Pariz 2024

Pariz 2024: PLAVANJE

Pariz, 26. 07. 2024 02.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovensko plavanje je daleč od časov Sare Isaković, Anje Klinar, Petra Mankoča, Damirja Dugonjića in Tjaše Oder, ki so se nazadnje pred desetletjem in več spogledovali z olimpijskim finalom, Isakovićeva je leta 2008 osvojila celo odličje. Tokratna odprava bo v Parizu skušala predvsem potrditi, da so na treningih delali dobro.

Neža Klančar
Neža Klančar FOTO: Aleš Fevžer

Plavanje trenutno premore le eno tekmovalko, ki izstopa v evropskem, pa tudi svetovnem merilu. Neža Klančar je prva Slovenka, ki se je na 100 m prosto spustila pod mejo 54 sekund, na igrah Parizu bo nastopila tudi na 50 m prosto.

Pred nastopom v bazenu Paris La Defense Arena v zahodnem mestnem predelu Nanterre je v zvezi z njeno formo več vprašanj kot odgovorov. Po dobrem delu z avstralsko prijateljico in šampionko Kaylee McKwown je morala junija zaradi okužbe z novim koronavirusom izpustiti evropsko prvenstvo v Beogradu, kjer je bila v igri za vrsto kolajn. Ob tem jo skozi celo sezono muči poškodba rame.

"Po eni strani kar čakam, da se sezona konča, da se posvetim fizioterapijam in saniram poškodbo. Pa tudi treningi trenutno ne gredo. Po koroni sem se očitno prezgodaj vrnila v bazen in v teh dneh treniram le v omejenem obsegu," je tik pred odhodom v deželo galskih petelinov povedala 24-letna plavalka ljubljanske Olimpije.

"Zelo žal mi je za evropsko prvenstvo v Beogradu. Ne gre za kolajne, v prvi vrsti sem želela preveriti, kako dobro sem trenirala in kje so moje meje, kakšne dosežke res lahko plavam," je še dejala Ljubljančanka, ki jo posamična nastopa čakata 30. julija in 3. avgusta.

Katja Fain
Katja Fain FOTO: AP

Glede na osebne rekorde je med kandidati za polfinale, če ji bo spet uspelo ujeti formo. "Letos res nimam sreče s poškodbami in boleznimi," je na predstavitvi reprezentance povedala plavalka, a dodala, da ostaja optimistična. "Vem, kaj sem delala na treningih in tega mi nihče ne more vzeti in komaj čakam na tekme. Imam končni cilj, ki ga letos še nisem dosegla, in to me žene naprej. Vedno sem se pobrala in vem, da se bom tudi zdaj."

Skupaj z Mariborčanko Katjo Fain, Ravenčanko Janjo Šegel in Radovljičanko Tjašo Pintar pa bodo uvodni dan iger nastopile tudi v štafeti 4 x 100 m prosto. Finale bi bilo sicer nerealno pričakovati ob tem, da Feinova forme v zadnjih dveh sezonah nikakor ne najde, pa tudi Šeglova ne dosega novih osebnih rekordov.

27-letna Tjaša Pintar je zagrabila ponujeno in si v slovenskem internem boju, predvsem z mlado Korošico Hano Sekuti, zagotovila še en olimpijski nastop, preden se vrne v ZDA, kjer je vpisala doktorski študij. Štafetni cilj ostaja le čim boljši izid.

V moški konkurenci so se Peter John Stevens, Anže Ferš Eržen, Primož Šenica Pavletič in Sašo Boškan udarili za mesto na olimpijskih igrah, ki je pripadlo najboljšemu Boškanu iz kranjskega Triglava. Gre za eno kvoto, ki pripada državi brez plavalca z olimpijsko normo. S takim izhodiščem bo to za 22-letnega Boškana predvsem dobra izkušnja pred nadaljevanjem kariere.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.