Nato bo nad Poljsko in Romunijo poslal izvidniška letala. Kot so sporočili s sedeža Nata, bodo letala izboljšala zavedanje zavezništva o razmerah, letela pa bodo zgolj nad zračnim prostorom zavezništva.
"Ta odločitev je primerno in odgovorno dejanje v skladu z Natovo odločitvijo o okrepitvi sprotnega ocenjevanja vplivov krize na varnost zavezništva," je ukrep pojasnil predstavnik Nata.
Letala awacs bodo nad Poljsko in Romunijo vzletala z domačih letališč v nemškem Geilenkirchnu in britanskem Waddingtonu.
Letala te vrste veljajo za ena najbolj sofisticiranih poveljniških in nadzornih plovil v Natovem arzenalu, s katerimi lahko nadzoruje obsežen zračni prostor.
Z zaostrovanjem razmer v Ukrajini in ruskim posredovanjem na krimskem polotoku v nekdanjih sovjetskih satelitih v vzhodni Evropi postajajo vse bolj nervozni. Razmere se bodo še bolj zapletle, če bodo prebivalci Krima na referendumu 16. marca izglasovali priključitev k Rusiji.
Po dogodkih minuli teden so še posebej ostro stališče zavzele Poljska in baltske države. Iz Varšave so prišli pozivi k nujnim posvetovanjem članic zavezništva o kriznih razmerah.
V odgovor na ruske premike na Krimu, ki je tudi dom ruske črnomorske flote, so ZDA na Poljsko poslale dobrih deset lovskih letal F-16 in 300 članov servisnega osebja. Washington je minuli teden poslal tudi dodatnih šest letal F-15 za nadzor zračnega prostora nad baltskimi državami.
Rusija namerno potopila ladje
Rusija je namerno potopila tri ladje na vhodu v jezero Donuzlav na zahodni obali Krima, s čemer je zaprla izhod ukrajinskim ladjam do Črnega morja. Do vhoda v jezero Donuzlav je Rusija, kot poročajo tuje tiskovne agencije, pripeljala staro sovjetsko bojno ladjo Očakov, ki od leta 2011 ni v uporabi, in še dve manjši ladji ter jih minuli četrtek razstrelila. Tako sedaj blokirajo ozki prekop, ki vodi do Črnega morja.
Ukrajinski častniki iz bližnjega pomorskega oporišča Novoozerne, ki je eno od štirih največjih na Krimu, poudarjajo, da je Rusija to storila, da njihove ladje ne bi mogle priti do največjega ukrajinskega vojaškega oporišča v Odesi, ki je na zahodu države in je največje pristanišče v državi.
Ukrajinci imajo le eno podmornico
Kot je pojasnil eden od poveljnikov v oporišču, kapetan Viktor Šmiganovski, če ne bi bilo blokade, bi lahko z ladjami odpluli do Odese in preprečili, da bi mesto zavzele ruske sile. "Bili bi močnejši v zavezništvu z ladjami iz Odese," je dejal. Sedež ukrajinske mornarice je v Sevastopolu, ki pa je sedaj blokirana s strani proruskih sil. V tem mestu ima sicer svoj sedež tudi ruska črnomorska flota.
Ukrajinska mornarica ima omejene vire, pomemben udarec pa je doživela minuli teden, ko je njen poveljnik, admiral Denis Berezovski prestopil na stran proruskih oblasti na Krimu.
Ukrajinska mornarica je desetkrat manjša od ruske in trpi zaradi nezadostnega financiranja, ocenjuje londonski Mednarodni inštitut za strateške študije.
Ukrajinci imajo med drugim samo eno podmornico iz obdobja Sovjetske zveze, ki jo sedaj skušajo usposobiti, potem ko ni bila v uporabi deset let.
Vse več napadov
V dneh pred za nedeljo napovedanim referendumom o priključitvi Krima Rusiji s polotoka poročajo o vse več napadih na ukrajinska vojaška oporišča, pa tudi na novinarje in aktiviste.
Kakih 30 oboroženih moških v uniformah brez oznak je v nedeljo napadlo oporišče na zahodu Krima in uničilo opremo, je sporočilo ukrajinsko zunanje ministrstvo. Danes so na polotoku zavzeli še dve oporišči ukrajinske vojske.
Po navedbah generala ukrajinske mejne straže Mikola Kovila je na Krimu že 30.000 ruskih vojakov, kar je 5000 več, kot dovoljuje dogovor med Rusijo in Ukrajino o ruski pomorski bazi.
V mestu Lugansk na vzhodu Ukrajine je v nedeljo več tisoč protestnikov vdrlo v vladno poslopje in odstavilo proevropskega guvernerja Michaila Bolotskija, ki so ga minuli teden imenovale oblasti v Kijevu.
Rusko govoreči oboroženci so v prestolnici Krima Simferopol na vlaku prijeli dva aktivista za človekove pravice. Na nadzornih točkah so ugrabili tri ženske in več novinarjev, so danes sporočili z ukrajinskega notranjega ministrstva. Oblasti v Kijevu so od proruskih oblasti na Krimu že zahtevale pojasnilo.
Le nekaj dni pred referendumom je ukrajinsko obrambno ministrstvo odredilo vojaške vaje po vsej državi. Ukrajinska vojska bo v okviru vaj preverila svojo bojno pripravljenost. Začasni ukrajinski obrambni minister Igor Tenjuh je vojaške vaje napovedal v televizijskem intervjuju, ob tem pa je dodal, da je vojski zaukazana polna bojna pripravljenost. Po besedah Tenjuha vlada v Kijevu sicer stavi na diplomacijo, medtem ko je Moskvi naklonjeno politično vodstvo Krima vaje kritiziralo kot agresijo.
KOMENTARJI (522)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.