Jutarnji list je objavil zapise pogovorov, ki jih je imel z nekdanjim hrvaškim premierjem Ivom Sanaderjem belgijski novinar Dan Alex. Tega je uredništvo Jutranjega lista najelo, da napiše knjigo o Sanaderju, njegovi politični poti in življenju. Novinar se je s Sanaderjem prvič srečal decembra 2011, z njim pa je nato imel več pogovorov, v katerih je Sanader delil svoje misli o dogodkih, ki so vodili do njegovega padca, o odhodu v Avstrijo in aretaciji ter o sodnem procesu v njegovi domovini.
Kot je znano, je Sanader z mesta hrvaškega premierja odstopil 1. julija 2009. Ko je tisto jutro zbral predstavnike svoje stranke HDZ, češ, da ima pomembno novico, so vsi pričakovali, da bo napovedal kandidaturo za predsednika države. S svojim odstopom je tako Sanader precej šokiral. "V stranki in vladi je v času, ko sem odstopil s funkcije, vse dobro delovalo, če ne ne bi odšel," je povedal Sanader.
Spomnil je, da je bila Hrvaška takrat že članica Nata, dober del poglavja pogovorov z EU pa je bil zaprt. A zataknilo se je pri pogovorih s Slovenijo. "Mislil sem, da bosta z mojim odhodom Hrvaška in Slovenija lažje spet začeli pogovore. In ravno to se je zgodilo," je povedal. "To je bil glavni razlog za moj odhod," je zatrdil. Dejal je, da tega takrat na novinarski konferenci ni želel poudariti, a da je bil to res glavni razlog za odstop. Bil pa je tudi zelo utrujen in povedal je, da je njegovo zdravje trpelo. "Ni šlo za nič resnega, a bil sem izčrpan od neprestanega dela pod pritiskom," je dejal.
Sanader se je sam odločil, da ga zamenja Jadranka Kosor, ki ga je nato vrgla iz stranke. "Zelo težko je ocenjevati svoje odločitve dve leti pozneje. Takrat se mi je zdela najboljša izbira," je povedal. Če upošteva vse, kar se je zgodilo po njegovem odhodu, pa pravi, da je jasno, da zdaj ne bi naredil iste napake. "Lahko je zdaj soditi, a takrat se je zdelo, da je ona logična izbira za mojo naslednico. Dolgo časa je bila moja namestnica, tako v stranki kot v vladi," je povedal.
Sanader se je po odstopu za pol leta zavil v medijski molk. Pravi, da je moral ostati tiho, saj so ga krivili za katastrofalni rezultat stranke HDZ na volitvah. Nato pa je januarja 2010 napovedal svojo vrnitev v politiko in takrat so se po njegovem mnenju začeli napadi nanj.
Prepričan je, da se je predsedstvo HDZ že takoj naslednji dan po njegovi napovedi odločilo, da ga bo vrglo iz stranke. Vodilna člana HDZ Jadranka Kosor in Tomislav Karamarko sta se sestala z glavnim državnim tožilcem Mladenom Bajićem, trdi Sanader. "Takrat je postalo očitno, da pripravljajo obtožnico," je dejal Sanader. "Priče priznajo, da so kršile zakon, a povedo, da jim je Sanader tako naročil," zaroto razlaga Sanader.
Sanader se ne vidi v zaporu, ampak na vrhu države
Vendar pa Sanader verjame, da bo na sodišču dokazal svoj prav. "Vem, da bom zmagal v tem procesu. Da, mediji so proti meni. Tu je tudi Bajić, ki izkorišča novinarje proti meni, ampak vem, da bom zmagal," je prepričan Sanader. Dodal je, da ve, da bo nekega dne spet vodil stranko in tudi državo. "To imam v sebi," je povedal.
"Kam je izginila predpostavka o nedolžnosti?" sprašuje Sanader. "Že leto dni in pol neprestano ponavljajo, da sem kriv, da sodišče nima kaj razpravljati o upravičenosti obtožb zoper mene, ampak da mora samo odločiti o višini kazni," je povedal.
Izpostavil je tudi napade na svojo družino in prijatelje ter dodal, da napade doživljajo tudi ljudje, ki kaj dobrega povedo o njem. "Ampak zmagal bom, ker sem močnejši od njih. Moja težava s to družbo, s Hrvaško, je, da sem bil premočan za njih," je povedal.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.