Sindikat, ki zastopa zaposlene v prostocarinskih prodajalnah, naj bi zahtevo na ustavno sodišče poslal v roku 15 dni, v katerem bo njegova pravna služba, tudi po posvetu z drugimi pravnimi strokovnjaki, pripravila obrazložitev. "Zaprosili bomo za prednostno obravnavo," je dejala Lebanova in še pojasnila, da bo v zahtevi sindikat zakon izpodbijal predvsem z vidika njegove skladnosti z delovno-pravno zakonodajo in kolektivnimi pogodbami. V zakonu določen rok preoblikovanja prostocarinskih v mejne prodajalne, 1. junij, je prekratek, da bi omogočil izvedbo v zakonodaji in kolektivnih pogodbah predpisanih postopkov, je poudarila.
Sicer pa se je sindikat danes odločil tudi, da bo proti državi na delovnem in socialnem sodišču sprožil odškodninsko tožbo, če bo le našel pravne temelje za takšen korak. "Tožba pa bo možna šele, ko se bo zakon začel izvajati. Videli bomo, kakšne bodo dejanske škodljive posledice zakona, in na tej podlagi izračunati terjatve," je dejala Karmen Leban. Sindikat bo ves čas spremljal gibanje brezposelnosti oziroma izgube delovnih mest na območjih, kjer bo prišlo do preoblikovanja prostocarinskih prodajaln, je povedala Lebanova, ki sicer upa, da bo "vlada držala besedo in preprečila katastrofo".
"Rok za naknadni zakonodajni referendum je prekratek, saj bi nam ostalo manj kot deset dni časa, da zberemo 40.000 podpisov. Stalo nas bi preveč energije in časa, ki bi ga lahko posvetili sindikalnim problemom," je dejala Karmen Leban in dodala, da namerava sindikat vse svoje aktivnosti usmeriti prav v sindikalno delo.