Večina parov kmalu po tem, ko se zaročijo, določi datum poroke. Ta se pogosto navezuje na kakšen dogodek, ki se je zgodil na ta dan in je pomembno vplival na življenje partnerjev. Spet drugi se za datum poroke odločijo povsem spontano ali pa upoštevajo praktične prednosti tovrstnega dogodka.
Glede na statistične podatke je bilo v letu 2015 6.449 porok, kar je povprečno 18 na dan. Pari so se poročali vse dni v tednu, večina (75 odstotkov) pa se jih je poročila na soboto, od tega največ na soboto, 20. junija, ko so v Sloveniji izpeljali kar 226 porok. Tudi sicer je bila večina porok organiziranih v pomladno-poletnem času: več kot polovica parov se je namreč poročila v maju (914), juniju (934), avgustu (978) in septembru (900), medtem ko je bilo najmanj porok januarja, zgolj 147.
Tudi v prvi polovici leta 2016 se je nadaljeval podoben trend. V prvem četrtletju 2016 je zakonsko zvezo sklenilo 616 parov ali 5 manj kot v istem obdobju leta 2015, v drugem četrtletju pa kar 2.380 parov ali 141 več kot v istem obdobju leta 2015.
A čeprav se večina parov še vedno poroča v toplejši polovici leta, organizatorji porok pravijo, da je za poroko primeren vsak letni čas. Slovenci sicer veljamo za precej tradicionalne in se zaradi ljudskega izročila o prinašanju nesreče še vedno izogibamo porokam v adventnem in postnem času. Kljub temu se je trend izbire datuma poroke v zadnjih letih precej razširil: če je še pred slabim desetletjem veljalo, da se pari poročajo predvsem maja, junija, julija in avgusta, so danes vse bolj aktualni poročni meseci tudi april, september in oktober, vsak mesec v letu pa je organiziranih več kot sto porok. Smo torej postali manj vraževerni ali pa samo vemo, kako se obvarovati pred nevarnostmi, na katere napeljuje ljudsko izročilo?
Kakšne so izkušnje Slovenk in Slovencev?
Da Slovenke in Slovenci kolebamo pri odločitvi, na kateri dan ljubljeni osebi obljubiti večno zvestobo, nazorno pričajo tudi razprave na različnih forumih, kamor se zaročenci obrnejo po pomoč. In izkušnje tistih, ki so se že poročili, so različne. »Midva sva se odločila, da se poročiva pozimi (meseca februarja). Všeč nama je zimska idila, nezasedenost lokacij in to, da bo poroka nekoliko drugačna od klasičnih spomladansko-poletnih porok,« se glasi mnenje ene izmed uporabnic na svetovnem spletu, ki ima raje zimski čas. Spet drugi se nad tako imenovano zimsko poroko zgražajo. »Joj, jaz sem bila samo na eni zimski poroki kot otrok, pa edino, kar se res spomnim, je to, da nas je zeblo kot pse, in tudi na poročni sliki se vsi držimo, kot da bi nas kdo tepel.«
Pri zimskih porokah so torej največja preglavica mraz, sneg in premalo oblačil. A tudi spomladanske in poletne poroke so glede na izkušnje uporabnikov spletnih forumov lahko precej dvorezen meč. »Jaz sem si vedno želela, da bi se poročila spomladi, moj dragi isto, tako da sva se odločila za maj, ker je že proti koncu pomladi in me takrat ne muči več alergija na cvetni prah. Predstavljajte si vendar nevesto, ki je vsa zatečena, ima krvavo rdeče oči in ne more reči DA, ker neprestano kiha,« je malo za šalo malo zares zapisala ena izmed nekdanjih nevest. »Midva sva si zelo želela poletne poroke, a ko sva pregledala cene ponudnikov, lokacij in vsega ostalega, sva dobila kar cmok v grlu. Poleg tega je bilo skorajda nemogoče dobiti lokacijo, ki sva si jo želela. Na koncu sva se sicer vendarle poročila avgusta, a cenovno bi se vsekakor bolj splačalo počakati na jesen ali zimo. Pa še živcev bi morda takrat porabila precej manj,« je svojo izkušnjo delila ena izmed uporabnic.
Tudi med Slovenkami in Slovenci je vse več takih, ki se odločijo poroko in slavje razdeliti na dva dela. »Če bo uspelo, bo ena poroka pozimi, druga poleti. Civilna pozimi nekje na drugem koncu sveta, ko je pri nas zima, prazniki in ker imava takrat obletnico, cerkvena pa julija med najinima rojstnima dnevoma. Zakaj ga ne bi cel teden skupaj žurali,« je o svojih načrtih že pred časom razmišljal eden izmed uporabnikov svetovnega spleta.
Poroke na slikovitih lokacijah v tujini so sicer na sploh vse bolj priljubljene. »Res je, v zadnjih letih opažamo porast povpraševanj za poroko v tujini,« pravi Matevž Hrovat, vodja oddelka Potovanja pri turistični agenciji Kompas. »Med Slovenkami in Slovenci so še vedno najbolj priljubljene sanjske poroke na otokih Indijskega oceana, pri čemer prednjačita Mauritius in Sejšeli. Maldivi so prav tako zaželeni, vendar zaradi njihove državne ureditve taka poroka ni veljavna v Sloveniji. Od oddaljenih destinacij so priljubljeni tudi Fidži, Cookovi otoki in zadnjih nekaj let Francoska Polinezija, predvsem Bora Bora.«
Če se odločite poročiti na kateri izmed sanjskih destinacij, je vseeno, ali se poročite januarja ali avgusta. Kljub temu je v Sloveniji po besedah gospoda Hrovata največ povpraševanja za termine v maju ter začetku junija. »To je obdobje, ko gre na Sejšelih in Mauritiusu uradno že za nizko sezono, posledično se cene nastanitve spustijo tudi do 50 odstotkov, vreme pa je po navadi še vedno odlično s temperaturami okrog 25 stopinj Celzija. Na Fidžiju, Tahitiju in Cookovih otokih pa je to obdobje pred začetkom visoke sezone, zato so tudi tam cene ugodnejše kot od julija naprej. Priljubljen je tudi september, ko so cene na Mauritiusu in Sejšelih še nizke, medtem ko je v Južnem Pacifiku to še obdobje visoke sezone. Poleg omenjenih morskih destinacij so za poroko priljubljene tudi ZDA, predvsem 'razvpiti' Las Vegas, ter Avstralija, kjer gostje poroko velikokrat vključijo v del svojega potovanje po tej zanimivi celini.«
Nič čudnega torej, da si številni želijo večno zvestobo obljubiti nekje daleč stran, ob bučanju morja in božanju sončnih žarkov. Pa še cenovno je lahko taka poroka veliko ugodnejša. »Stroški poroke v tujini so po navadi nižji kot stroški poroke doma, predvsem zaradi manjšega števila udeležencev. Običajno se na poroko v tujini odpravita le ženin in nevesta, včasih jih spremljata še priči in morda bližnji domači,« pojasnjuje vodja oddelka Potovanja pri Kompasu. Poglejmo konkreten primer: »Poročni paket na Mauritiusu, ki vključuje let iz Ljubljane ali bližnjega letališča, 7 nočitev z vključenimi zajtrki in večerjami v izbranem hotelu 4*, organizacija uradnega dela poroke pri matičarju, poroka na plaži ter urejanje vseh potrebnih papirjev na destinaciji za overovitev poroke doma se giba okrog 1.800 evrov na osebo (lahko tudi manj, če je nočitev manj ali kategorija hotela nižja). Podoben paket na Sejšelih stane cca. 15-20 odstotkov več,« pojasnjuje gospod Hrovat. Če namesto morja izberete ameriški blišč, je cena lahko še precej nižja. »Poročni paket v Las Vegasu je mogoče dobiti že za nekaj več kot 1.000 evrov na osebo.«
Tisti, ki se namesto na plaži na drugem koncu sveta iz takšnih ali drugačnih razlogov vendarle odločijo poročiti doma v Sloveniji, bodo za poroko v povprečju zapravili okrog 10 tisoč evrov, res pa je, da bodo lahko za ta znesek z njimi praznovali širša družina in prijatelji. In poudariti velja, da je lahko vsak letni čas romantičen, pravljičen in prekrasen, ne glede na to, ali se odločite poročiti v glavni poročni sezoni, ko je najbolj verjetno, da bo vajin dan topel in obsijan s soncem, ali pa si raje zaželita nekoliko bolj muhaste jesenske pravljice oziroma poroke v zavetju zasneženih travnikov, belih drevesnih krošenj in v toplih oblačilih. V slednjem primeru poroka najverjetneje res ne bo na prostem, prav tako bo nekoliko manj izbire pri poročnem cvetju, a popolnoma vsak letni čas ima določene prednosti in slabosti.
Pomlad in poletje
Spomladi je največji izziv pri izbiri datuma poroke vreme. Glede na to, da se pomlad uradno začne 21. marca, je lahko taka poroka celo zasnežena. Prednost porok v marcu in aprilu je ta, da se v tem času malo parov odloči za usodni 'da' in je zato večja verjetnost, da bo takrat na voljo tako želena lokacija kot tudi matičar, duhovnik, fotograf, obleka in ostale bolj ali manj pomembne sestavine poročnega slavja.
Večina spomladanskih porok se vendarle zgodi maja in junija, in če imata mladoporočenca srečo, je takrat čez dan prijetno toplo, zvečer pa se lahko pojavi rosa, zato je treba poskrbeti vsaj za streho nad glavo, če že ne za šotor ali dvorano, prav tako je dobro imeti s seboj suknjič oziroma bolero ali jakno ter kakšne rezervne (hlačne) nogavice. Kaj hitro lahko poroko pokvari tudi kakšna spomladanska nevihta, zato je dobro biti pripravljen na take scenarije. V tem primeru se lahko mladoporočenca tolažita z ljudskim rekom, da dež v novo družino prinaša srečo, ljubezen in bogastvo. Ali pa za poročni datum izbereta kakšen poletni termin, ko je veliko bolj verjetno, da bo svadbo spremljalo obilo sonca.
Ravno lepo vreme je najbolj tehten razlog, zakaj se največ porok zgodi prav avgusta. Sploh če upoštevamo dejstvo, da si vse več parov želi poroke in slavja na prostem. A tudi takrat lahko preseneti dež, še večja težava pa je lahko vročina. Temperature se lahko hitro povzpnejo močno nad 30 stopinj Celzija, zato je težko dolgo zdržati v zelo uglajenih oblačilih in obutvi, trpijo pa tudi cvetje, torta, pecivo in dehidrirani gosti. Zato je treba imeti v mislih, da v takem primeru poskrbite tako za senco kot tudi za ustrezne hladilne naprave ter zadostno količino tekočine. Ter da imate s seboj zaščitno kremo in rezervna oblačila, saj bodo tista, ki jih imate na sebi, skoraj zagotovo preveč preznojena, da bi lahko v njih zdržali ves dan.
Dodatna težava poletnih porok je lahko tudi nerazpoložljivost lokacije in osebja, ki na takem slavju ne sme manjkati. Organizacije se je treba lotiti vsaj leto prej, da bosta lahko mladoporočenca večni 'da' dahnila na želeni lokaciji, saj so te poleti najbolj zasedene. Enako velja tudi za matičarje, duhovnike, fotografe, glasbene skupine, gostinske ponudnike in nenazadnje tudi svate. Julij in avgust sta meseca dopustov, zato je treba vabila na poroko poslati dovolj zgodaj, da se bodo slavja lahko dejansko udeležili.
Spomladanske in poletne poročne tematike so po besedah organizatorjev živahne in razigrane. K temu v veliki meri pripomore tudi cvetje, ki ga je v tem času na pretek. Spomladi so denimo priljubljene anemone, narcise, šmarnice, hijacinte, frezije, tulipani, amarilis, avrikelj, kamelije, gerbere, iris, jasmin, mimoza, telohi, trobentice, rununkule, orhideje, dišeči grahor, zvončki, žafran ... Mora pa biti nevesta previdna, ko izbira cvetlice za svoj šopek, saj veliko pomladnega cvetja vsebuje precej vode in imajo zato krhka stebla. Poletje je po drugi strani sezona hortenzij, flamingovcev, nageljnov, marjetic, šlajerjev, lilij, magnolije, potonik, vrtnic, sončnic, pasijonke, maka, fuksije, gardenij, bršljana, španskega bezga in frezije.
Jesen in zima
Po besedah organizatorjev porok se prav zaradi vseh zgoraj naštetih dejavnikov datumi porok vse bolj zamikajo v jesen. September in oktober sta v zadnjih letih namreč vse toplejša in stabilnejša, kar zadeva vremenske vplive, pisano jesensko listje pa poskrbi za resnično pravljično kuliso in nepozabno doživetje. Ker je takrat glavni naval porok običajno že mimo, je tudi lažje dobiti želeno lokacijo, matičarja, fotografa, bend in ostale sestavne dele nepozabnega poročnega slavja. Nekoliko nižje so praviloma že tudi cene poročnih storitev. Kljub temu je dobro imeti rezervni načrt za primer, da bo vreme kislo, da ne boste premočeni in premraženi. Lokacija, ki nudi tudi notranje prostore in dodatna oblačila z dolgimi rokavi bodo torej več kot dobrodošli.
Lahko pa se požvižgate na različne scenarije in si za datum obljube večne zvestobe izberete zimo. V tem primeru večjih kalkulacij ne bo: poročno slavje (vsaj večina) poteka v notranjih prostorih, potrebna bodo topla oblačila, dekoracija bo temeljila na posušenem ali umetnem cvetju in umetnem okrasju. Kljub temu je ta letni čas med slovenskimi nevestami in ženini še vedno najmanj priljubljen. Razumljivo, saj je december običajno rezerviran za vse kaj drugega kot poročno slavje, januarja in februarja pa veljata za meseca, ko si večina opomore od decembrske potrošniške mrzlice.
Kljub temu je zimska poroka lahko pravljična. Veliko lokacij in ponudnikov poročnih storitev pozimi namreč ni zasedenih, prav tako so praviloma nižje tudi cene pripomočkov in storitev. Fotografije so lahko izjemno unikatne, poročna torta se skoraj zagotovo ne bo stopila, matičar se bo po vsej verjetnosti datumsko lahko povsem prilagodil želenemu datumu, tudi z najemom glasbene skupine najbrž ne bo težav. Nekaj več pozornosti je pozimi treba nameniti predvsem svatom. Nekateri v slabem vremenu namreč ne bodo želeli na pot, zato bo pametno zanje organizirati prevoz, prav tako bo treba poskrbeti, da jih ne bo zeblo.
Kot pravijo strokovnjaki za poroke, je v primeru tako imenovane zimske poroke treba poskrbeti tudi za pravilno izbiro oblačil. Poročne obleke so sicer dolge in po navadi kar dobro podložene, problematičen je le zgornji del, ki je največkrat brez rokavov in brez naramnic, zato so tako rekoč obvezni del opreme pozimi pletenine ali topla ogrinjala. Pri moškem delu poročne svatovščine so priporočljive podložene srajce z dolgimi rokavi in tople nogavice ter kompaktni čevlji.
Tudi izbira poročnega cvetja je pozimi zelo omejena. Če so jeseni po besedah cvetličarjev med nevestami še priljubljeni cvetovi v toplih jesenskih barvah, je zimska poročna dekoracija običajno domena ene barve, ki so ji dodani razni bolj ali manj svetleči dodatki in čipka. Zimsko poročno dekoracijo običajno krasijo astra, okrasni srobot, krizantema, kala, bršljan, amarilis, orhideja, vrtnica, hortenzija, resje ali ostrožnik, pomembno pa je, da izberete cvetje, ki ni zelo občutljivo na temperaturne spremembe. Mrazu so najbolj kos proteje in banksije, izjemno priljubljeni pa so tudi storži in posušeno cvetje.
Bolj kot datum je pomembna ljubezen
Poroka je lahko čudovita v vseh letnih časih, predpogoj za to pa niso ne vreme, niti ustrezen prostor ali oblačila, temveč predvsem ljubezen. Če je ta resnična in globoka, je ni vraže in neprilike, ki bi lahko pokvarila poročni dan in uspešen vstop v zakonsko življenje. In tudi če se ne boste spomnili vseh malenkosti z vašega poročega slavja, je pomembno, da si zapomnite to, kar obljubite: da boste partnerju zvesti v sreči in nesreči, v bolezni in zdravju. In prav zaradi slednjega je dobro že ob začetku skupne poti razmisliti, kako in kje zavarovati življenje nove družine ter si tako zagotoviti srečno in brezskrbno skupno prihodnost.
Sponzorirana vsebina