Zdravje

Slovenska resničnost: Tako dolge so čakalne vrste v našem zdravstvu!

Ljubljana, 24. 05. 2018 15.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min

Skrb zbujajoč je podatek, da v Sloveniji vsakega sedmega pacienta, ki obišče osebnega zdravnika, ta napoti k specialistu. Ker je sistem javne zdravstvene mreže kljub večletnim nenehnim opozorilom še vedno preobremenjen, se bolnik v primeru zdravstvenih težav prej ali slej sreča z dolgimi čakalnimi dobami za specialistične preglede. Bodo lansko leto sprejeti ukrepi vlade odpravili dolgotrajno čakanje ali je vedarle bolje, da se znajdete sami in pravočasno poskrbite, da boste na vrsti med prvimi?

Popoln zdravstven sistem ne obstaja. Zdravstvena mreža nikjer ni organizirana tako, da bi slehernemu bolniku nemudoma omogočila zdravstveno storitev, ki jo v danem trenutku potrebuje. Takšno možnost si morda v svetu z visokim standardom lahko omogočijo samo posamezniki, ki to zmorejo –finančno, seveda. Ostali se morajo sprijazniti z dejstvom: različno dolge čakalne vrste so vedno obstajale in jih poznajo tudi drugod po svetu. Seveda pa gre vedno za vprašanje, kaj naj bi bilo po strokovnih kriterijih še sprejemljivo in kdaj predolgo čakanje lahko resno poslabša bolezen ali celo ogrozi bolnikovo življenje.

Bolezen in dolgotrajno čakanje na ustrezno zdravstveno obravnavo lahko močno skrhata medsebojne odnose. In če k temu dodamo še težave na drugih ravneh skupnega življenja, kot so družina, otroci, zvestoba in domovanje, se hitro zgodi, da pride do resnih partnerskih težav. Če opažate, da vajin odnos škripa, ne čakajte, da se povsem pokvari. Na pomoč vam lahko priskočijo naši strokovnjaki za partnerske odnose, ki bodo odgovorili na vaše dileme ter vprašanja in vam svetovali, kako ponovno najti skupen jezik v partnerskem odnosu. Izpolnite spodnji obrazec in jim zaupajte vaše partnerske ali družinske težave!

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kako hitro bom na vrsti?

Poznate trenutek, ko v rokah držite napotnico za specialistični pregled, pa ne veste, na katerega izvajalca se morate obrniti, da boste najhitreje na vrsti? Razlike med najdaljšo in najkrajšo čakalno dobo so velikokrat precejšnje. V Sloveniji si zdravnika in zdravniško obravnavo lahko izberemo sami, kar je posebno pomembno z vidika dolgih čakalnih dob za preglede v specialističnih ambulantah. Če ocenimo, da nam je v sicer domačem okolju predolgo čakati na pregled, lahko preverimo, kje so krajše čakalne dobe ali pa za to pooblastimo koga drugega. Morda se boste morali za hitrejši pregled pri specialistu odpeljati v drug kraj, kar pa v skrbi za zdravje največkrat ni pretežko.

Čakalne dobe na dan 1.1. 2018
Čakalne dobe na dan 1.1. 2018 FOTO: NIJZ

To je odvisno predvsem od nujnosti zdravstvenega primera in zasedenosti specialista. Če upoštevamo rezultate mesečnega poročila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), so morali pacienti dlje, kot je dopustno, torej več kot 180 dni oziroma 12 mesecev v primeru ortopedije, 1. januarja letos čakati na pregled pri revmatologu in dermatologu. Na revmatološki pregled je bilo potrebno v povprečju čakati kar 319 dni, pa dermatološkega pa 260 dni. Precej dolge so tudi čakalne dobe na preglede v ginekološki (178 dni) in nevrološki ambulanti (146 dni) ter v ambulantah za oralno (173 dni) in maksilofacialno kirurgijo (171 dni). Pomemben je tudi podatek, da je 1. januarja letos v revmatološki ambulanti polovica vseh vpisanih v čakalni seznam na prvi pregled čakala kar 295 dni, kar je izrazito nad dopustno čakalno mejo.

Ko govorimo o čakalnih vrstah, je izredno pomemben tudi podatek o stopnji nujnosti, ki je zapisana na napotnici. Glede na te podatke, je NIJZ 1. januarja letos ugotovil, da je večina čakajočih vpisanih v čakalni seznam pod stopnjo nujnosti redno, medtem ko je pri stopnji nujnosti hitro vpisanih manj ljudi, razen pri nevrološki in ortopedski ambulanti, kjer je število čakajočih pri stopnji nujnosti hitro večje kot pri stopnji nujnosti redno. Največ čakajočih je bilo ob začetku leta denimo v fizioterapevtskih ambulantah na primarni ravni, kjer je na prvi pregled pri stopnji redno (kronična stanja) čakalo 19.835 ljudi, medtem ko je bilo pri stopnji redno 19.602 čakajočih. Na drugem mestu je pristala ortopedska ambulanta, na prvi pregled v kateri je januarja letos pri stopnji redno čakala večina vseh vpisanih v čakalni seznam, in sicer 8.587, pri stopnji hitro pa je bilo na seznam čakajočih vpisanih 9.155 čakajočih.

Čakalna doba glede na stopnjo nujnosti
Čakalna doba glede na stopnjo nujnosti FOTO: NIJZ

Zakaj nas država pusti čakati, če ji moramo plačevati za zdravje?

Vzrokov za dolge čakalne dobe je več. Kot glavnega strokovnjaki izpostavljajo trend staranja prebivalstva. Starejši ko smo, več zdravniške oskrbe namreč potrebujemo in ker se kadrovske in prostorske zmogljivosti ne povečujejo sorazmerno s staranjem prebivalstva, so posledično čakalne dobe za specialistično obravnavo vse daljše. Med vzroki za čakanje je tudi dejstvo, da glede na izdatke za zdravstvo po kupni moči na prebivalca bistveno zaostajamo za razvitimi državami. Tretji dejavnik so nove možnosti zdravljenja in diagnosticiranja. Zdravniki lahko na dodatne preiskave in zdravljenje napotijo več bolnikov kot pred leti, ko možnosti zdravljenja še niso bile tako široke.

Ob tem ne gre zanemariti dejstva, da so vse bolnišnice pod čedalje večjim pritiskom – na eni strani bolnikov in na drugi zahtev, da morajo »bolje organizirati delo, zmanjšati stroške, iskati notranje rezerve« in delati več z manj ljudmi.

Čakalne dobe so marsikje še vedno predolge
Čakalne dobe so marsikje še vedno predolge FOTO: iStockphoto

Da bi vsaj nekoliko omilila problematično stanje v zdravstvu, je vlada s pravilnikom letos uvedla novo stopnjo nujnosti na napotnicah – zelo hitro, - za katero se določa najdaljša dopustna čakalna doba 14 dni. Najdaljša dopustna čakalna doba je sicer določena glede na stopnjo nujnosti - v uporabi tako ostajajo napotnice s stopnjo nujnosti ’nujno’ (dopustna čakalna doba je 24 ur), ’hitro’ (tri mesece) in ’redno’ (šest mesecev). Pri tem veljajo tudi določene izjeme. Na primer na ortopedski pregled, na pregled za zobno protetiko in ortodonta bi morali priti v 12 mesecih z oznako hitro in 18 mesecih z oznako redno. Izjema, ki zahteva krajše čakanje, so maligna obolenja. Pri teh morate biti na vrsti najpozneje v enem mesecu. O nujnosti pregleda sicer odloča osebni zdravnik, ki vas napoti na specialistični pregled.

Se vam zdi, da se vas to (še) ne tiče? Pa bi se vas moralo!

Glede na statistične podatke se verjetnost, da boste potrebovali storitve specialistov, začne precej povečevati po 40. letu starosti, še bolj pa po 50. Pri tem so največja težava, na katero boste naleteli zaradi čakanja na specialiste, potencialni zdravstveni zapleti, zamudno obiskovanje različnih zdravnikov pa je še dodatno breme. Če vas, na primer, nenadoma zaboli v kolku in težko hodite, vas najprej čaka obisk pri splošnem zdravniku, ki bo napisal napotnico za ortopeda. Že za pregled pri njem se boste načakali, če pa vas bo specialist poslal še na magnetno resonanco kolka, boste morali počakati tudi na to.

Čakalne dobe so marsikje še vedno predolge
Čakalne dobe so marsikje še vedno predolge FOTO: iStockphoto

Je samoplačništvo edina rešitev?

Ena od možnosti, da bi lahko bili pri specialistu hitreje, je samoplačništvo, kar pa vas bo ob bolečinah v kolku precej udarilo po žepu. Samo pregled in slikovna diagnostika bosta stala okoli 500 evrov, artroskopija, nekajdnevne bolnišnično bivanje in fizioterapija še nekajkrat toliko. Težave zaradi dolgih čakalnih vrst in dodatnih stroškov za zdravstvene storitve lahko reši dodatno zdravstveno zavarovanje.

Ponudnikov je iz leta v leto več, na tem mestu pa velja izpostaviti nov produkt Prve osebne zavarovalnice PRVA Zdravje, ki zavarovancem pri novonastalih stanjih in poškodbah omogoča hiter dostop do pregleda in preiskav v njihovi mreži specialističnih ambulant. Povezali so se z več kot 55 zasebnimi zdravstvenimi ustanovami in več kot 310 uveljavljenimi zdravniki specialisti z 21 področij medicine, na pregled pri katerih ne boste čakali več kot deset delovnih dni, ambulanto pa boste lahko obiskali tudi brez napotnice osebnega zdravnika.

moški z bolečinami v kolenu
moški z bolečinami v kolenu FOTO: iStockphoto

To je vsekakor odlična novica za našo bralko, ki se je temi primerno poimenovala kar Zdravje. Kot je povedala, je bila pred tremi leti že na ultrazvoku ramen, a je njeno stanje danes kljub terapijam slabše kot takrat. »Ali lahko v primeru sklenitve vašega zavarovanja ponovno naredim ultrazvok ali pregled z magnetno resonanco, na kateri še nisem bila,« jo je zanimalo.

»Po zapisanem vaše zdravstvene težave ne moremo opredeliti kot ponavljajoče se, kar je kot izključitev opredeljeno v splošnih pogojih. Za ponavljajoče se stanje, bolezen ali poškodbo se šteje, ko je tako stanje medicinsko opredeljeno in zavarovanec opravi več kot 5 specialističnih storitev ali zahtevnih diagnostičnih preiskav zaradi istega razloga obravnave,« je bralki pojasnil Žiga Godec, vodja lastne prodajne mreže pri Prvi osebni zavarovalnici in dodal, da bi, v kolikor se odloči za zavarovanje, lahko oba pregleda opravila v sklopu kritja zavarovanja PRVA Zdravje.

Standard ali Nadstandard?

Kot pravi strokovnjak, so pri Prvi osebni zavarovalnici na podlagi dolgoletnih izkušenj in številnih analiz prepoznali potrebe ljudi, zato so v svojo ponudbo umestili dva paketa: standard in nadstandard, oba je možno sklenit z dopolnjenim 15. letom pa vse do 64. leta.

Paket Standard omogoča hiter dostop do zdravnika specialista in krije stroške pregledov ter zahtevnih diagnostičnih preiskav na podlagi napotnice osebnega zdravnika. Upravičenec lahko v zavarovalnem letu koristi 3 obravnave, če pa v preteklem letu ni koristil nobene storitev iz zavarovanja, mu pripada ena obravnava več, skupaj torej 4

Paket Nadstandard pa omogoča še hitrejši dostop do zdravnika specialista in kritje stroškov pregledov, zahtevnih diagnostičnih preiskav ter dodatnih preventivnih diagnostičnih preiskav tudi brez napotnice osebnega zdravnika. Upravičenec lahko v zavarovalnem letu izkoristi 4 obravnave. Cena za posamezni paket je odvisna od starosti. Za paket Nadstandard denimo znaša od 20,90 EUR na mesec naprej. Tako cenik, kot tudi seznam zdravnikov specialistov sta objavljena na spletni strani Prve osebne zavarovalnice

Ena od možnosti, da bi lahko bili pri specialistu hitreje, je samoplačništvo, kar pa vas bo ob bolečinah v kolku precej udarilo po žepu.
Ena od možnosti, da bi lahko bili pri specialistu hitreje, je samoplačništvo, kar pa vas bo ob bolečinah v kolku precej udarilo po žepu. FOTO: iStockphoto

Pomembno vlogo igra tudi starost

V nabiralniku vprašanj za naše strokovnjake nam je o svojih zdravstvenih tegobah zaupal tudi gospod Bojan, ki ima hudo obrabo hrustanca v obeh kolenih. »Leta 2016 bi moral na operacijo enega kolena, čez leto dni pa še drugega. Po dolgem pogovoru s specialistom ortopedom sem se takrat odločil, da še odložim poseg, ker sem bil star 62 let.« Toda kot pravi, so sedaj bolečine postale neznosne in so začele močno vplivati na kvaliteto njegovega življenja ter na njegovo psihično stanje. Zato mu ni preostalo drugega, kot da se ponovno naroči na poseg.

No, tu pa ponovno pristanemo pri dolgih čakalnih vrstah. »Na posvet so me naročili šele januarja 2019, po tem pa še 4 do 8 tednov dodatnega čakanja na operacijo. Zanima me, ali bi glede na vse predhodne obravnave in že 7 operacij na obeh kolenih (pretrgani sprednji križni ligamenti - rekonstrukcija na obeh kolenih, odstranitev meniskusov in enkrat kozmetika kolen) bil lahko obravnavan oziroma operiran prej kot je predvideno.«

Glede na vse težave, ki so in še pestijo našega bralca, je seveda povsem razumljivo, da si želi skrajšati čakalno dobo za operativni poseg. A Žiga Godec ob tem opozarja: »Kritje zavarovanja PRVA Zdravje je namenjeno hitri diagnostiki novonastalih bolezenskih ali nezgodnih stanj in ne krajšanju čakalnih dob pri operativnih posegih. Ker ste za vaše stanje bili že mnogokrat obravnavani bi bilo le – to v vsakem primeru - izključeno iz kritja sklenjenega zavarovanja.« Kljub tej izključitvi gospod Bojan lahko koristil celoten nabor storitev paketa za vsa druga po sklenitvi zavarovanja nastala stanja, ne glede na to ali so bolezenskega ali nezgodnega izvora. Ob tem je strokovnjak poudaril še: »Ker ste navedli tudi vašo starost naj opozorim še na to, da lahko kritje produkta uporabljate do 65. leta starosti.«

Takšna je slika v slovenskih čakalnicah ... Čakalne dobe pa dolge, pogosto predolge.
Takšna je slika v slovenskih čakalnicah ... Čakalne dobe pa dolge, pogosto predolge. FOTO: iStock

Naj fizični ne sledi še psihična bolečina

Bolečine in bolezen običajno slabo vplivajo ne le ne fizično, temveč tudi na psihično stabilnost posameznika in če k temu dodamo še pošiljanje od zdravnika do zdravnika, večkratno spreminjanje diagnoze ter dolgotrajno čakanje na specialistične preglede, dobimo popoln recept za živčno vojno, ki lahko začne hitro krhati medosebne odnose. To potrjuje tudi statistika, saj naj bi se veliko parov začelo prepirati prav zaradi bolezni enega od njiju ali zaradi bolnih otrok. V najbolj strašljivih scenarijih se taka situacija konča z ločitvijo.

Da se tovrstna katastrofa ne bi zgodila tudi vam, pravočasno poskrbite, da boste za hitro diagnozo in morebiti potreben začetek zdravljenja na vrsti prvi. Kolikor imate v odnosu z vašim partnerjem ali partnerico kakršne koli težave bolj splošne narave pa se obrnite na naše strokovnjake, ki vama bodo z veseljem prisluhnili in vama poskušali pomagati. Vse, kar morate storiti, je izpolniti spodnji obrazec in jim zaupati vaše težave, v prihodnjem članku bomo podali kar nekaj receptov za zdrav odnos. In nikar ne skrbite, vaši osebni podatki bodo ostali anonimni.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10