Izvršni sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Goran Lukič je na medije in javnost naslovil pismo, v katerem je opisan primer delavca migranta, ki se je hudo poškodoval v prometni nesreči in je bil že od sredine decembra 2011 na bolniškem dopustu v breme Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Pri tem poudarja, da je delavec bolniško nadomestilo prejemal vse do lanskega julija, nato pa so se izplačila ustavila, saj je bilo podjetje, v katerem je delal, prevzeto.
Na ZZZS je s pomočjo odvetnika pridobil potrdilo, da so bile refundacije bolniške še naprej redno izvajane in v celoti izplačevane delodajalcu. Uradniki na zavodu za zdravstveno zavarovanje so ob tem razložili, da davčna uprava (Durs) z blokiranega računa delodajalca pobere ves denar, saj obstaja administrativna prepoved. Razlog? Delodajalec si je nabral kar precej dolga zaradi neplačevanja prispevkov za zdravstveno zavarovanje. Uradniki so še dejali, da je postopek popolnoma zakonit in "da njih ne zanima, ali delodajalec najprej izplača bolniško delavcu in potem zahteva refundacijo, saj je plačevanje bolniške dolžnost delodajalca".
Kaj torej to pomeni? Lukič pravi, da gre za scenarij, ko ZZZS izplača na račun delodajalca refundacijo, račun pa blokira Durs. To pomeni, da se denar vrne nazaj na ZZZS, kjer se poravnajo neplačani prispevki za zdravstveno zavarovanje, potem pa še drugi prispevki. Naj znova poudarimo, da gre za dolgove delodajalca!
"Na ta način ZZZS dobi nazaj vsa bruto izplačila, delodajalcu se zniža dolg iz naslova prispevkov za zdravstveno zavarovanje – le delavec ostane brez centa za težko pričakovano socialno varnost. Komentar: Vse je po zakonu," je ogorčen Lukič, ki dodaja, da si prav na osnovi "takšnih sramotnih zgodb ZSSS v okviru pogajanj o spremembi delovne zakonodaje močno prizadeva za vpeljavo določila, ki bo omogočal zahtevo delavcev, ki so na primer dlje časa na bolniškem dopustu, da zahtevajo nadomestilo neposredno od ZZZS".
Marko Tanasić iz omenjenega sindikata je za 24ur.com dejal, da je delavec podal kazensko ovadbo zoper delodajalca, o primeru pa je obvestil tudi delovni inšpektorat. Na zvezi svobodnih sindikatov so dosegli, da so sprožili postopek izredne odpovedi s strani delavca, saj je bil tam zaposlen le še z namenom izkoriščanja njegovega bolniškega dopusta, da bi delodajalec lahko na tovrsten način poplačeval svoje dolgove. Sindikalisti pa so od zavoda za zdravstveno zavarovanje zahtevali, naj razišče, kako bi lahko tovrstne primere preprečili.
Tovrstnih primerov naj bi bilo veliko, Tanasić pa je še poudaril, da je delavec do potrdila z zavoda za zdravstveno zavarovanje o refundacijah bolniške prišel šele s pomočjo odvetnika.
Ob tem nam je Tanasić še razložil, da se v naši državi dogajajo številne in najrazličnejše zlorabe delavcev. Tanasiću je bilo rečeno, da je ZZZS v zgornjem primeru ravnal popolnoma zakonito in da je delodajalec ta, ki je dolžan najprej izplačati nadomestilo za bolniško, potem pa zahtevati refundacijo. "Tudi v inštitucijah, kot je Inšpektorat RS za delo se popolnoma strinjajo z nami, da sistem pravne varnosti delavcev ne funkcionira, zlasti ko gre za denarne terjatve, ki so zaradi pogosto "blokiranih računov" pri delodajalcih, za delavce skorajda nedosegljive," je še dodal.
KOMENTARJI (181)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.