Vaša prijava na razpisano delovno mesto je bila uspešna. Delodajalec vas je povabil na razgovor, saj se mu zdite zanimivi in bi vas rad spoznal tudi v živo. Gre za pomemben sestanek, na katerega se morate dobro pripraviti. Kadrovika namreč morate prepričati, da ste prav vi najboljša izbira za razpisano delovno mesto: da imate znanje, veščine in izkušnje. Glede na izkušnje strokovnjakov je v pripravah na razgovor dobro slediti osmim osnovnim korakom, ki lahko bistveno pripomorejo k temu, da se boste z razgovora vrnili 's službo v žepu'.
1. Spoznajte podjetje
Pametno je, da že pred prijavo na razpisano delovno mesto proučite potencialnega bodočega delodajalca. Ko vas povabijo na razgovor, morate vedeti praktično vse, kar zadeva delovanje podjetja morebitnega delodajalca! Tako boste vedeli, v kateri smeri odgovarjati na vprašanja, delodajalec pa bo zagotovo opazil, da ste v priprave vložili veliko truda, in ste torej resen kandidat za prosto delovno mesto.
2. Primerjajte svoje veščine in znanje z zahtevami delodajalca
Znova preučite objavo za prosto delovno mesto. Izpišite znanja, veščine in kompetence, ki jih delodajalec zahteva. Razmislite, kakšen bi bil vaš položaj v podjetju in kaj bi se od vas pričakovalo – vodenje skupine, delovanje v timu, dobro organizacijo, samostojnost …? Ko boste razumeli položaj delovnega mesta znotraj podjetja, se boste znali usmeriti v svoji predstavitvi.
Na razgovoru lahko potencialni delodajalec postavi tudi precej zvita vprašanja, s katerimi preveri, kako se odzivate v določenih okoliščinah. Morda bo podal nedolžno kritiko na zapis v vaši prijavi, vi pa se boste postavili v borbeni položaj, zvišali glas in njegove 'obtožbe' nemudoma označili za nesmiselne, saj ste nezmotljivi. Če delovno mesto zahteva dobro sodelovanje v timu, ste pravkar dokazali, da niste pravi kandidat.
Zato se doma pripravite na vse razmere. Na glas vadite možne poteke razgovora. Prosite nekoga, ki mu zaupate, da zaigra izpraševalca in vas opazuje. Naj vam poda odkrito kritiko. Morda ne sedite primerno, se potegnete preveč v sebe. Morda je vaš glas ves prestrašen in vsak vaš odgovor zveni, kot da bi bil na koncu stavka vprašaj in ne pika. Morda bo takoj jasno, da sploh ne veste, zakaj bi radi delali v tem podjetju ter da niste motivirani. Sprejmite kritiko in poskusite izpostavljene stvari popraviti.
4. Razmislite, kaj boste oblekli
Preučite, kakšno je podjetje, kamor greste na razgovor. Razmislite, ali potrebujete klasično obleko oziroma kostim. Bodite previdni! Če gre namreč za mlad in sproščen kolektiv, jih bo morda prav to odvrnilo, saj boste delovali preveč konservativno. Obleko zlikajte, poskrbite, da ni strgana. Uredite nohte in frizuro, ženske pazite, da ne boste preveč našminkane.
5. Razmislite, kaj boste vzeli s seboj
Pripravite mapo primerne barve, v katero boste vložili rezervno kopijo svojega spremnega pisma z življenjepisom. Če menite, da je delovnemu mestu primerno, lahko s seboj prinesete tablični računalnik, prav tako morda primere vaših projektov. Če imate, lahko prinesete tudi primere zapisanih priporočil, ki ste jih zbrali od nekdanjih delodajalcev oziroma mentorjev.
6. Razmislite o tem, kaj želite vprašati delodajalca
Pripravite se na neverbalno komunikacijo, ki velikokrat pove več kot pa tisoč besed. Bodite pozorni, kako se vedete vse od vstopa v stavbo, kjer je podjetje. Nikoli ne veste, kdo je tisti, ki vas je sprejel v pisarni, prav tako delodajalec velikokrat povpraša že v sprejemni pisarni, kako se je kandidat vedel. Bodite vljudni in profesionalni do vseh.
Nadzorujte svoje izraze obraza. Če iščete drugo delovno mesto, ker se ne razumete z nadrejenim, ob vprašanju, zakaj želite zapustiti trenutno delovno okolje in šefa, nikar ne naredite grimase in naj vam tema ne pade na obraz. Nikar se ne pritožujte, ne razlagajte, kakšne krivice se vam dogajajo in podobno.
7. Postavite vprašanja in prosite za odgovore
Ne sprašujte stvari, ki jih lahko najdete na spletni strani podjetja in so več kot očitna. Vprašajte na primer, kako lahko napredujete, morda tudi, kdo in kako bo ocenjeval vaše delovne rezultate. Prav tako se pozanimajte, ali boste imeli možnost dodatnega izobraževanja in podobno.
Nikar naj vas ne bo strah potencialnega delodajalca povprašati tudi o višini plače, ki bi jo prejemali za svoje delo, ter o morebitnih ugodnostih, ki jih podjetje nudi svojim zaposlenim oziroma sodelavcem. Pozanimajte se še, ali organizirajo dodatna izobraževanja za svoje delavce, kako (če) so v podjetju urejena napredovanja in ali družba, h kateri ste prišli na razgovor, svojim delavcem vplačuje tudi dodatno pokojninsko zavarovanje – slednje velja za ustaljeno prakso dobrih podjetij.
8. Pripravite seznam vaših prednosti IN pomanjkljivosti
Na razgovoru vas bodo najverjetneje povprašali tudi o vaših prednostih in pomanjkljivostih, zato že doma sestavite seznam obojega. Prednosti, ki jih boste navedli, naj bodo v povezavi z delom, ki bi ga opravljali. Kaj pa vaše pomanjkljivosti? Ne recite, da jih nimate, saj vam tega ne bo nihče verjel. Razmislite o stvareh, ki ne vplivajo toliko na samo delo in jih je mogoče tudi popraviti.
Pri opisovanju vaših pomanjkljivosti bodite neprizadeti in kratki, saj to pomeni, da se jih zavedate, nato pa obvezno dodajte, kako jih popravite. S tem boste kadroviku pokazali, da delate na sebi, se učite in razvijate. In vse to delate samoiniciativno! Le kaj boljšega bi želel delodajalec od svojega delavca.
Pa še to!
Ko enkrat dobite službo, poskrbite, da ustrezno zavarujete svojo delovno sposobnost. Za vse, ki živijo od svojega dela, je namreč zavarovanje delovne in pridobitne sposobnosti izrednega pomena. Nesreča nikoli ne počiva in hitro lahko pride do bolezni ali poškodb, ki lahko zahtevajo daljšo bolniško odsotnost. V najhujših primerih lahko pride celo do invalidnosti, ki poleg dodatnih stroškov praviloma povzroči izpad dohodka, saj oseba ne more več opravljati svojega dela oziroma ga lahko opravlja samo delno. Posledica tega je zmanjšanje osebnega proračuna, kar lahko ob že tako nizkih plačah vodi v hude finančne težave. Zato je pametno poskrbeti za dodatno zavarovanje za primere, ko bi bila vaša delovna sposobnost omejena ali celo onemogočena (npr. težje bolezni, invalidnost ... ) ter si tako zagotoviti mirno in dostojno aktivno življenje.
Sponzorirana vsebina