Ob polnoči se izteče ultimat Državljanske liste, ko bi moral predsednik vlade Janez Janše s svojega položaja odstopiti zaradi suma korupcije in zlorabe položaja. A ta breme odločitve prelaga na koalicijske stranke, naj tudi sami prevzamejo vso odgovornost.
Dogajanja ne komentira, stranka pa je dovolj zgovorno sporočila, da se je premier odločil že 9. januarja, stranka pa tudi. Takrat je svet SDS na tajnem glasovanju izglasoval zaupnico Janši kot predsedniku stranke. SDS je takrat tudi sklenil, da tehnična vlada ne pride v poštev, je pa Janša dejal, da je možna vlada "neke druge politične barve". V tem primeru bi stranka SDS odšla v opozicijo. Ob tem je Janša dejal še, da se stranka predčasnih volitev ne boji, je pa v sedanji koaliciji pripravljena delati naprej. Janša torej ne bo odstopil.
Pri svojem pa na drugi strani vztraja tudi Gregor Virant. Ker se premier ne bo umaknil, bo Virant odstopil kot predsednik državnega zbora, prav tako bosta šla iz vlade dva ključna ministra ta hip: finančni minister Janez Šušteršič in minister za javno upravo Senko Pličanič.
Do imenovanja njunih naslednikov bosta nato opravljala tekoče posle. Vprašanje pa je, kako dolgo. Tega danes ni vedel še niti sam Pličanič, ki pravi, da bodo vse odločitve sprejete na jutrišnji seji sveta stranke.
Koalicija je sicer tudi danes skušala najti rešitev situacije. Na pobudo Nove Slovenije so se srečali v Vili Podrožnik. "Ali si res vsi tako zelo želimo predčasne volitve, ki so najslabša rešitev za Slovenijo? Medtem ko obsojamo korupcijo na eni strani, ji na drugi na stežaj odpiramo vrata. Morda je to naš zadnji poskus, da ohranimo koalicijo in delamo naprej," je v vabilu zapisala Ljudmila Novak.
Izjav po srečanju ni bilo. Le Virant je povedal: "Imam občutek, da kakšne spremembe ni."
Kot so poročali v oddaji 24UR naj bi premier Janša koalicijskim partnerjem, ki so mu postavili ultimat, še enkrat povedal, da ne bo odstopil, zato naj vložijo konstruktivno nezaupnico.
"Počakajmo do zadnjega, kaj se bo zgodilo," je po sestanku vodij koalicijskih poslanskih skupin dejal vodja poslancev DL Rihard Braniselj.
Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša pa je pojasnil, da so imeli vodje poslanskih skupin redni sestanek, kot da se ne bi nič dogajalo. Za zdaj delujeta tako koalicija kot vlada, pravi Jurša, a priznava, da stvari potekajo počasneje, kot so običajno.
Po besedah Mateja Tonina, ki zastopa poslansko skupino NSi, je bil sestanek reden, a sentimentalen, saj da se jim je zdelo, da je to morda njihov zadnji skupni koalicijski sestanek. "V preteklem letu smo vendarle izpeljali nekaj dobrih stvari. Nam je škoda, da se bomo na takšen način razšli," je dejal. Tonin.
Težava slovenske politike, ki zdaj čaka na poteze Državljanske liste, pa je očitno ta, da tudi alternativne možnosti niso dobre. Ideja o projektni vladi je na mrtvi točki. "Mi se s Pozitivno Slovenijo ne bomo nič pogovarjali, dokler je Zoran Jankovoć nekakšen zamrznjen predsednik," je jasen Virant.
Začasna Jankovičeva naslednica Alenka Bratušek pa: "Stranka je naredila korak nazaj, zamenjala je vodstvo in jaz osebno ne bom pristajala na pogoje, da drugi določajo, kako bomo mi stvari v svoji stranki reševali sami. Dejstvo pa je, da bodo novega predsednika ali predsednico člani izbirali na kongresu."
V pričakovanju odstopov dveh ministrov
Kljub neobetavnim drugim možnostim pa večina strank, ki so v sedanji koalicij, vseeno ni pripravljena delati naprej s SDS.
SLS, ki zaradi ugotovitev protikorupcijske komisije prav tako pričakuje odstop Janše, je zaradi sprejemanja reforme trga dela pripravljen ostati v koaliciji do začetka marca, DeSUS pa Janši ni postavil roka, vendar bo po roku, ki ga je dal DL, zapustil koalicijo. Medtem so v NSi odločitev, ali naj odstopi, prepustili Janši.
Ena od možnosti je tudi konstruktivna nezaupnica
Janšev SDS je sicer koalicijske partnerice pozval, naj, če so nezadovoljne s premierjem, v državni zbor vložijo konstruktivno nezaupnico. Prav o tem naj bi tekla beseda na včerajšnjem skrivnem sestanku prvakov DL, DeSUS in SLS, Viranta, Karla Erjavca in Radovana Žerjava. Za konstruktivno nezaupnico potrebujejo 46 glasov, kar pomeni, da jim brez ene od dveh največjih strank ne more uspeti. Na SDS seveda ne morejo računati, tako da ostane le Pozitivna Slovenija (PS), a pogoj, da sredinski trojček zažene projekt konstruktivne nezaupnice, je popoln umik Zorana Jankovića, so poročali v 24UR.
Medtem naj bi že potekali pogovori o sestavi nove koalicije, vendar nobena od strank tega ni potrdila. Večina strank je tudi skeptičnih do tega, da bi se lahko poenotile glede katerega drugega političnega ali pa tehničnega mandatarja.
KOMENTARJI (3976)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.