Zoran Janković je Janezu Janši napovedal totalno vojno, tako je sredi tedna predsednik parlamenta opisal zahtevi za referendum, ki ju je, tik pred iztekom roka, vložilo 30 poslancev z vso poslansko ekipo Pozitivne Slovenije na čelu. Odzivi so bili takojšnji, burni, celo čustveni in seveda razdeljeni.
Vladna stran je Pozitivno Slovenijo označila za Destruktivno Slovenijo, ki deluje v škodo države in celo ogroža njeno suverenost. Druga stran pa sporoča, zakona sta slaba, sprejeta sta bila kljub nasprotovanju opozicije, drugega kot referendum nam ni ostalo.
Kje pa smo v tej vojni državljani? Smo postali žrtve politike, ki se ne more zediniti tudi v najtežjih časih.
Gre za težko fazo, na podlagi katere se država uči
Slovenska politika je očitno v težki fazi, a kot je v oddaji TV Klub povedal pravnik Miro Cerar, najbrž mora država skozi tako fazo. Cerar je dejal, da smo glede političnega sistema primerljivi z evropskimi državami, a da je očitno pri nas ponorel človeški faktor. Meni, da gre za neko lekcijo mladi državi, da bo lahko na podlagi naučenega postala politika bolj zrela in država boljša.
Glede podpisov za razpis referenduma o zakonu o ukrepih za krepitev stabilnosti bank pa je Cerar dejal, da je kopiranje podpisov nedopustno in da so bili pravniki v tem primeru enoglasni, kar je upošteval tudi predsednik državnega zbora Gregor Virant.
O referendumih je sicer povedal, da so lahko politično orožje za boj za politične točke in javno mnenje, kar je slabo. V tem smislu so referendumi pri nas izgubili svojo vrednost. Pojasnil je, da vlada, ki ima zaupanje, zmaga na referendumu, opozicija pa se postopno tega ne poslužuje več, ker vidi, da ni uspešna.
Cerar je še poudaril, da smo tudi državljani odgovorni za razklano politiko. Poudaril je, da jo moramo nehati spodbujati. Dejal je tudi, da je težko pričakovati, da bodo ljudje zagnani za kar koli, če vodstvo države ne deluje, kot bi moralo.
"Dolžnost Jankovića in Janše je, da se pogovarjata"
Finančnemu svetovalcu Andražu Grahku pa se zdi, da gre pri zadnji potezi opozicije za politično hinavščino, ker je referendum močno orožje, s katerim lahko nasprotna stran prisili vlado, da se še pogaja. Meni, da je hinavsko to, da se je opozicija za to potezo odločila zadnji trenutek, ko ni bilo več časa za pogajanja.
Grahek je tudi mnenja, da državni holding ni nekaj, o čemer bi lahko državljani kompetentno odločali. Politiki bi morali doseči dogovor, to je njihova dolžnost, ne pa prelagati odgovornosti na državljane. Grahek je še mnenja, da nas prav nezrelost politikov največ stane, saj mehanizem odločanja ne deluje.
Glede razdeljenosti politike pa je Grahek dejal, da je grozno, da se sploh moramo to spraševati. Opozoril je, da sta Janković in Janša izvoljena s strani ljudstva in da je njuna dolžnost, da se pogovarjata, če pa tega ne zmoreta, bi se morala umakniti s položaja.
"Nihče od treh predsedniških kandidatov ne bo mogel združiti slovenske politike"
O prelaganju odgovornosti na državljane je strokovnjak za komuniciranje in marketing Miro Kline dejal, da politiki najbrž nimajo jasne ideje, kako zadeve rešiti med sabo, nimajo boljše ideje, kot jo ima nasprotnik. Zato da bi dobili točke, ker je zaupanje v vlado nizko, je referendum najboljši as, ki ga ima v roki opozicija.
Kline je povedal še, da gre za problem politikov, ne političnega sistema. Gre za problem osebnosti, motivacije, ki je napačno usmerjena, ne k skupnosti, temveč k sebičnim ciljem posameznikov oziroma strank. Zaradi teh ciljev ni možno doseči dogovorov, meni Kline.
V luči prihajajočih predsedniških volitev se odpira tudi vprašanje, ali lahko predsednik države posreduje in za mizo posede Jankovića in Janšo. Kline je dejal, da to ni možno storiti kar tako, ker se povezovalnost gradi desetletja. Pogojno bi to lahko uspelo predsedniku, če bi imel veliko stopnje avtoritete, ki si jo pridobi preko kolegialnosti in ugleda v javnosti, kar pa bi moral graditi sistematično. Kline meni, da to ne bo uspelo nobenemu od treh kandidatov za predsednika.
KOMENTARJI (1605)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.