Naslovnica

Prva žrtev med novinarji

Priština/Skopje, 29. 03. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Granate, ki so z makedonske strani priletele na kosovsko vas Krivenik, so ubile najmanj tri civiliste, dvajset beguncev pa je bilo ranjenih. Med žrtvami je tudi britanski novinar Associated pressa Kerem Lawton. Ubila ga je granata, ki je zadela vozilo. Ubiti novinar je bil tesni sodelavec ekipe POP TV v Makedoniji. Po poročanju tiskovne agencije AP sta v Krivenik, ki je od makedonske meje oddaljen 1,2 kilometra, poletela dva helikopterja Rdečega križa, ameriški pripadniki KFOR pa so v vasi iskali morebitne žrtve.

Tiskovni predstavnik makedonskega obrambnega ministrstva Georgij Trendafilov pa je zanikal, da so za napad odgovorne makedonske sile. Vpletenost v incident zanikajo tudi albanski skrajneži. Poveljnik skrajnežev Sokoli je dejal, da skrajneži nimajo orožja, s katerim bi lahko izvedli takšen napad s svojih položajev v Makedoniji.

Makedonska vojska s tanki, helikopterji in minometi napada položaje albanskih upornikov na severu države. Ofenziva poteka od karavle Čaška do vasi Tanuševci, med tem pa je makedonska vojska zaustavila ofenzivo na albanske položaje v okolici Tetova, kjer je trenutno mirno.

Makedonska vojska je ob pomoči topništva in desantnih enot zavzela vas Gračane, albanski uporniki pa so se brez izgub umaknili. Makedonski vojaki se z izurjenimi albanskimi veterani ne spuščajo v bližnje spopade temveč opazujejo teren, ter kasneje napadajo s topništvom, minometi in helikopterji. Po podatkih, ki smo jih dobili od oboroženih Albancev naj bi makedonske sile izgubile 8 vojakov 37 pa naj bi bilo ranjenih. Makedonska vojska trditve o svojih izgubah zanika.

V vasi Gajre in Lace naj bi po albanskih trditvah Makedonci izgubili dve oklepni vozili in tank. Dejstvo je, da so makedonske sile imele nekaj žrtev, saj smo lahko videli kako na bojišče prihajajo reševalna vozila, po zatišju pa so policijske enote umikale 14 uničenih vozil.

To naj bi bil tudi razlog, da so Makedonci ustavili ofenzivo pri Tetovu, zasedli so vas Gajre, položaje okoli mesta na hribu Kale in vas Džermo, med tem ko gverilci še vedno nadzorujejo vasi Vejce, Šipkovica, ter širši območje na Šar planini. Makedonska vojska se do albanskih beguncev obnaša zelo korektno, pomaga jim pri prevozu na varno in jih oskrbuje z hrano in zdravili. Porušeni albanski domovi so ostali nedotaknjeni, policisti pa jih varujejo pred morebitnimi roparji. Makedonske sile so zdaj začele napadati drugo območje pri vasi Gračani ter vas zasedle. Še vedno pa skrajneži nadzorujejo ozemlje okoli vasi Tanuševci, Brest in Malina.Na stotine beguncev beži proti meji s Kosovom.

Na drugi strani pa so Makedonci ogorčeni in za spopade obtožujejo albanske skrajneže. Ljudje v Makedoniji so zaradi spopadov na severu države močno prestrašeni, mnogi trdijo, da se država ne bo uspela izogniti novi vojni. Napetost se povečuje tudi zato, ker je Arben Xhaveri vodja najmočnejše stranke makedonskih Albancev izjavil, da je boj skrajnežev upravičen, če Makedonci ne bodo izboljšali položaja albanske manjšine v državi. Po drugi strani pa se je skrajnežem pridružil Hisen Šačiri eden izmed vplivnih albanskih poslancev v makedonskem parlamentu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10