Finančna prestolnica Kitajske se že nekaj dni koplje v smogu. Količina trdih delcev je močno presegla mejne vrednosti, kot jih določa Svetovna zdravstvena organizacija. Oblasti so zato v petek zaprle šole, ustavile vsa gradbena dela, omejile promet in odpovedale športne dogodke. Vidljivost je tako slaba, da so odpovedali tudi nekaj letov.
"Kot da bi živel v oblaku smoga," je za lokalne medije eden od prebivalcev in dodal, da ima zaradi slabega zraka glavobol, kašlja, na poti do službe pa težko diha.
Prebivalci Šanghaja, obalnega in precej vetrovnega mesta, niso vajeni dni, ko jim smog zakriva nebo. Onesnaženost zraka je praviloma veliko hujši problem v Pekingu, zato so se nekateri že začeli šaliti, da tudi na področju kakovosti zraka dohiteva Peking.
Onesnaženost zraka je eden od večjih problemov za kitajske oblasti. Težka industrija, ogrevanje na premog in hitra rast avtomobilskega prometa so glavni dejavniki, ki "smradijo" ozračje v kitajskih mestih.
Nedavno je raziskava, ki jo je objavila tudi kitajska državna tiskovna agencija, pokazala, da se je v zadnjem desetletju število bolnikov s pljučnim rakom v Pekingu povečalo skoraj za 50 odstotkov. To ugotovitev pa je potrebno povezati z dognanji Mednarodne agencije za raziskave rakavih obolenj, ki so razkrile, da je prav onesnažen zrak glavni povzročiteljev te bolezni.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.