Zdravstveno stanje sedemkratnega prvaka v formuli 1 Michaela Schumacherja ostaja stabilno, ni pa več kritično, je njegova predstavnica Sabine Kehm včeraj za AFP ponovila diagnozo, ki so jo podali že 17. januarja. Novih informacij ni posredovala.
Schumacherja so s hudimi poškodbami glave, ki jih je utrpel pri padcu na smučišču v francoskem Meribelu, v bolnišnico v Grenoblu sprejeli 29. decembra lani. Zaradi poškodb možganov ga ohranjajo v umetni komi.
Zaključno policijsko poročilo o nesreči bo po besedah tožilcev v Albertvillu razkrito šele sredi februarja, a že zdaj je jasno, da bo tuja krivda izključena.
Povprečje je 15 dni
Bolj nejasna pa je prihodnost nekdanjega dirkača. Anestezist v pariški skupini bolnišnic Bichat-Beaujon-Louis Mourier Jean Mantz je povedal, da lahko umetna koma traja dolgo, več dni, več tednov. A povprečna doba ohranjanja osebe v umetni komi po hujši poškodbi glave je 15 dni, je dodal Gérard Audibert z oddelka za nevrokirurgijo v bolnišnici v mestu Nancy.
Komo se seveda lahko podaljša za nekaj časa, ampak je redko, da se koma podaljša na več kot tri tedne, je po poročanju AFP dodal Audibert.
Pojasnil je še, da se zdravniki za začetek zbujanja iz kome odločijo, ko je pritisk v lobanji znova nizek in stabilen. ''Potem počasi zmanjšujemo količine pomirjeval in uspaval in če pritisk ostaja pravilen, se odločimo za prekinitev umetne kome,'' je razložil Audibert.
Po tem pa lahko oseba ali ostane v naravni komi ali pa se postopoma zbudi. Med postopkom zbujanja iz umetne kome so zdravniki še posebej pozorni na reakcije bolnika.
Po tej fazi je lahko pot za pacienta še zelo dolga, okrevanje lahko poteka od onega do treh let, lahko celo življenje. Seveda pa je nemogoče napovedati, kako uspešno bo okrevanje, je dodal Mantz.
Nedavno je zdravnik Richard Greenwood in londonske bolnišnice že dejal, da če bo Schumacher preživel, ne bo več Schumacher.