Na Krimskem polotoku je nad 189 objekti ukrajinske vojske polajo ruske zastave, je danes sporočilo rusko obrambno ministrstvo. "Zastava Ruske federacije plapola na 189 vojaških objektih ukrajinskih oboroženih sil, ki so stacionirane na Republiki Kirm," je sporočilo ministrstvo.
Včeraj smo že poročali, da so ruski vojaki zavzeli nadzor nad vojaškim letališčem v mestu Belbek na Krimu. Pri tem so uporabili šok granate, večkrat pa so tudi opozorilno streljali v zrak. Proruski protestniki so prav tako včeraj zavzeli bazo ukrajinske mornarice Novofedorivka na vzhodu Krimskega polotoka.
Ruska črnomorska flota je doslej zavzela tudi 54 od 67 ukrajinskih vojaških plovil v krimskih pristaniščih, v soboto pa je prevzela nadzor tudi nad edino ukrajinsko podmornico na Krimu.
Ruski obrambni minister Sergej Šojgu je črnomorski floti naročil, naj ukrajinskim vojakom, ki želijo zapustiti Krim, to omogoči. Po njegovih besedah je željo po odhodu do petka izrazilo manj kot 2000 od skupno več kot 18.000 vojakov.
Ruske oblasti tudi pravijo, da nekateri ukrajinski vojaki polotoka ne morejo zapustiti, saj so ukrajinski obmejni organi v soboto blokirali prehod v Ukrajino. "Namen teh provokativnih dejanj je jasen: obtožiti krimske oblasti, da ljudem preprečujejo odhod in tako ustvariti napetosti na meji. Tisti v Kijevu, ki so izdali takšna navodila, otežujejo stvari lastnim državljanom, ki želijo zapustiti Krim," je sporočilo rusko predstavništvo.
Putin ukazal oblikovanje novih upravnih struktur
Ruski predsednik Vladimir Putin je ministrstvom in drugim pristojnim organom naročil, da do 29. marca na Krimu, ki si ga je Rusija priključila kljub nasprotovanju Ukrajine in Zahoda, oblikujejo nove upravne strukture. Že v soboto je Rusija razglasila popolni vojaški nadzor nad krimskim polotokom.
Po Putinovem ukazu morajo ruske oblasti v tednu dni v skladu z rusko zakonodajo na Krimu zagotoviti delovanje policije, civilne zaščite, obveščevalne službe FSB in drugih državnih organov. Že v ponedeljek bodo uvedli rusko valuto rubelj, ki bo nadomestil ukrajinsko grivno.
'Rusija pripojitve Krima ni načrtovala'
Ruski veleposlanik pri Evropski uniji Vladimir Čižov je za britansko medijsko hišo BBC pozdravil priključitev Krima Rusiji, hkrati pa zatrdil, da to dejanje ni bilo predhodno načrtovano. Dejal je, da se morajo pripadniki ukrajinske vojske, ki so nastanjeni na Krimu zdaj odločiti, ali bodo izstopili iz ukrajinske vojske in se priključili ruski ali pa v svoji uniformi zapustili Krimski polotok.
Če bi se ZDA odločile, da v Ukrajino pošljejo svojo vojsko ali vojaško pomoč, bi s tem naredile veliko napako. Izrazil je tudi upanje, da bodo nove oblasti v Kijevu vse prebivalce vzhodnega dela Ukrajine obravnavale enakopravno, tudi etnične Ruse in ruskogovoreče prebivalstvo.
Lukašenko pripojitev označil za slab precedens
Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko pa je priključitev Kirma Rusiji označil za slab precedens, hkrati pa priznal, da je Krim zdaj postal del Rusije. "Lahko ga priznate ali pa tudi ne. To ne spremeni ničesar," je dodal. Hkrati je zatrdil, da bi morala biti Ukrajina "enotna, celostna in nedeljiva država".
Nato in Kijev zaskrbljena nad kopičenjem ruskih sil
Vrhovni vojaški poveljnik sil Nata ameriški general Philip Breedlove je povedal, da ima Rusija ob meji z Ukrajino veliko število vojaških enot, ki so v polni pripravljenosti. Dejal je, da so v Natu zelo zaskrbeljeni nad tem, da bi lahko te enote vkorakale na vzhod Ukrajine in zasedle Pridnester. "Rusija se obnaša precej bolj kot sovražnik in manj kot partner," je še dodal.
Do kopičenja vojakov je kritičen tudi predsednik ukrajinskega nacionalnega sveta za obrambo Andrij Parubij, ki je na današnjem protestnem shodu za enotnost v Kijevu pred večtisočglavo množico dejal, da bi lahko Rusija Ukrajino napadla v kateremkoli trenutku.
"Cilj Putina ni Krim, ampak celotna Ukrajina. Njegove sile so nakopičene ob meji in pripravljene za napad," je dejal Parubij. "Okupator bi lahko kadarkoli prečkal mejo. Po Putinovi morbidni predstavi bi morala biti Ukrajina del Rusije," je še dodal.
Očitke o kopičenju ruski sil je namestnik ruskega obrambnega ministra Anatolij Antonov že zanikal. "Rusko obrambno ministrstvo upošteva vse mednarodne sporazume glede omejitev števila vojakov v regijah, ki mejijo na Ukrajino," je po poročanju ruske tiskovne agencije Interfax novinarjem dejal Antonov. "Ruske oborožene sile ne izvajajo nenapovedanih vojaških aktivnosti, ki bi lahko ogrozile varnost sosednjih držav," je še dodal.
KOMENTARJI (161)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.