Zdravstveno stanje rise Zooje, ki so jo po 33 dneh na prostosti v soboto, 8. marca uspeli izslediti in uspavati ter pripeljati nazaj v živalski vrt, je resno. Hitra veterinarska ocena ter njeno spremljanje na terenu je sprva pokazala, da ni shirana in da je fizično krepka. Do nedelje je ostala v manjši transportni kletki, v kateri se je preko noči zbujala in bila nato preseljena ter nameščena v karanteno.
Kontrola teže je pokazala, da je risa v mesecu dni na prostosti izgubila približno tri kilograme, v živalskem vrtupa so opazili tudi težave z zobovjem, saj je imela le en podočnik, eno huje vneto korenino, manjkalo pa ji je še precej drugih zob. Levo zgoraj celo vsi, opozarjajo v živalskem vrtu in dodajajo, da je slabo zobovje pri zvereh redkost. Kaj je razlog, bodo morda pokazali izsledki preiskav, katerih rezultate pričakujejo v treh do štirih tednih, lahko pa gre tudi za redke genetske ali mehanske okvare. Samec ima za razliko od samice odlično težo, dobrih 24 kilogramov in brezhibno zobovje, še opozarjajo v ZOO Ljubljana.
Z uspavalnim nabojem zlomili stegnenico
Ker je ves čas ležala in bila pomirjena zaradi učinkovanja narkotikov, vse do selitve ni bilo opazno, da ima težave z zadnjo levo nogo. Ob selitvi iz transportne kletke v karantensko, pa so opazili, da risa šepa, a ni bilo takoj očitno, kaj je razlog, saj z njo niso mogli rokovati. Bolečine zaradi streljanja z uspavalnim nabojem se včasih pojavijo na mestu vboda, če pride do poškodbe mišice in niso neobičajne, pojasnjujejo v ZOO. Riso so skrbno opazovali in so jo poskušali čim manj vznemirjati. Ker se je njeno šepanje slabšalo, si je riso ogledal tudi veterinarski ortoped, ki je ocenil, da gre skoraj zagotovo za zlom stegnenice. "Čeprav ima kost le 18 mm premera, smo imeli očitno veliko smolo in jo nesrečno zadeli s konico uspavalnega naboja. Grozno! In vendar ne najslabše. Če bi zadeli živec, bi bila lahko žival ob nogo," sporočajo z živalskega vrta.
"Takoj smo pričeli pripravljati vse za operacijo in ostale karantenske ter splošne veterinarske preiskave, ki smo jih načrtovali že pred tem. Ker je risa v prejšnjem tednu trikrat prejela uspavalo, ob zadnjem lovu pa tudi sredstvo za zbujanje, je bilo pred operacijo potrebno zagotoviti, da se ta sredstva izločijo in si žival pred naslednjo anestezijo in operacijo nekoliko opomore. Prvi termin za tak poseg je bil zato možen šele včeraj, v četrtek, ko smo ga tudi izvedli v prostorih naše dežurne veterinarske ambulante Buba, ki razpolaga z vso potrebno opremo za tako zahteven poseg."
Obstaja nevarnost zapleta zaradi infekcije
Riso je operirala veterinarska ekipa ZOO Ljubljana (veterinarja Marjan Kastelic ter Pavel Kvapil) ob sodelovanju veterinarja Marka Novaka, ki se že 7 let posebej ukvarja z ortopedijo. Do prvih rentgenskih posnetkov je ekipo spremljal optimizem, zaradi zahtevnosti zloma in infekcije tako zobovja kot zloma, pa ga je kmalu zamenjala skrb. Novak je ob tem izjavil: "Zlom je bil zahteven, inficiran in kompleksen in je omejeval opcije operativne sanacije. Opcijo osteosinteze je bilo potrebno izbirati glede na obstoječo infekcijo in, ker gre za divjinsko žival, ki je ni mogoče dnevno previjati, tudi glede na možnost postoperativne nege. Operacija je v tehničnem smislu lepo uspela, naša največja skrb zdaj pa je možnost zapleta zaradi infekcije, zaradi katere bomo v negotovosti še kakšnih 10 dni. Okrevanje bo, če ne bo zapletov, trajalo vsaj 3 mesece."
'Šele, ko je dvignila glavo in zapihala na nas, nam je malce odleglo'
Sama operacija je trajala dve uri in pol in risa jo je odlično prestala. Do resnega zapleta pa je prišlo v fazi zbujanja, saj je risi padla telesna temperature, ki je več ur niso mogli dvigniti na normalno. Kastelic je ob tem dejal: "Lahko rečem, da je od desetih zvečer pa do treh zjutraj risino življenje viselo na nitki. Naredili smo vse, kar smo lahko: več ur smo jo ogrevali, masirali, ji nudili vso možno podporno terapijo. Ko je prvič dvignila glavo in zapihala na nas, nam je šele malce odleglo. Vso noč smo ob njej prebedeli, ob osmih zjutraj pa je bilo že toliko bolje, da smo jo lahko preselili nazaj v živalski vrt. Povsem oddahnili si bomo lahko šele čez teden ali dva.”
Risa je prava borka
"Ob vsem, kar je pokazala v tem mesecu in ob operaciji, je dokazala, da je neverjetno močna, prava borka. Neverjetno je, kaj vse danes omogočata medicina in veterina. Na trenutke sem se ob zvoku veterinarskih vrtalnih naprav počutila kot v kakšni vulkanizerski delavnici ob menjavi gum. Če ne bo zapleta zaradi infekcije, bo risa najbrž že kmalu hodila! Zaradi stanja zobovja, v naravi ne bi preživela, saj ne bi mogla dovolj uloviti in/ali prehraniti mladičev. Ker bo živela v živalskem vrtu, pa to ni tako pomembno. Zdaj se mi zdi neverjetno, da bi lahko sama uplenila srno. Ko smo jo po 33 dneh ulovili, smo mislili, da je najhujše že za nami, a vsaj zame so bili zapleti po operaciji mnogo hujši," pravi strokovna vodja Barbara Mihelič.
KOMENTARJI (149)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.