Marsikaj je v vesolju drugače kot na Zemlji. Tudi, ko gre za rakave celice, ugotavljajo raziskovalci. V februarski izdaji publikacije Ameriškega združenja za eksperimentalno biologijo so tako objavili rezultate raziskave, ki je pokazala, da je rast rakavih celic v breztežnostnem prostoru veliko manj agresivna kot na Zemlji.
Raziskovalci verjamejo, da bi jim lahko to odkritje v prihodnje pomagalo pri razvoju zdravil za tiste vrste raka, ki so se izkazale kot posebej odporne na znana zdravila.
Čeprav je mogoče breztežnost v laboratorijih posnemati tudi v laboratorijih na Zemlji, raziskovalci pravijo, da je umetno ustvarjeno okolje vseeno precej slaba kopija realnosti.
Prava breztežnost na človeške celice vpliva na več načinov, pojasnjuje raziskovalka Daniela Grimm. Med drugim se celice, ki rastejo v vesolju povezujejo v tridimenzionalne skupine, kar ustreza temu, kar se dogaja v telesu. "Brez gravitacije celice tvorijo sferoide," pojasnjuje Grimmova.
"Sferoidi rakavih celic imajo veliko podobnosti z metastazami, ki se širijo po telesu," nadaljuje. Razumevanje molekularnih mehanizmov v ozadju formiranja sferoid bi tako lahko izboljšalo razumevanje mehanizmov širjenja rakavih celic.
Poročilo znanstvenikov je nastalo na podlagi eksperimenta, ki so ga v vesolju začeli leta 2011. Celice, ki so rasle v vesolju, so analizirali v vidika sprememb predajanja genov in celičnega izločanja, pri čemer so ugotovili njihovo zmanjšano aktivnost.
Na podlagi rezultatov znanstveniki že načrtujejo nove raziskave. V tem mesecu se začenja projekt, ki bo preverjal učinek gravitacije na karcinom ščitnice, prihodnje leto pa naj bi nadaljevali projekt na podlagi katerega so prišli do teh odkritij.
Znanstveniki računajo, da bi jim nato v doglednem času uspelo ugotoviti, kako vplive gravitacije izkoristiti za zdravljenje.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.