Slovenija se lahko po besedah gospodarskega ministra Stanka Stepišnika reši le z več delovnimi mesti in manjšim številom brezposelnih. "Rešitev je več delovnih mest oziroma večja dodana vrednost. Ali pa rudnik zlata," je novi minister dejal v pogovoru za Finance.
Varčevati po Stepišnikovem mnenju ne moremo več kaj dosti. Tudi če gremo v odpuščanje v javni upravi, bo to strošek, je pojasnil. Sicer pa nismo toliko zadolženi, je dejal.
Tudi prostora za višanje socialnih transferjev po njegovi oceni ni več. Namesto tega bi tiste, ki so prijavljeni na zavodu za zaposlovanje, zaposlil na javnih delih.
Minister: Prihod trojke pomeni poraz države in izseljevanje mlajših generacij
Opozoril je, da bo morebiten prihod trojke v Slovenijo pomenil poraz države, ki bo povzročil velike družbene spremembe. Če pride do tega, bomo izgubili nekaj mladih generacij, ki bodo odšle v tujino. "Ne vem, ali si Slovenci to zaslužimo, ker smo delovni ljudje. In uspešni," je povzel.
Dvig DDV za dva odstotka se mu ne zdi najboljša ideja, saj bi tako v proračun dobili le 150 milijonov evrov. "Smiselno je razmišljati o tem, da bi pri visokih plačah v javnem sektorju, recimo nad 1.500 evrov, del izplačali z enoletnim vrednostnim papirjem in garancijo za plačilo. Tu je še vprašanje davkov in prispevkov, a bi bil papir unovčljiv na trgu. Tako bi prebivalci obdržali kupno moč. Toda to je lahko le ad hoc rešitev," je dejal za Finance.
Reševanje podjetij v težavah
Poleg rešitve bančne prezadolženosti je treba najti tudi rešitev za prezadolženost slovenskega gospodarstva. V ta namen Stepišnik predlaga ustanovitev nove agencije, ki bi odkupila posojila in postala lastnica podjetij.
"Država bi morala poskrbeti za to, da gredo podjetja v tretje lastninjenje. Agencija odkupi posojila, dana dobrim podjetjem, in dobi v zameno lastniški delež," je pojasnil svoj predlog. Zatem bi agencija delnice prodajala na trgu ali pa bi podjetje odkupilo lastniški delež.
Drugače pa bi reševal podjetja, kot je Adria Airways, namreč najverjetneje z državno pomočjo. Veliko bi jih lahko rešili že s spremembo insolvenčne zakonodaje, ki je po njegovi oceni krivec za stečaje veliko podjetij. V tem smislu je predlagal, da bi dali večjo vlogo upnikom in postavili krizno upravo.
Telekom Slovenije bi Stepišnik prodal le, če bi se kupec zavezal, da bo ultra hitro omrežje pri nas razvijal vzporedno z evropskim. Enako je z Mercatorjem, pri katerem je treba upoštevati celotno prodajno verigo in povezavo s kmetijstvom. "Treba je predvideti, tako kot pri šahu, nekaj potez naprej," je dejal.
Glede propadlih gradbenih podjetij pa je predlagal, naj se posamezna jedra, ki so ostala po regijah, obdržijo tako, da bi pospešili energetsko in nepremičninsko sanacijo. Pri tem bi nam morala koristiti evropska sredstva, motivirati pa bi bilo treba tudi državljane, saj imamo v bankah okoli 15 milijard evrov, je dejal.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.