Največ igralcev so sodniki z igrišča poslali na prvenstvu v Franciji pred osmimi leti. Takrat so v 64 tekmah pokazali 22 rdečih kartonov. V Nemčiji so se samo v skupinskem delu tekmovanja – odigranih je bilo 48 tekem – za rdečo kazen odločili osemnajstkrat.
Navijači se jezijo, da sodniki tako preveč posegajo v potek tekem, delivci pravice pa se izgovarjajo, da so navodila, naj se držijo strogih pravil, dobili od FIFE. "FIFA želi na polju videti nogomet, ne bojev. Zato smo sodniki dobili jasna navodila. Razlog ni, da sovražimo igralce, ampak želimo rešiti nogometaše in samo igro," je dejal ruski sodnik Valentin Ivanov. Poudaril je, da veliko število kartonov ne pomeni, da je igra bolj groba kot v preteklosti. "Mogoče prav zaradi rdečih kartonov turnir ni postal umazan," razmišlja.
Mila kazen za veliko napako?
Največ rdečih kartonov je padlo na tekmah med Italijo in ZDA ter med Hrvaško in Avstralijo, na vsaki po tri. Slednja je bila tudi najbolj sporna, saj je angleški sodnik Graham Poll hrvaškega branilca Josipa Šimunića z igrišča poslal šele po tretjem rumenem kartonu.
Poll je razložil, da si je po pomoti namesto imena kaznovane hrvaške trojke Simunića napisal ime avstralskega nogometaša, ki na dresu nosi isto številko.
Zaradi napake Poll najverjetneje ne bo videl nadaljevanja prvenstva, čeprav ga ne bodo kazensko poslali domov. Sodniška komisija ga je po tekmi celo hvalila kot izjemnega sodnika, medtem ko ga je predsednik FIFE Sepp Blatter ostro kritiziral. Obregnil se je tudi ob dejstvo, da nihče od preostalih treh sodnikov ni opazil napake. "Ne morem razumeti, da so lahko štiri osebe, ki so sodile tekmo, dovolile, da se kaj takega zgodi," se je po tekmi držal za glavo.
Avstralci bi lahko zahtevali celo ponovitev tekme, a je bila logistična nočna mora FIFI prihranjena, ker se je oškodovano moštvo s celine tam spodaj uvrstilo naprej.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.