Direkcija RS za ceste je danes tudi uradno v promet predala rekonstruiran odsek glavne ceste Škofljica–Rašica. Kot je pred odprtjem odseka dejal infrastrukturni minister Samo Omerzel, bo rekonstruiran odsek pripomogel k večji varnosti v prometu, izboljšala se bo tudi logistična povezava. Ta cesta je namreč glavna povezava Ljubljane z ribniško-kočevskim območjem.
Glavna rešitev rekonstruiranega odseka je dogradnja tretjega prometnega pasu v dolžini 2150 metrov. Ob tem so zgradili še 515 metrov kamnitih podpornih zidov, preuredili križišča, priključke in odstavne niše ter postavili protihrupno zaščito v dolžini 614 metrov.
Celotna vrednost projekta po pojasnilih direktorja direkcije Gregorja Ficka znaša 4,1 milijona evrov, potem ko je bila sprva ocenjena vrednost postavljena pri 6,7 milijona evrov. Projekt, ki ga je direkcija izvajala v finančni perspektivi 2007–2013, je prejel tudi evropska sredstva.

Ficko je poudaril tudi težave, ki so jih imeli zaradi stečaja CPL, s katerim so podpisali pogodbo za izvedbo del. Zaradi stečaja so morali namreč ponoviti razpis, pogodbo so nato podpisali z družbo CPK.
Prvotna pogodba za izvedbo gradbenih del s CPL je bila do prekinitve septembra lani realizirana v višini 1,39 milijona evrov, medtem ko vrednost pogodbenih del za dokončanje del s CPK znaša 1,89 milijona evrov.
Vendar pa za voznike, ki se dnevno vozijo po tej glavni cesti proti Ljubljani, pot še ne bo optimalna. Že nekaj časa se razmišlja o gradnji škofljiške obvoznice, o kateri pa lahko po ministrovih besedah resno razmišljamo v obdobju petih do desetih let. Takrat se bo namreč lahko resno razmišljajo o investicijskem potencialu za obvoznico, saj zdaj finančnih sredstev za to ni.
Poleg tega gre pri obvoznici tudi za okoljsko vprašanje. Zavzema se za to, da ministrstvo za infrastrukturo in prostor ter ministrstvo za kmetijstvo in okolje skupaj pogledata in poiščeta strokovne rešitve za umeščanje obvoznice v prostor.
Prometno obremenjenost se sicer lahko po ministrovem prepričanju reši tudi z reverzibilnimi pasovi na Dolenjski cesti. Kot je dodal Ficko, se cesta ne more širiti zaradi objektov tik ob njej, rešitev pa so prometni pasovi 2+1, torej odprtje dveh pasov v smeri proti Ljubljani v jutranji konici, v popoldanski pa v obratni smeri.
Minister se je dotaknil tudi državnih cest kot v celoti. Zaveda se, da je 120 milijonov evrov za državne ceste v letošnjem proračunu premalo, zato si želijo, da bi zagotovili vsaj še 40 milijonov evrov za osnovne investicije. Ministrstvo bo tako pripravilo predlog, na kakšen način zagotoviti ta denar.
Kot je pojasnil, imajo v tem trenutku pripravljena dva predloga, a o podrobnostih ni želel govoriti, saj želi rešitev najprej predstaviti na vladi. To se bo po njegovih besedah zgodilo v kratkem, v treh do štirih tednih. Odločitev "slehernega Slovenca" je, ali je pripravljen kakšen cent dodatno nameniti državnim cestam, je še dodal minister.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.