
Šestega maja lani je bil Američan Charles Ramsey nesporni junak dneva. Človek, ki se ni obrnil stran, ko je na pomoč klicala Amanda Berry, za katero se je kmalu izkazalo, da je bila skupaj z Michelle Knight in Gino DeJesus več kot desetletje ujetnica Ariela Castra, ki je ženske mučil in spolno zlorabljal na svojem domu v predmestju Clevelanda.
"Bil sem sredi obroka, ko sem slišal vpitje," se spominja. Stekel je k hiši, osvobodil Amando, s tem pa za odprl Pandorino skrinjico groze, ki so jo desetletje v ujetništvu preživljala dekleta, ki jih je policija že zdavnaj nehala iskati.
Leto kasneje je Ramsey za oddajo Today dejal, da se je z medijsko prepoznavnostjo njegovo življenje obrnilo na glavo. "Klicali so me zvezdniki kot je Snoop Dog, prejel sem klic iz Bele hiše, pa tudi klice vseh ljudi, ki jih poznam, nekaterih se sploh nisem več spomnil," je dejal. Ko je bilo medijsko obleganje največje, se je včasih celo spraševal, ali je sploh storil prav, ko je tekel na pomoč.
Danes odločitve ne obžaluje, o svoji izkušnji je spisal celo knjigo. Se pa spominja, da je pred mediji in nadležnimi klicatelji pobegnil k prijatelju. "En mesec sem se skrival v njegovi hiši," pravi. Kje je, ni povedal niti sorodnikom, ki so ga zato zaskrbljeno iskali.
Stika z dekleti nima, Michelle je srečal po naključju, ko je sprehajala svojega psa. "A so se mi zahvalila na najboljši možni način. Živijo! In to polno življenje. Ne skrivajo se pred svetom, niso storile samomora. To, da se niso zaprle vase, mi veliko pomeni," pravi Ramsey, ki kljub številnim intervjujem in knjigi ni obogatel. Še vedno nima svojega stanovanja, seli se od prijatelja do prijatelja in upa, da mu bo kdo dal priložnost, da dokaže, da je talentiran komik.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.