
Na Poljskem so volivci oddali svoje glasove na parlamentarnih volitvah, volišča pa so se zaprla ob 21. uri. Po vzporednih volitvah sodeč, se trenutnemu premierju Donaldu Tusku in njegovi stranki Državljanska platforma (PO) obeta vnovična izvolitev. Rezultati namreč kažejo, da je PO osvojila 39,6 odstotka glasov. Stranka Tuskovega glavnega izzivalca, nekdanjega premierja Jaroslawa Kaczynskega, Zakon in pravičnost (PiS) je sodeč po vzporednih volitvah dobila 30,1 odstotka glasov.
Novoustanovljeno antiklerikalno in nacionalistično Palikotovo gibanje se je z 10,1 odstotka glasov zavihtelo na tretje mesto, pred Tuskovo koalicijsko partnerico, Poljsko ljudsko stranko (PSL), ki naj bi dobila 8,2 odstotka podpore.
Glede na to naj bi PO dobila 212 sedežev v parlamentu, PSL pa 27, skupaj torej 239, kolikor jih imajo tudi sedaj. PiS je nekoliko izboljšala svoj rezultat, saj bo imela poslej v 460-članskem parlamentu 158 sedežev ali 12 več kot doslej.
Opozicijsko Zavezništvo demokratične levice (SLD) naj bi dobilo 7,7 odstotka glasov, ostalim strankam pa se ni uspelo prebiti v parlament, je poročala poljska televizijska mreža TVN24. Volilni prag na Poljskem je petodstotni
Vnovična izvolitev PO bo na Poljskem presedan, saj so vse dosedanje parlamentarne volitve po letu 1989 prinesle menjavo oblasti. Državna volilna komisija bo sicer uradne rezultate volitev predvidoma sporočila v ponedeljek.

Težave zaradi bombnih preplahov
Potek volitev sta sicer zmotila dva bombna preplaha. Najprej je v mestu Lublin na jugovzhodu Poljske neki 70-letnik nedaleč od vhoda na eno od tamkajšnjih volišč pustil sumljiv paket, zaradi česar je bil pozneje aretiran.
Začetek volitev pa so na volišču v kraju Gorzow Wielkopolski na zahodu države preložiti za dve uri in pol, saj je policija prav tako odkrila sumljiv paket. V obeh primerih se je na srečo izkazalo, da gre le za potegavščino.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.