Potem ko je prvi ekvadorski satelit v četrtek trčil v ostanke ruske rakete iz leta 1985, si zdaj strokovnjaki ekvadorske vesoljske agencije (EXA) prizadevajo vzpostaviti stik s satelitom, da bi vendarle lahko ugotovili, kakšne poškodbe so nastale na Pegasusu.
Medtem so družbeno omrežje preplavile objave Ekvadorcev, ki upajo, da bo strokovnjakom uspelo popraviti satelit in ga umiriti, saj se zaradi bočnega trka satelit nenadzorovano vrti. Prav tako se mnogi sprašujejo, ali ni država, ki je za projekt Pegasus namenila kar 700.000 ameriških dolarjev, ta denar sedaj zavrgla.
Izvršni direktor vesoljske agencije EXA Ronnie Nader ostaja optimističen. Na Twitterju je zapisal, da satelit kljub trku s kosi sovjetske rakete ostaja v orbiti, žal pa se nenadzorovano vrti okoli obeh svojih osi. Trenutno satelit ne more oddajati niti sprejemati signalov, si pa v agenciji prizadevajo težave čim prej odpraviti.
Pegasus je zelo majhen nanosatelit, ki meri 10 krat 10 centimetrov, težek pa je zgolj 1,2 kilograma. V vesolje so ga izstrelili 25. aprila letos iz kitajskega vesoljskega oporišča. V trku z ostanki sovjetske rakete Ciklon 3 naj bi se poškodovala satelitova solarna panela. Zaradi tega naj bi imela največ težav prav satelitova antena, ki je izgubila orientacijo, zaradi česar se satelit nenadzorovano vrti.
Ekvadorska vesoljska agencija namerava v avgustu v vesolje izstreliti svoj drugi satelit. Ali se bo izstrelitev izvedla, ostaja uganka, saj nesreča Pegasusa slab mesec po njegovi izstrelitvi slabo vpliva na državni vesoljski program.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.