Partnerstvo

To je najpogostejši razlog za ločitev!

Ljubljana, 03. 05. 2017 09.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Ko se par odloči za skupno življenje, razmišlja le o prijetnih straneh tega pomembnega življenjskega koraka: o tem, kako si bo uredil dom, koga bo povabil na vselitveno zabavo ... A prej ko slej prideta partnerja tudi do ene najbolj perečih tem skupnega življenja: družinske blagajne! Kako definirati in organizirati skupne finance, da se zaradi njih zveza ne bo znašla na preizkušnji?

Raziskave kažejo, da je denar eden najbolj perečih predmetov spotik v partnerstvu in tudi najbolj pogost razlog za ločitev. Kako tudi ne. Ko se partnerja odločita, da se bosta preselila v skupno domovanje, je v ospredju ponavadi vse kaj drugega, kot pa razmišljanje o družinski blagajni. A strokovnjaki so si enotni: pomembno si je takoj na začetku vzeti čas za morda manj prijeten, a zagotovo zelo pomemben finančni načrt skupnega gospodinjstva, saj bo ta močno vplival na zvezo.

par se prepira zaradi denarja
par se prepira zaradi denarja FOTO: iStockphoto


Ključnega pomena so dobri temelji in iskren pogovor

»Partnerja se najprej morata posvetiti gradnji zdravih temeljev partnerskega odnosa, se obrusiti eden ob drugem kot dva različna posameznika, ki sta prišla skupaj zavoljo ljubezenskih čustev. Odgovorno se morata zavedati,  da je potrebno neprestano delo na partnerskem odnosu,« svetuje zakonska in partnerska svetovalka Melita Kuhar iz Svetovalnice in dodaja, da je ključnega pomena poštenost do sebe in do partnerja. »Kar se tiče finančnega področja, morata partnerja transparentno in iskreno definirati vsak svoja pričakovanja in potrebe ter kako to spraviti v primeren finančni dolgoročni okvir, ki bo vzdržen in bo jima nudil zadosten okvir finančne varnosti. Vsake spremembe potreb naj ponovno pretehtata in vzpostavita nova finančna, recimo jim pravila. Ki se jih seveda oba enako držita, brez fige v žepu.«
Prva - Finance
Prva - Finance FOTO: Prva - Finance


Za začetek je torej potreben iskren pogovor o prioritetah glede financ. Na mizo morata položiti vse karte, razkriti mesečne prilive in odlive, morebitne dolgove, prihranke in premoženje. Nato je pomembno sestaviti skupni načrt stalnih prihodkov in odhodkov ter določiti mesečni proračun, ki ga partnerja potrebujeta za normalno skupno življenje. Prav tako je potrebno določiti finančne zadolžitve in odgovornosti, ki jih bo nosil vsak izmed njiju, predvsem pa morata verjeti v njun odnos in si povsem zaupati. »Ob vsem tem predlagam, da desetino vseh svojih prihodkov namenita 'bogatenju', to je zbiranju denarja v posebni »škatlici« oziroma računu, ki je namenjena nepričakovanim ali nujnim izdatkom, sicer pa je nedotakljiva,« svetuje strokovnjakinja.

Prioritete, dominanca, nezaupanje – vzroki za prepire glede denarja

Vse to se v teoriji sliši precej enostavno, a rezultati številnih raziskave žal kažejo, da se večina parov redno prepira zaradi denarja, prav tako jih ob ločitvi vse več kot glavni razlog za razhod navede prav finance. »Upravljanje z denarjem je v mnogih partnerskih odnosih in družinah eno od tako imenovanih »minskih polj« odnosov. Nikoli ne veš, kje bo izbruhnil prepir, negodovanje ali nasprotovanje,« pravi Melita Kuhar. »Ko ima par težave v svojem partnerskem odnosu, se to preliva večinoma na vsa področja skupnega življenja in vizije, kaj si par želi, kaj potrebuje, kakšne ima prioritete in kam bo investiral svoj denar. To je še zlasti pomembno, če si partnerja ne zaupata in skrivata vsak svoje prihodke in se dogovarjata zgolj o tem, kdo bo plačal katere položnice.«

par se prepira zaradi denarja
par se prepira zaradi denarja FOTO: iStockphoto
Zakonska in partnerska svetovalka poudarja tudi, da so težave na področju financ prerez stanja pripravljenosti na sodelovanje obeh partnerjev tudi na drugih področjih, kajti brez iskanja kompromisov, spoštovanja drugačnega mnenja in brez zdrave komunikacije zaide vsak partnerski odnos v škripce. »Predvsem gre za nezaupanje in za občutek izigranosti enega od partnerjev s strani drugega. Običajno tisti, ki prinese več denarja domov, igra podzavestno bolj nadrejeno ali dominantno vlogo do drugega, le-tega  včasih celo zasmehuje, češ da je itak zguba, ker nima tako dobro plačane službe kot on in podobno. To je seveda še bolj boleče, če je eden od partnerjev nezaposlen.«

Problem v odnosu lahko nastane tudi, če je vzdrževalka družine ženska. »Eden od spregledanih virov partnerskih prepirov je primer, ko prinese ženska večji del prihodka, kar moškega običajno naredi sčasoma nesamozavestnega in negotovega, kar včasih skriva s svojimi verbalnimi napadi ali obtožbami. Namreč, še vedno nekje podzavestno velja, da je moški tisti, ki prinese večjo plačo domov, da je on tisti 'prinašalec' in ko to v realnem življenju postane ženska, se marsikatera partnerska karta premeša, žal običajno na slabše,« pojasnjuje strokovnjakinja.

Skupni kredit kot novodobna poroka

Rezultat nesoglasij o skupnih financah je torej vse pogosteje ločitev. In če par ni poročen, to ne bi smela biti ravno velika težava, kajne? Pa je! Ker je danes brez kredita praktično nemogoče zgraditi ali kupiti domovanje, financirati nakup novega avtomobila in drugih bolj ali manj pomembnih dobrin, sta partnerja, tudi če uradno nista poročena, v številnih primerih en na drugega vezana s kreditom. To pa je lahko, kot ugotavlja zakonska in partnerska svetovalka Melita Kuhar, velik minski kamen okrog vratu, ki partnerjema onemogoča dostojen razhod.

»Opažam, da je finančno stanje tisti dejavnik, ki pretehta, ali se bo v negativno spiralo bolečin, razočaranja in jeze ujet par razšel ali ne. Namreč, če imata še za odplačati kredit za hišo, pa avto pa nimata staršev, h katerim bi se lahko kar odselil eden od njiju, morata zavoljo denarnega pritiska ostati skupaj. Poznam primere, ko se je par uradno ločil, a ker eden od njiju ni mogel izplačati drugega, sta živela pod isto streho še mnoga leta.«
Prva - Kredit
Prva - Kredit FOTO: Prva - Kredit


V takem primeru se partnerja torej znajdeta v pat poziciji, ko ne moreta več biti skupaj, narazen pa zaradi finančnih obveznosti tudi ne. »To ju običajno sili v še večje stiske, prepire, nesporazume in jezo, kar vodi k negativnemu ozračju, ki žal 'zastruplja' vse družinske člane, zlasti otroke, ki gledajo nesrečna starša. Ob tem bi rada poudarila, da se otroci preko zgleda staršev učijo kako ravnati z denarjem in kakšna prepričanja o njem zgradijo (na primer »denar je slab«, »ljudje, ki so bogati, so tudi pohlepni« ali pa »več denarja kot imaš, bolj boš nesrečen« in podobno). Pomembno je upoštevati energijo denarja in z njim spoštljivo ravnati,« svetuje strokovnjakinja za odnose.

A težava pri kreditu ni samo ločitev. Vmes lahko poseže tudi bolezen, daljša delovna nesposobnost ali nazadovanje na slabše plačano delovno mesto, kar lahko močno oteži odplačevanje izposojenega denarja. Prav zaradi tega je ključnega pomena, da partnerja ob najemu kredita razmislita tudi o ustreznem življenjskem zavarovanju. Le tako bosta preprečila, da bi v primeru, da gre kaj narobe, finančno breme kredita (in morebitnih ostalih dolgov) v celoti padlo na enega izmed partnerjev ali na njegovo družino.
par se prepira zaradi denarja
par se prepira zaradi denarja FOTO: iStockphoto


Po pameti!

Kredit torej lahko brez težav označimo za neke vrste novodobno poroko na banki za 20 ali celo 30 let z vprašljivim rokom trajanja. A pasti in izzivi, ki partnerja čakajo v življenju seveda ne morejo biti razlog, da v odnosu ne bi gradila oziroma si ne bi ničesar skupaj kupila ter se v ta namen zadolžila. Zakonska in partnerska svetovalka parom, ki se odločajo za skupni kredit svetuje, naj jasno postavijo partnerska pravila in prioritete in jih po potrebi napišejo črno na belem. »Iskreno naj se pogovorijo o viziji skupnega življenja in poiščejo referenčne finančne strokovnjake oziroma finančne svetovalce, ki jim lahko z ustreznega finančnega stališča in z vseh zornih kotov osvetlijo najem skupnega kredita in kakšne so posledice le-tega.«

Življenje je polno izzivov, s katerimi se je vsekakor lažje in lepše spopadati v dvoje, zato ni razloga, da ljubezni ne bi dovolili v vsej polnosti vstopiti v naše življenje. Je pa vsekakor potrebno skupne odločitve sprejemati preudarno in previdno, predvsem ko gre za stvari, ki bodo odnos zaznamovale na dolgi rok, svetuje strokovnjakinja za odnose Melita Kuhar. »Ker so to pomembne življenjske odločitve, svetujem preudarnost, čim več relevantnih in kakovostnih informacij ter zavedanje, da je potrebno neprestano odgovorno delo na partnerskem odnosu kot temelj, na katerem potem lahko živimo tudi s kreditom in ostalimi obveznostmi.«
par se prepira zaradi denarja
par se prepira zaradi denarja FOTO: iStockphoto

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10