Z zimo se približuje tudi sezonska gripa, cepljenje pa je najbolj učinkovit ukrep za preprečevanje obolevnosti in zapletov, ki so lahko posledica gripe. Na Zavodu za zdravstveno varstvo Maribor priporočajo, da se cepijo vse zdrave osebe, ki nimajo alergij na cepivo, še posebej pa osebe, starejše od 65 let, osebe s kroničnimi obolenji srca in ožilja, kroničnimi obolenji dihal in presnove vključno s sladkorno boleznijo ter osebe z oslabelim imunskim sistemom. Pri osebah s povečanim tveganjem za težji potek bolezni je včasih potrebno bolnišnično zdravljenje.
Na zavodu cepljenje priporočajo tudi nosečnicam v drugem in tretjem trimesečju nosečnosti, cepijo pa se lahko tudi otroci in dojenčki od šestega meseca starosti. S cepljenjem šolarjev, študentov in zaposlenih lahko preprečimo širjenje bolezni v kolektivu, pojasnjujejo na zavodu. "V deželah zahodne Evrope se proti gripi cepi več kot 80 odstotkov ogrožene populacije. Za gripo sicer na svetu zboli od tri do pet milijonov ljudi, od 250.000 do 500.000 oseb zaradi gripe umre," sporočajo z zavoda.
Možni so stranski učinki, a so redki
Cepivo proti sezonski gripi vsebuje vsako leto tri različne tipe inaktiviranega virusa, za katere se pričakuje, da bodo krožili v prihajajoči sezoni, zato se je proti gripi treba cepiti vsako leto znova, pojasnjujejo na zavodu in dodajajo, da je cepivo mrtvo in ne more povzročiti bolezni niti v blagi obliki. Redko se lahko po cepljenju pojavijo stranski učinki, kot so povišana telesna temperatura, slabo počutje, oteklina, rdečina in bolečina na mestu vboda, ki pa izginejo v dveh dnevih. "Po cepljenju proti sezonski gripi do sedaj ni bilo opazovanih težjih neželenih učinkov, kljub dejstvu da se vsako leto s tem cepivom cepi več milijonov ljudi. Cepljenje za 60–80 odstotkov zniža tveganje za obolenje in težji potek gripe," še razlagajo na zavodu.
Sočasno s cepljenjem proti sezonski gripi na zavodu starejšim osebam in ljudem s kroničnimi obolenji priporočajo tudi cepljenje proti pnevmokokni pljučnici.
Stroški cepljenja
Tako kot v preteklem letu tudi letos Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) krije stroške cepljenja za osebe, starejše od 65 let, ne glede na njihovo zdravstveno stanje, kot tudi za vse osebe, ki imajo kronične bolezni obtočil (razen arterijske hipertenzije), dihal, sečil, jeter, metabolne bolezni (tudi sladkorno bolezen), nekatere živčno-mišične in vezivne bolezni, maligna obolenja, nekatere bolezni krvi in krvotvornih organov ter bolezni, ki slabijo imunski odziv, ne glede na starost teh bolnikov. Za te osebe je cena cepljenja 7 evrov, za ostale pa 12. Cena cepljenja proti povzročitelju pnevmokokne pljučnice je 24 evrov.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.