Prihodnost

Strokovnjakinja opozarja: to so največje pasti pri najemanju kredita!

Ljubljana, 25. 10. 2017 08.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min

Na poti do uresničitve zadanih ciljev se pogosto znajdemo pred na videz nepremostljivimi ovirami. V takih trenutkih je dobro v bližini imeti strokovnjaka, ki ga lahko prosimo za nasvet. To so storile tudi naše bralke Maja, Ines in Marija. Preverite, s kakšnimi vprašanji so se obrnile na naše strokovnjake in kakšne nasvete so dobile. Ste se tudi vi znašli pred izzivom? V prijavnici na dnu članka zastavite svoje vprašanje in dovolite, da vam naši strokovnjaki pomagajo pri življenjskih odločitvah!

Vsi razmišljamo o prihodnosti. Tudi tisti, ki vztrajno trdijo, da živijo za dani trenutek in se ne ukvarjajo s tem, kaj bo prinesel jutri, vsaj občasno razmišljajo o tem, kaj bodo počeli čez 5 ali 10 let. Vsi se upravičeno sprašujemo, kako življenje prilagoditi spremembam, ki smo jim priča, kako poskrbeti za varno ter srečno prihodnost ter kako dobro prestati izzive, ki nam jih na poti do zastavljenih ciljev postavlja življenje. V preteklih dneh se je na nas obrnilo veliko bralk in bralcev, ki so se odzvali našemu vabilu in preko spodnje prijavnice poslalo svoja vprašanja, dvome, izzive, ki smo jih mi posredovali našim strokovnjakom. Tri med njimi izpostavljamo v nadaljevanju.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Po 35 letih dela zaradi mobinga nadrejene razmišlja o menjavi poklica

Gospa Maja se, kot piše, sooča s težavami v odnosu z nadrejeno, zaradi katere se po 35 letih dela v zdravstvu začenja spraševati, ali bi bilo morda bolje zamenjati službo. »Zaradi zelo manipulativne šefice, ki ima resne probleme s komunikacijo, spoštovanjem in poznavanjem našega praktičnega dela, je celoten kolektiv pod hudim stresom. Hodimo na razne delavnice o komunikaciji, po katerih je še slabše, ker nadrejena ne vidi, da je ona tista, ki ima težavo in nima nobenega nadzora nad svojim delom. Sama sem se obrnila na službo za mobing, ki jo nudi naša ustanova, vendar kakšne bistvene pomoči nisem dobila. Dejali so mi le, da se je takih oseb bolje izogibati, kar pa je pri našem delu skoraj nemogoče. Zanima me, ali je pri mojih letih (57) še možnost spremembe delovnega mesta ali mogoče nekega privatnega posla? Skrbi me namreč za moje zdravje in prihodnost.«

Dober odnos med nadrejenimi in zaposlenimi je ključnega pomena za uspešno in plodno delo, a včasih zaradi različnih razlogov pride do trenj, rezultat katerih je v prvi vrsti zmanjšana in precej osorna komunikacija. A kot pravi naša strokovnjakinja Ksenija Špiler Božič, kreatorka voditeljstva in direktorica v podjetju BB Consulting, ki se je leta 2000 usmerila v delo s človeškimi viri in potenciali, drugih ne moremo spreminjati, spremenimo lahko samo sebe.

ženska s prazno denarnico
ženska s prazno denarnico FOTO: iStockphoto
»V vašem primeru lahko spremenite le svoje reakcije na vedenja vase nadrejene. Ker ne vem kaj vse ste že poskusili, težko svetujem konkretno. Pomaga, da se vprašate, ali je kaj takega v vaši komunikaciji oziroma vedenju, kar spodbuja njeno neprijetno vedenje. Včasih se sploh ne zavedamo, da pri drugih sprožamo neke reakcije in ko to ozavestimo, lahko to tudi spremenimo. Mogoče bi pomagal tudi pogovor z njenim nadrejenim ali še kakšno sodelavko, sodelavcem, če imajo enake probleme in kako se oni lotevajo tega,« pojasnjuje strokovnjakinja na področju razvoja kadrov, coachinga, mentorstva in medgeneracijskega sodelovanja.

Ob tem pozdravlja razmišljanje naše bralke o začetku nove poslovne poti. »Seveda je pri vaših letih nekoliko drugače, a se mi zdi vredno poskusiti, sploh, če imate dovolj življenjske energije. Mogoče začnete raziskovati kaj bi res radi počeli, kaj vam je pri vašem delu še posebno všeč, česa ne marate preveč. Zapišite vaše veščine, prednosti kot so npr. vaše izkušnje, pa osebnostne lastnosti oziroma kaj prinašate v tim, kjer delate in na drugi strani malo raziščite trg, kaj se trenutno išče. Dobro se je obrniti tudi na kakšno kadrovsko agencijo, ki imajo pregled kaj se išče na trgu. Če imate priložnost, poiščite pomoč za oblikovanje svojega življenjepisa, pri kakšni mlajši osebi. Mladi znajo to res dobro narediti,« svetuje Ksenija Špiler Božič, ki ima za seboj številna izobraževanja iz psihodinamskih šol in na koncu gospe Maji ponudi še zanimivo idejo: »Ena izmed vaših možnosti je tudi, da se priključite kakšnemu timu, ki začenja z zagonom nove ideje, posla ali pa poznate koga, ki tudi razmišlja o svojem podjetju. Ta ideja se mi zdi boljša kot iti čisto od začetka sam.«

Bi potrebovali nasvet o obliki dela, delovni pogodbi ali pravicah delavcev? Se soočate z navidez nerešljivimi situacijami na delovnem mestu? Vas zanima, koliko pokojnine boste dobili pri sedanji plači? Imate kakršno koli vprašanje, povezano s službo, delom, zaposlitvijo? Ne odlašajte, zastavite svoje vprašanje našim strokovnjakom!

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kako varčevati, da bomo tudi kaj privarčevali?

Z nekoliko drugačnimi izzivi, ki pa se prav tako neposredno navezujejo na prihodnost, pa se sooča gospa Ines, ki se je na nas obrnila zaradi tegobe, s katero se (vsaj občasno) verjetno soočamo vsi. »Zaposlena sem v zasebnem podjetju kot prodajni referent, ob tem pa imam še popoldanski s.p., ki mi zaenkrat še ne predstavlja konkretnega vira dohodka. Moja plača v podjetju znaša 1.200 evrov neto. Kljub temu, da skozi mesec naberem kar nekaj denarja, mi ne uspe ničesar prihraniti, zato bi resnično potrebovala nasvet, kako vsak mesec vsaj nekaj malega dati na stran. Imam partnerja, s katerim imava strogo ločene finance, torej gredo vsi najini skupni stroški na polovico, skupaj imava tudi enega otroka,« je v svojem zapisu pojasnila naša bralka.

ženska s prazno denarnico
ženska s prazno denarnico FOTO: iStockphoto
Ana Vezovišek, specialistka za financiranje in osebni proračun, gospo Ines najprej pohvali za pogum, da se sooči z izzivom, pred katerim številni bežijo ali si zatiskajo oči. Kot pravi, je sedaj potrebno samo še ugotoviti, kam izginja denar, ki bi ga lahko namenila varčevanju. »Tega se je najbolje lotiti tako, da pogledate kam je šel denar v zadnje pol leta. Na ta način boste dobili vpogled v to, kakšne so pravzaprav vaše navade, koliko vas stane hrana, prevoz, otroci, zdravje itn. Ko boste imeli te informacije, boste lahko hitro ugotovili, kje imate rezerve. Seveda ni vsak mesec enak, pa vendar je ključno, da veste, kakšna je vaša povprečna poraba in koliko na mesec sploh potrebujete za življenje.«

Vsak med nami bi rad imel nekaj prihrankov, ki lahko v primeru nepričakovanih in nenačrtovanih izdatkov pridejo še kako prav. A čeprav se na vse pretege trudimo vsaj mesec dati na stran kakšnega stotaka ali nekaj njih, nam pogosto enostavno ne uspe. Po besedah specialistke za financiranje in osebni proračun gre razloge za to iskati v dejstvu, da želimo na stran dajati konec meseca. »Ljudje smo vajeni porabiti vse kar pride na račun. A to lahko kaj hitro spremenimo s tem, ko bomo, namesto, da čakamo na konec meseca raje že takoj ob prilivu dali nekaj na stran.«

Kaj konkretno torej Ana Vezovišek svetuje naši bralki? »Ob prvem prilivu, ki ga boste imeli, dajte najmanj 20 odstotkov tega zneska na stran. Kam? Najbolje na nek varčevalni račun, kjer bodo sredstva ravno prav oddaljena od vaših rok ali oči. Preostalih 80 odstotkov prihodkov potem po vnaprej pripravljenem načrtu razporedite skozi mesec. Boste videli, to je izziv, ki pa vam lahko v nekaj mesecih popolnoma spremeni življenje.« Ob tem certificirana inštruktorica finančne pismenosti gospe Ines svetuje še, naj s partnerjem razmislita o skupnem proračunu. »Če sta v partnerstvu, sta skupaj eno in prav je, da se pogovorita tudi o tem, kako bi bilo pravično razporediti obveznosti glede na skupne prihodke. Vem, to navadno ni enostavno, pa vendar po mojem mnenju nujno potrebno, če želite mirno pluti mimo vaših skupnih finančnih izzivov in v kolikor želite doseči zastavljene cilje.«

Kako do ugodnega kredita?

»Katere banke vse nudijo ugodne kredite mladim podjetnikom? Katere denarne pomoči so na razpolago mladim podjetnikom s strani države?« S tem konkretnim vprašanjem pa se je na nas obrnila bralka Marija, ki ji strokovnjakinja za finančno pismenost Ana Vezovišek polaga na srce, naj si najprej odgovori na ključna vprašanja o tem, za kaj potrebuje kredit, kakšen je njen poslovni načrt in kolikšna bi bila lahko njena mesečna obveznost, saj je od teh in podobnih vprašanj odvisno, kakšna rešitev bi bila v njeni situaciji najbolj primerna.

sklepanje kreditne pogodbe
sklepanje kreditne pogodbe FOTO: iStockphoto
»Vsaka banka je lahko ugodna, če vemo kaj želimo in imamo zato ustrezne argumente. A najprej moramo sploh vedeti kje na poti danes smo in kaj pričakujemo. In bolj kot to, da dobimo ugoden kredit, je potrebno poskrbeti za varno zadolžitev. Videla sem že vse preveč primerov, ko so se mladi podjetniki zadolžili in so potem ob izgubi enega posla izgubili vse. Sama nikoli ne bi najela kredita, v kolikor ne bi najprej poskrbela za ustrezno rezervo. Da imam recimo na računu rezervo vsaj za tri mesece poslovanja. Pa se potem kdo najde in reče: ‘Če bi imel to, ne bi potreboval kredita.’ A sama se s tem ne strinjam. Banka nam vsekakor lahko pomaga, vendar moramo za temelje poskrbeti sami,« pojasnjuje naša strokovnjakinja.

Ob tem dodaja še, da bo gospa Marija najbolj ugodno banko našla tako, da se odpravi na lov za najboljšo ponudbo. » A pozor, pozorni bodite na drobni tisk in na morebitno dodatno pogojevanje s strani bank, ki je danes zelo pogosto in priljubljeno. Po drugi strani pa obstaja kar nekaj razpisov. Imate Slovenski podjetniški sklad, SID banko itn, ki omogočajo zelo ugodno financiranje. Sicer pa podjetnikom vedno predlagam, naj čim več skušajo narediti brez denarne pomoči. Tako bodo pod manjšim stresom in bodo bistveno hitreje napredovali.«

obupan moški, obupana ženska
obupan moški, obupana ženska FOTO: iStockphoto

Naslednji izziv: SLUŽBA!

V naslednjem prispevku bomo iskali rešitve in nasvete s področja dela, zaposlovanja, službe, delovnih razmerij, odpuščanj, odnosov med sodelavci in/ali nadrejenimi, zavarovanj, varčevanja, skratka vsega, kar je tako ali drugače povezano s službo.

Zato ne odlašajte, čim prej izpolnite spodnjo prijavnico ter nam zaupajte svoje vprašanje s področja dela, zaposlovanja in ostalih izzivov s področja službe, naši strokovnjaki pa se bodo glede na vaše okoliščine potrudili poiskati najboljšo rešitev in vam svetovali, kako naprej.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Med vsemi, ki nam boste poslali svoje vprašanje ali svoja vprašanja, bomo vsak mesec izžrebali enega srečneža ali srečnico, ki mu/ji bomo podelili darilni paket PRVA. Vsa vprašanja pa bomo skrbno hranili v našem nabiralniku in ob koncu akcije bomo izžrebali še nekoga, ki bo prejel 400 evrov dobroimetja na naložbenem računu PRVA Premium naložba.

Med vsemi, ki ste nam v preteklem mesecu poslali vprašanje, smo Izžrebali prvo nagrajenko: to je gospa Ines Leskovar. Iskrene čestitke! V naslednjih dneh vas bo na vašem domačem naslovu razveselil darilni paket PRVA. 

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.