Prejšnji seznam, ki ga je ameriška administracija objavila v začetku tedna, je zajemal imena, ki so sicer bila intrigantna, vendar pa hujšega udarca seznam ni povzročil. Med njimi sta bila pomemben ideolog Kremlja Vladislav Surkov in ultrakonservativna poslanka Elena Mizulina, ki je bila tudi ena vidnejših podpornic zakona, ki prepoveduje širjenje "gejevske propagande". Na seznamu pa ni bilo nikogar, ki bi bil zares blizu Putinu.
Na novem seznamu pa so imena iz Putinovega notranjega kroga, vendar pa nanj nista uvrščena direktorja Gazproma in Rosnefta, Aleksij Miler in Igor Sečin. Na seznamu pa so Sergej Ivanov, Putinov vodja generalštaba in osebe, ki delujejo bolj v ozadju, kot sta brata Rotenberg in kot je Genadij Timčenko, ki Putina pozna že desetletja.
S Timčenkom Putin že desetletja igra hokej, sicer pa je ta predsednikov prijatelj ustanovitelj podjetja Gunvor, ki je eno izmed vodilnih pri trgovanju z nafto na svetu. V podjetju, ki je bilo ustanovljeno leta 2000, danes pa ustvari za več kot 90 milijard dolarjev prihodkov, naj bi imel svoj delež tudi Putin in tako tudi dostop do sredstev družbe.
Putinov kritik in vodja protikorupcijske kampanje Aleksej Navalni, ki je trenutno v hišnem zaporu, je v ameriškem časopisu New York Times objavil kolumno, v kateri je navedel imena Putinovih ljudi, ki mu prinašajo denar in pozval, da se ta imena podvrže sankcijam.
Michael McFaul, ki je bil do pred kratkim še ameriški veleposlanik v Rusiji, je ocenil, da zadnje sankcije proti Rusiji predstavljajo zelo pomenljivo točko v ameriško-ruskih odnosih. "Ne vidim nobene podpore za to, kar Rusija počne zdaj in tako bo še dolgo časa," je dejal. Navalni pa je po objavi novega seznama ljudi, ki so podvrženi sankcijam, na družbenem omrežju Twitter zapisal, da so bili na seznam uvrščeni lopovi, za to pa "bomo morali nekateri plačati." "Bolje, da takoj spakiram kovček za zapor," je še dodal.
Nekdanji svetovalec Kremlja Gleb Pavlovski pa je prepričan, da sankcije niso ključ do uspeha. Meni, da bi morali politiki nadaljevati pogovore in se izogniti poglobitvi krize. "Sankcije bodo to le še poslabšale," je prepričan. Meni tudi, da sankcije ne bodo imele pozitivnega vpliva na rusko politiko in bodo uporabljene v propagandne namene in za napad na liberalno opozicijo.
Eden izmed najvišjih ruskih zunanjepolitičnih analitikov Fjodor Lukjanov je ocenil, da so sankcije simbolične, pa kljub temu zelo pomembne. dodaja, da so na seznam uvrščeni ljudje, ki so zelo blizu Putinu. "Menim, da v ZDA nimajo sredstev, ti ljudje iz notranjega kroga so ga verjetno poslušali. Verjetno so predvideli takšen potek dogodkov v tej krizi. Zato za njih ne bo nikakršne neposredne škode," je prepričan analitik, ki dodaja, da je to le velika gesta ZDA, ki tako kažejo, da so pripravljene iti še naprej.
Kakšen pa bo odziv Rusije?
Vprašanje pa je, kako se lahko maščuje Kremelj. Putinov predstavnik Dimitrij Peskov je dejal, da je Moskva osupla nad ameriškimi sankcijami. Pri tem je napovedal, da ZDA ne bodo dolgo čakale na povračilne ukrepe. Kmalu za tem se je pojavil seznam ameriških politikov, ki jim je prepovedan vstop v Rusijo. V odzivu na nov ameriški seznam je danes Putin sicer dejal, da bi se morala Rusija za zdaj vzdržati povračilnih ukrepov. Se je pa ostreje odzvalo rusko znanje ministrstvo. Prepričano je, da ameriške sankcije ne bodo služile ameriškim interesom in državljanom ZDA, bodo pa povzročile "neizbežno" škodo v odnosih med državama. Napovedalo je tudi oster odziv.
Ruski finančni minister Anton Siluanov pa je dejal, da bodo sankcije verjetno podražile rusko zadolževanje v tujini. Če se bodo takšni negativni obeti nadaljevali, pa bo morala Rusija po njegovih besedah razmisliti o spremembi načrtov glede zadolževanja v tujini. Po sedanjih načrtih naj bi letos Rusija v tujini poiskala za okoli sedem milijard dolarjev sredstev.
Ameriške kongresnike sankcije zabavajo
Ameriški senatorji, kot sta John McCain in Dan Coats, ki so se znašli na seznamu, so se že pošalili na ta račun. "Zelo sem razočaran, ker to poletje ne bom mogel na počitnice v Sibirijo," je Coats zapisal na Twitterju. "Izgubil bom delnice v Gazpromu, moj tajni bančni račun v Moskvi pa bo zamrznjen. Kljub temu ne bom odnehal s prizadevanji za svobodo, neodvisnost in ozemeljsko celovitost Ukrajine vključno s Krimom," pa je sporočil McCain.
Poleg njiju so na ruskem seznamu sankcij tudi vodja senatne večine demokrat Hary Reid iz Nevade, predsednik predstavniškega doma kongresa republikanec John Boehner iz Ohia in demokratska senatorja Mary Landrieau iz Louisiane ter Bob Menendez iz New Jerseyja. Nihče med njimi ni imel v načrtu poti v Rusijo niti nima tam svojega premoženja.
Reid se je pošalil, da je eno, če ruski predsednik Vladimir Putin uvede sankcije proti njemu, vendar pa se ne bi šalil z Mary Landrieau. Senatorka je sporočila, da bo ruske sankcije nosila kot znamenje časti, Boehner pa je ponosen, da je na seznamu Putinovih nasprotnikov.
Menendez pa nima smisla za humor. "Putinova vojaška invazija in priključitev Krima sta surovi in povsem nesprejemljivi dejanji, ki nas na žalost vodita nazaj v nasilnost in sovražnost hladne vojne. Ni treba, da je tako. Ampak če podpora svobodi, težko priborjeni demokraciji in suverenosti pomeni sankcije od Putina, pa naj bo," je sporočil Menendez.
Tudi Lukjanov je dejal, da je ruski seznam povsem simboličen, pravi ruski odziv pa bo po njegovem mnenju nekaj povsem drugega. "Vse je mogoče. Verjetno to ne bo povezano z ljudmi, ampak s popolnoma konkretnimi gospodarskimi interesi. Kakšna velika ameriška korporacija, ki ima svoje interese v Rusiji bi lahko bila ogrožena," pojasnjuje ruski analitik.
Kdo je na seznamu EU?
EU je uradno sprejela razširjeni kazenski seznam ruskih in krimskih predstavnikov, odgovornih za kršenje ozemeljske celovitosti in suverenosti Ukrajine s priključitvijo Krima Rusiji. Med 12 novimi imeni sta tudi podpredsednik ruske vlade Dmitrij Rogozin in eden glavnih izvrševalcev propagande ruskega predsednika Vladimirja Putina Dmitrij Kiseljov.
Kiseljov, televizijski voditelj, znan po kontroverznih izjavah proti homoseksualcem in po izjavi, da je Rusija edina sila, ki lahko ZDA spremeni v radioaktivni prah, je na kazenskem seznamu, ker je kot eden osrednjih izvrševalcev vladne propagande podpiral nameščanje ruskih vojakov v Ukrajini. Kiseljov je sicer šef nove ruske državne tiskovne agencije, ki je nastala po spornem zaprtju dolgoletne agencije Ria Novosti.
Poleg podpredsednika ruske vlade Dmitrija Rogozina, bivšega ruskega veleposlanika pri zvezi Nato, so na seznamu še Putinova svetovalca Vladislav Surkov in Sergej Glazjev, predsednica zgornjega doma ruskega parlamenta Valentina Matvijenko in predsednik dume Sergej Nariškin. Vsi zaradi javne podpore priključitvi Krima Rusiji oziroma nameščanju ruskih vojakov v Ukrajini, je pojasnjeno v Uradnem listu EU.
Na kazenskem seznamu je zdaj 33 oseb. V ponedeljek so namreč zunanji ministri unije že kaznovali 21 oseb. Na osnovnem kazenskem seznamu je osem politikov s Krima, med njimi predsednik krimske vlade Sergej Aksjonov, in trinajst Rusov, predvsem članov dume ter trije visoki predstavniki vojaških sil, med njimi poveljnik črnomorske flote Aleksandr Vitko.
KOMENTARJI (151)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.