Reševanje slovenske bančne luknje zadnje dni odmeva tudi v tujini. Če so ob novici, da bomo svoje padle banke rešili sami, marsikje po Evropi olajšano vzdihnili, se po Sloveniji predvsem širi jeza zaradi novega velikodušnega darila davkoplačevalcev bankam, ki bankirjev zagotovo ne bo pripravilo do tega, da bi spremenili svoje sporne poslovne navade, piše Reuters.
Reševanje nasedlih bančnih naložb v državnih bankah, kjer so niti prepletene s politiko, bo sicer slovenske davkoplačevalce stalo štirikrat več, kot je napovedovala vlada, dodajajo. Znesek se je z napovedanih 1,2 milijarde evrov namreč povzpel na 4,8 milijarde evrov.
Znesek je prišel po temeljitem pregledu stanja bank s strani družbe Ernst&Young in Deloitte ter stresnih testih svetovalcev družb Oliver Wyman in Roland Berger.
Sašo Stanovnik, ekonomist družbe Alta, je sicer ocenil,da je bil pregled preveč agresiven, testiranje bank pa opravljeno ob predvidevanju 3,8-odstotnega padca BDP leta 2014, kar je dvakrat več kot ocenjuje Evropska unija, in 2,9-odstotnega padca v letu 2015, ko se pričakuje celo rahla rast.
"Tri velike banke bodo tako več kot učinkovito dokapitalizirane, kar bi lahko vodilo k zavlačevanju izvajanja potrebnih ukrepov," meni.
Na vprašanje, ali banke res potrebujejo toliko denarja, je guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec odgovoril, da je Slovenija pri tem sledila napotkom Evropske komisije in Evropske centralne banke, ki je želela "pokriti" potencialne izgube do leta 2015.
Za NKBM, Abanko in velik del NLB bo država zdaj iskala novega lastnika. Investitor, ki ni želel biti imenovan, meni, da kupci bodo. "Na trgu ni naprodaj veliko vodilnih, drugih ali tretjih največjih bank na tržišču, slovenske državne banke pa imajo 60-odstotni tržni delež," pravi.
A če država meni, da bodo dokapitalizirane banke privlačne in uspešne, imajo ljudje, ki so takšne scenarije že videli, drugačno mnenje. "V banke dajemo preveč. Če težav doslej niso rešili, najbolje, da propadejo in naredimo nekaj novega," je dejal oblikovalec Robert. "Gre za vstran vržen denar," pa meni medicinska sestra Marizela.
Številni tudi menijo, da bi lahko za dokapitalizacijo porabili manj. A izvajalci stresnih testov molčijo, glavni finančnik NLB Archibald Kremser pa meni, da so številke "znotraj internih ocen", zato olajšanje ne bo "preveliko".
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.