Pred petdesetimi leti so zdravniki prvič kajenje povezali z rakavimi obolenji, včeraj pa je najvišji zdravnik uradnik v zdravstveni službi v ZDA, v angleščini imenovanega Surgeon General, ki ga imenuje vlada in je nekakšen predstavnik za javno zdravje v državi Boris Lushniak v 32. poročilu o tobaku zapisal: "Dovolj je bilo." Njegov cilj je namreč izkoreniniti uporabo cigaret in tobaka.
Leta 1964 je takratni Lushniakov predhodnik Luther Terry izdal prvo poročilo o tobaku, v njem pa prvič raka na pljučih povezal s kajenjem. Takrat je po besedah Lushniaka kadilo kar 42 odstotkov Američanov. Od takrat je zaradi posledic kajenja prezgodaj umrlo 20 milijonov ljudi, pravi zdravnik Thomas Frieden. Leta 2012 je sicer kadilo le še 18 odstotkov Američanov, kar pa je še vedno 45 milijonov ljudi, med njimi tudi trije milijoni otrok.
Kljub temu, da število kadilcev upada, pa število ljudi, ki umrejo za posledicami kajenja, še vedno narašča. Leta 2008 je v ZDA zaradi s kajenjem povezanih bolezni umrlo 440.000 ljudi, od takrat pa je številka narasla že na 480.000.
Kaj je novega?
Zadnji podatki nakazujejo, da je 87 odstotkov bolnikov z rakom na pljučih bolezen dobilo zaradi bodisi aktivnega bodisi pasivnega kajenja, kljub temu pa še več kadilcev, starih 35 ali več let, umre zaradi bolezni na srcu.
V poročilu pa so še zapisali, da za ženske velja enako kot za moške, da bodo umrle zaradi bolezni, povezanih s kajenjem. Kar trinajst vrst raka že povezujejo s kajenjem oziroma pasivnim kajenjem. V zadnjem poročilu sta bila k tem rakom dodana še rak na jetrih in kolorektalni rak. Še vedno ni dovolj dokazov, da bi lahko dejali, da kajenje povzroča tudi raka na prsih. Zagotovo pa kajenje ne povzroča raka na prostati.
Prvič je tudi potrjeno, da kajenje lahko povzroča diabetes, erekcijsko disfunkcijo, revmatični artritis, pegasto degeneracijo, zunajmaternično nosečnost in slabi imunski sistem.
Izpostavljenost pasivnemu kajenju je lahko povzročitev kapi. Ljudje, ki ne kadijo, so pa izpostavljene dimu cigaret imajo kar 20 do 30 odstotkov več možnosti, da jih bo zadela kap, piše v zadnjem poročilu, ki ga je objavil Lushniak. Ženske, ki v zgodnji nosečnosti kadijo, tvegajo, da se bo otrok rodil z volčjim žrelom.
Lushniak še opozarja, da bo okoli 5,6 milijona za zdaj živih otrok umrlo prezgodaj, če se stvari ne bodo spremenile. To je vsak trinajsti otrok, opozarja.
Kako povsem izkoreniniti kajenje?
Sam je prepričan, da bi bilo treba tobačne izdelke še podražiti, potrebno pa bi bilo organizirati tudi šokantne kampanje proti kajenju. "ZDA potrebujejo protikadilsko zakonodajo. V tej državi je ponižujoče, da je le polovica populacije podvržena takšnim zakonom," pravi.
Lushniak še dodaja, da bi morali na vseh ravneh, tako zveznih, kot povsem lokalnih, mlade informirati o nevarnostih kajenja. Glede na zadnje podatke namreč kar 87 odstotkov kadilcev prvo cigareto prižge pred 18 letom starosti. Lushniak pravi, da bi morala mladina, na kajenje gledati tako kot na pisanje pisem - "to ni več v modi".
"Iskreno upam, da čez 50 let ne bo potrebno več nobeno poročilo o kajenju in zdravju, zato ker bodo bolezni in smrti, povezane s tobakom, stvar preteklosti," je zaključil.
KOMENTARJI (158)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.