Predsednik SD Igor Lukšič je dejal, da bi morala vlada nujno dobiti nova ministra za zdravje in gospodarstvo, to pa bi se moralo zgoditi še pred novo koalicijsko pogodbo. Pri njej bi morala nova ministra sodelovati, meni. Hkrati pa pravi, da v stranki nasprotujejo prestrukturiranju vlade, saj to po njegovih besedah prinaša politično nestabilnost. Na vprašanje, ali bi bil po njegovi oceni potreben odstop obrambnega ministra Romana Jakiča in ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela, pa Lukšič svojega jasnega stališča ni podal. Kot je dejal, se bosta o tem odločila ministra sama.
Dodaja, da je stabilizacija političnega sistema ključna, pri tem pa opozarja, da država ne sme biti talec ene osebe. Osnova za novo koalicijsko pogodbo morajo biti po mnenju prvega moža SD volilni program in dokumenti, sprejeti na kongresu, ponovil pa je tudi, da bi morala biti podobna nemški koalicijski pogodbi.
Cilj pogodbe mora biti kvalitetno oživljenje za vse ljudi in mora temeljiti na socialno tržnem modelu. "Finančna konsolidacija ne more biti konec zgodbe, potrebujemo mehanizme, da bomo dostojno preživeli to obdobje," trdi Lukšič. Pojasnil je, da v stranki na vsebini pogodbe delajo tako sveti, ministrske ekipe, kot tudi mreža stranke.
Besedilo koalicijske pogodbe, s katerim so se v ponedeljek na kolegiju pri predsednici vlade seznanili koalicijski partnerji, ni osnutek, pač pa le prvo nezavezujoče besedilo, poudarja Lukšič in pojasnjuje, da bo prvi pravi osnutek predstavljen prihodnji torek, ko se bodo z njim seznanili koalicijski poslanci in ministri. Takrat namerava SD predstaviti tudi svoje predloge.
Glede Teš 6 Lukšič pravi, da je z vsako menjavo ministra prišla revizija, ki je projekt še podražila. "Želimo, da se projekt zaključi in se celotna revizija naredi po zaključku," je dejal.
Na področju gospodarskega ministrstva po mnenju SD potrebujemo bolj ofenzivno politiko ter tudi močno gospodarsko diplomacijo. "Bojim se, da kot država nimamo ambicij, predvsem na gospodarskem področju, ampak se samo branimo pred nekimi zunanjimi krizami," pravi.
Vprašanje pokojnin bi bilo treba reševati znotraj socialno tržnega modela, pri čemer poudarja, da posegi v socialno državo ne bodo potrebni, če bo gospodarstvo doživelo ponoven zagon.
V SD evidentiranih že prek sto kandidatov za evropske volitve
V osnutku koalicijske pogodbe, ki so ga pripravili v PS, je zapisano tudi, da se je potrebno dogovoriti o univerzalnem temeljnem dohodku. Ob tem je Lukšič poudaril, da so tak dohodek v stranki predlagali že leta 1998, s čimer bi odgovorili na nepravično delitev družbenega bogastva. "Odprta vprašanja so pri sami operacionalizaciji, moramo pa o tej alternativi nujno razpravljati," pojasnjuje.
Govoril je tudi o pripravah na evropske volitve. Evidentiranje kandidatov v stranki je odprto do 15. januarja, do zdaj jih je bilo evidentiranih že več kot sto, kandidirajo pa lahko le člani. "S pripravami na evropske volitve želimo dvigniti politično zavest v Sloveniji. Za idejo socialne demokracije je treba nekaj narediti in delati zanjo tudi ko si izvoljen na volitvah," pojasnjuje.
Z odločitvijo, da lahko kandidirajo le člani stranke se želijo izogniti izkušnji iz preteklih evropskih volitev, ko sta bila na listi tudi dva nečlana. Za SD je namreč po besedah Lukšiča pomembno, da so ljudje, ki kandidirajo, politično organizirani. "Otresti se moramo namreč nestrankarskega pluralizma, ki smo ga gojili zadnjih 20 let," je poudaril.
Erjavec: Prioriteta v koalicijski pogodbi mora biti tudi boj proti korupciji
Prvak DeSUS Karl Erjavec upa, da bodo imeli do 14. januarja končno besedilo predloga koalicijske pogodbe. Kar zadeva zahteve DeSUS, je optimist, to je, da se pokojnine ne bodo znižale in da ne bodo posegali v regres upokojencev. Zagotovila predsednice vlade Alenke Bratušek, da bodo upoštevana pričakovanja DeSUS, Erjavec sicer še ni dobil.
Danes je izpostavil, da mora biti v koalicijski pogodbi jasno navedena tudi zaveza glede boja proti korupciji. V funkciji ministra za zdravje namreč ugotavlja, da bo treba pri tem res nekaj postoriti. Stanje, kot je v tem trenutku v zdravstvu, je neustrezno, poudarja Erjavec. Poleg stanja v zdravstvu izpostavlja še stanje v bankah. Spomnil je, da bankirji še niso odgovarjali za svoja dejanja, "so pa glavni krivci, da smo v takih težavah".
Za Erjavca je namreč nesprejemljivo, da se pogovarjajo o tem, ali bo treba znižati pokojnine, po drugi strani pa sanirajo skoraj pet milijardno luknjo v bankah. Tako se prvak DeSUS ne strinja s tistimi, ki menijo, da je za vse kriva politika. Sam, kot zagotavlja, ni vedel, da se v bankah to dogaja, da je možno, da nekateri prejemajo kredite brez ustreznih zavarovanj.
Ob snovanju koalicijske pogodbe morajo po njegovih besedah iskati tudi novega ministra za gospodarstvo in ministra za zdravje.
DL: Najpomembneje je, da ne bo več dvigovanja davkov
Izvršilni odbor Državljanske liste (DL) danes ni konkretno razpravljal o trenutnem besedilu nove koalicijske pogodbe, so pa izoblikovali sicer že znana ključna izhodišča, ki jih želijo imeti v prenovljenem dogovoru, je pojasnil prvak DL Gregor Virant.
Kot je povedal, je za stranko najpomembnejši zapis v koalicijsko pogodbo, da ne bo več dvigovanja davkov in se ne bodo uvajali novi. Izpostavljajo tudi dvig konkurenčnosti gospodarstva, skrb za mlade, nadaljevanje boja proti gospodarskemu kriminalu in korupciji ter odvzem protipravno oziroma nezakonito pridobljenega premoženja. "Na tem bomo vztrajali," je dejal Virant.
Pri univerzalnem temeljnem dohodku, ki si ga v koalicijski pogodbi želi največja vladna stranka PS, so v DL za zdaj še zadržani. Glede na prve, negativne odzive gospodarstva Virant tudi težko verjame, da bi do univerzalnega temeljnega dohodka sploh prišlo.
Ob tem pa Virant meni, da mora nova koalicijska pogodba temeljiti na medgeneracijski solidarnosti. "Doslej smo se zelo veliko pogovarjali o upokojencih, s čimer sicer ni nič narobe, ampak več se moramo pogovarjati o težavah mladih," je dodal. Po njegovi oceni sicer posegi v pokojnine ne bodo potrebni, glede plač javnih uslužbencev pa je Virant spomnil, da se bodo pogajanja s sindikati o ukrepih za vzdržno plačno maso za prihodnje leto začela februarja.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.