Prihodnost

Vam vedno zmanjka denarja za dopust? Tu je rešitev!

Ljubljana, 21. 06. 2017 08.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Vsi si želimo biti preskrbljeni, zato se trudimo imeti službo, služiti denar in tako sebi ter družini zagotavljati kar se da lagodno življenje. A številnim to ne uspeva najbolje. Čeprav imajo redne prihodke in (vsaj na videz) pazijo na porabo denarja, nimajo dovolj niti za sprotne stroške, kaj šele za poletni družinski dopust. Strokovnjaki pravijo, da je za to krivih več dejavnikov, rešitev pa vidijo v skrbnem vodenju in načrtovanju družinskega proračuna.

Pred nami so dolgi, vroči poletni dnevi, s tem pa tudi čas počitnic in dopustov. Nekateri jih bodo preživeli ob morju, drugi v kopališču, tretji se bodo podali v gore ali na ogled kakšnih znamenitosti, veliko pa jih bo primorano tudi letos ostati doma. Kljub temu, da so namreč poskušali privarčevati dovolj denarja za poletnih oddih, jim to (spet) ni uspelo.

varčevanje za dopust
varčevanje za dopust FOTO: iStockphoto

Dopust bo minil, kredit pa bo ostal

Ker bi vsi starši otrokom radi zagotovili čudovite počitnice, jih bo veliko vzelo kredit, samo da bodo nekaj dni lahko preživeli nekje ob morju ali v toplicah. A kredit bo treba vrniti, kar glede na finančno stisko čez leto zagotovo ne bo lahko – če bo sploh izvedljivo. Minus na računu bo tako vse višji, kredit bo ostal nepoplačan, dolgovi se bodo nabirali ... Raje niti ne razmišljamo o tem, kakšen scenarij lahko doleti takšne posameznike.

Pa je to res potrebno? Ali vaša plača zaradi kreditov, položnic, dolgov ali nenadzorovanega zapravljanja res izgine, še preden jo dobite na bančni račun? Se vam zdi, da niti slučajno ne morete privarčevati niti evra? Da, slovenske plače so glede na stroške življenja res precej nizke, a strokovnjaki pravijo, da to ni največja težava. Temeljni izziv družinskih financ je po njihovih besedah ta, da ljudje ne znamo pravilno voditi in načrtovati družinskega proračuna. »Pomembno je, da si najprej nastavimo finančno ogledalo. In to na način, da najprej natančno proučimo kam gre naš denar - si torej zapišemo čisto vsak naš odhodek in prihodek v zadnjih (najmanj) treh mesecih. Na podlagi te slike pa si nato določimo finančne okvirje in se jih držimo,« pravi Ana Vezovišek, certificirana inštruktorica finančne pismenosti.

finančni načrt
finančni načrt FOTO: iStockphoto
Kot pravi, se vse začne z do potankosti načrtovanimi in zabeleženimi dohodki in izdatki. »Smisel vodenja našega proračuna je v NAČRTOVANJU, torej v tem, da si določimo finančne okvirje za naprej. Vodenje za nazaj nam ne bo prav nič pomagalo, če bomo vsak mesec prekoračili svoj budget. A najprej moramo sploh ugotoviti, kje smo danes. In za to, da bomo to ugotovili potrebujemo bodisi list papirja, preglednico ali pa aplikacijo za pametni telefon, ki nas bo pri tem vodila. Ne glede na izbiro pripomočka je ključno, da z vodenjem začnemo danes. Ne jutri in ne 10. ali 15., ko dobimo plačo. In kar je še pomembneje - rezultat konec meseca mora biti pozitiven!«

Zakaj je pomembno voditi družinski proračun?

Urejanje hišnega proračuna ni lahka naloga. »Najtežje se je soočiti s samim seboj. A, ko enkrat ta korak naredite, ste pravzaprav naredili največ. Potem se osredotočite le še na iskanje rešitev za dosego vaših ciljev,« pravi inštruktorica finančne pismenosti. Brez vodenja proračuna namreč ne veste, koliko dejansko zaslužite in porabite, koliko imate rednih stroškov (najemnina, elektrika, voda, kredit ...), ki bodo z vami tudi v primeru znižanja plače zaradi poklicne invalidnosti, daljše bolniške odsotnosti ali izgube službe, prav tako ne morete vedeti, kje bi še lahko zategnili pas in ob manjši porabi ali dodatnem delu še kaj prihranili, niti nimate realne predstave o tem, kaj lahko naredite, da boste lahko uresničili načrte, povezane s finančnimi sredstvi. In vse to je še kako pomembno vedeti in imeti pod nadzorom!

Morda še bolj pomembno je to, da v kolikor nimamo nadzora nad našim denarjem, ne vemo kaj nam v resnici prinaša zadovoljstvo! »In veste kaj je najhujše? Ko imajo družine nadpovprečne prihodke (4 tisoč evrov in več) in imajo občutek, kot da si ne privoščijo ničesar. Grozno! In to vse zato, ker z denarjem ne ravnajo skrbno, ga ne usmerjajo v cilje, ki jim veliko pomenijo,« svoje profesionalne izkušnje z nami deli strokovnjakinja Ana Vezovišek ter dodaja: »Jamranje v smislu 'Če bi imel(a) jaz toliko denarja, bi privarčeval(a) bistveno več,' je slaba tolažba. Prav nič več nam ne bo ostalo v kolikor si ne bomo določili svojega budgeta in ga pametno razporedili po kategorijah, kjer nikakor ne smemo izpustiti ciljev, med kateimi je tudi dopust.«

Kako torej finančno načrtovati dopust?

Možnosti za finančno načrtovanje poletnega dopusta je več, večina pa začne za počitnice varčevati več mesecev prej. Stroški dopusta so za družinski proračun namreč lahko prava nočna mora. Kot pravijo svetovalci za osebne finance, je ob ustrezni finančni disciplini mogoče organizirati vse. »Ne definiramo samo poletnega dopusta. Idealno je, da si določimo letni proračun za vse dopuste (poletni, zimski, spomladanski itn.) in ta znesek razdelimo na 12 mesecev. Dobili bomo znesek, ki ga mesečno namenjamo za kategorijo dopust in ga usmerjamo na varčevalni račun. Ko pride trenutek oddiha si ta znesek prenakažemo na transakcijski račun in si s tem določimo tudi proračun za oddih,« svetuje strokovnjakinja.

varčevanje za dopust
varčevanje za dopust FOTO: iStockphoto
Nadalje je potebno sešteti vse dolgove, ki jih morda imate (krediti, trajniki, limiti, dolgovi prijateljem ... ) in sestaviti načrt, kako jih boste čim prej poplačali, ob tem pa ne ogrozili svojega varčevanja za dopust. Če imate težave s plačevanjem obrokov dolga na banki, preverite, ali obstaja možnost spremembe pogojev odplačevanja dolga ali pa se odpravite na drugo banko in povprašajte o morebitnih boljših pogojih sodelovanja. In nikar še dodatno ne mučite svoje že tako iztrošene kreditne kartice, da bi se prebili iz meseca v mesec. Izposojanje denarja na kreditno kartico je namreč podobno izposojanju od oderuha: že osnovne obresti so precej visoke, zamudne pa še višje.

Na koledarju vsak mesec do dopusta označite dan, ko boste prejeli plačo in druge finančne prejemke. Preverite, koliko tednov je med posameznimi izplačili in na podlagi tega načrtujte izdatke za hrano, položnice, prevoz, nakupe oblačil, druženje s prijatelji in ostale stvari. Le tako boste namreč uspeli živeti v okviru svojih zmožnosti in boste pazili, da zapravite manj, kot zaslužite. Če težko ostanete znotraj teh meja, pustite bančno in kreditno kartico doma in s sabo vzemite le gotovino, ki jo imate na voljo. Tako boste točno vedeli, koliko denarja lahko zapravite.

Skrbno oklestite svoje izdatke in načrtno ne zapravljajte za nič drugega, kot za nujne stvari. Namesto treh kav na dan si privoščite samo eno, prav tako se odpovejte ne nujno potrebnim oblačilom in dragim prostočasnim dejavnostim. Ob tem poskušajte še kaj dodatno zaslužiti. Prevetrite svoj dom in poskušajte prodati stvari, ki jih niste uporabili že vsaj dve leti – ker jih tudi prihodnji dve leti skoraj zagtotovo ne boste vzeli v roke. In ko boste naslednjič začutili skušnjavo za zapravljanje denarja, svoj letni zaslužek delite z 2 tisoč, kolikor znaša povprečno število delovnih ur polno zaposlene osebe, in se vprašajte, ali je izdelek, ki ga nameravate kupiti, res vreden toliko ur vašega dela in energije.

prazna denarnica
prazna denarnica FOTO: iStockphoto

Kjer je volja, je tudi pot

Rezultati nedavnih raziskav v Združenih državah Amerike so razkrili, da družine in posamezniki, ki na začetku vsakega meseca naredijo načrt osebnega ali družinskega proračuna in se ga potem tudi do potankosti držijo, že v prvem mesecu zapravijo kar 10 odstotkov manj, kot so v preteklosti. Če to prenesemo na slovenske potrošnike, lahko družina z dvema povprečnima slovenskima plačama (vsaka znaša denimo tisoč evrov) ob sledenju družinskemu finančnemu načrtu prihrani okrog 200 evrov na mesec. In če ta sredstva še primerno oplemeniti, je nekaj mesecev varčevanja povsem dovolj za dostojen družinski dopust. 

A bolj kot to ali smo bili na dopustu ali ne, je po besedah inštruktorice finančne pismenosti pomemben miren spanec, topla postelja in plačane obveznosti. »To, da si morda eno leto ne privoščimo oddiha ni nič v primerjavi s preostankom našega življenja. Nikar ne delajmo napak in se na dopust v miru pripravimo. Dejastvo je, da vse kar bomo delali izven naših finančnih zmožnosti nas bo oddaljevalo od našega finančnega miru.«

Ljudje se preprosto moramo navaditi voditi osebni in družinski proračun ter se ga tudi brezkompromisno držati. Razporejanje denarja je dolgoročno namreč podobno dieti: spremeniti moramo življenjski slog in razmišljanje ter se ne vračati na stara pota nepremišljenega in nenačrovanega zapravljanja.

finančni načrt
finančni načrt FOTO: iStockphoto

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.