavzel za spremembe zakonodaje, ki bi omogočile lažji dostop do podatkov, potrebnih za ugotavljanje morebitnih zlorab v bančništvu. Tanko je spomnil, da je SDS s tem namenom že pred časom predlagal spremembe zakona o bančništvu, ki pa so pri koaliciji naletele na gluha ušesa.
KOMENTARJI (204)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.