Po zmagi Zorana Jankovića na petkovem kongresu Pozitivne Slovenije se je stranka razklala. Da je poslala izstopno izjavo iz stranke, ki jo je zadnje leto vodila, je danes najprej sporočila predsednica vlade Alenka Bratušek, malo pozneje pa so iz PS sporočili, kdo vse je še odšel danes.
Danes je tako izstopilo 11 poslancev: Jani Möderndorfer, Jerko Čehovin, Maja Dimitrovski, Aljoša Jerič, Darko Jazbec, Saša Kos, Jožef Kunič, Mitja Meršol, Alenka Pavlič, Peter Vilfan in Jože Velikonja. Poleg njih so se članstvu v stranki odpovedali tudi ministra Metod Dragonja in Roman Jakič ter državna sekretarja Jernej Pavlič in Matija Sevšek. Že pred tem pa sta izstopila državna sekretarka Tamara Vonta in poslanec Dragan Bosnič.
Omenjeni poslanci so začeli danes vodjo poslanske skupine PS Möderndorferja obveščati o izstopih iz poslanske skupine. Poslanska skupina bo v sredo o izstopih obvestila predsednika državnega zbora Janka Vebra, nato pa tudi javnost, napovedujejo v PS.
Po določilih poslovnika DZ mora vodja poslanske skupine predsednika DZ o morebitnih spremembah sestave poslanske skupine obvestiti v treh dneh po nastali spremembi in mu predložiti podpisane pristopne ali izstopne izjave poslancev.
Nekateri poslanci poslanske skupine PS so že napovedali odhod k neodvisnim oziroma nepovezanim poslancem. Pričakovati pa je tudi začetek postopkov za ustanovitev nove poslanske skupine, čemur bi lahko sledila tudi ustanovitev nove stranke.
Če bo iz poslanske skupine PS izstopilo vseh 12 poslancev, ki so do zdaj izstopili iz doslej največje parlamentarne stranke, bo ta poslanska skupina štela le še 15 članov. Skupaj z omenjenimi 12 podporniki Bratuškove ter poslanci koalicijskih strank SD, DL in DeSUS pa bi imela premierka v državnem zboru 33 glasov podpore.
Kot določa poslovnik, lahko poslanci, ki so bili izvoljeni z istoimenskih list, ustanovijo novo poslansko skupino, če se politična stranka razdeli na dve ali več novih političnih strank, če se iz dela članstva te stranke ustanovi nova politična stranka, ali če razpade koalicija političnih strank, ki so vložile skupne istoimenske liste. Nova poslanska skupina se lahko ustanovi, če šteje najmanj tri člane.
Poslanci, ki so bili izvoljeni z list volivcev, in poslanci, ki jim je prenehalo članstvo v politični stranki, imajo tudi pravico ustanoviti poslansko skupino nepovezanih poslancev ali pristopiti k taki skupini, če je že ustanovljena.
KOMENTARJI (509)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.