Nekdanji uslužbenec v cunamiju marca 2011 poškodovani jedrski elektrarni v Fukušimi je spregovoril, da so nekatere razpoke zalepili kar z lepilnim trakom in da so uporabljali slabe materiale, da bi prihranili.
Yoshitatsu Uechi, avtomehanik in voznik avtobusa, je v elektrarni delal od 2. julija do 6. decembra 2012, poroča ruski RT. Bil je eden izmed 17 delavcev iz prefekture Okinava, ki so jih zaposlili, da bi pripravili nove prostore za kontaminirano vodo. Koliko te vode je dejansko izteklo v okolje in v Tihi ocean, ni znano.
48-letni Japonec je povedal, da so jih pošiljali tudi na območje H3, kjer je visoka stopnja radioaktivnosti. Eden izmed teh primerov je bil oktobra 2012, ko so mu naročili, da v dežju prekrije pet od šestih hranilnikov na območju E, ki je v bližini H3.
Na vrhu 10-metrskih hranilnikov je Uechi, kot ga povzema RT, našel lepilni trak, ki je prekrival odprtino veliko okoli 30 centimetrov. Trak je odstranil in odprtino zamašil s tesnilnim sredstvom, nato je namestil še jekleni pokrov. Moral bi uporabiti osem vijakov, a v skladu z navodili je smel uporabiti le štiri. Zaposleni so mu, kot trdi, dejali, da velikokrat uporabljajo lepilni trak, da mašijo luknje.
Zaposleni je za japonski časnik, ki ga povzema RT, še dejal, da so uporabljali rabljen material, da so prihranili. Namesto jeklenih palic za utrditev betona za temelje rezervoarjev so uporabili le žične mreže. Dež in sneg sta tudi odnašala antikorozivna sredstva okoli vijakov, kar je zmanjšalo tesnitev. Pozneje so ugotovili, da številni hranilniki puščajo, je še navedel delavec.
Delavci v Fukušimi se zdaj pripravljajo na čiščenje kanalizacije elektrarne, ki vsebuje več kot 20.000 ton vode z visoko stopnjo radioaktivnosti.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.