Priznajmo si, med nami ga skorajda ni posameznika, ki ne bi bil prisoten na vsaj enem družbenem omrežju. Najbolj in največ jih uporabljajo najstniki. V bistvu bi pri njih lahko govorili že celo o odvisnosti od te vrste sodobne tehnologije. »Ni minute, da ne bi preverjali kaj je kdo objavil, kdo je to všečkal ali komentiral, zbirajo všečke in si s tem zvišujejo samozavest. V različnih situacijah kliknejo fotografijo in jo instantno objavijo na katerem od hipnih komunikacijskih omrežij in tako tudi sicer komunicirajo – s hitrimi sporočili, kratkimi oznakami in v nekaj besedah. To je realnost današnjega časa,« pojasnjuje Melita Kuhar, zakonska in partnerska svetovalka iz Svetovalnice.
A tudi odrasli v tem pogledu nis(m)o kaj prida bolj vzorni. Med odraslo populacijo je v največji meri v uporabi družbeno omrežje Facebook, ki ga uporabljamo kot orodje za dopisovanje v realnem času, pojasnjuje strokovnjakinja in dodaja, da spletna omrežja na posameznika vplivajo na več ravneh. »Po eni strani se prikazujemo krogu prijateljev preko objav in (praviloma) nasmejanih fotografij kot srečni in zadovoljni posamezniki, četudi imamo v resnici življenje mnogo manj radostno in srečno. Tekmujemo z drugimi v objavah krajev, kjer smo bili ali jedi, ki smo jih jedli in želimo pri drugih vzbujati zavist. Druga raven je, da se želimo podzavestno poistovetiti z drugimi, ker sami nimamo zadovoljujočih življenje ali razmerij.«
Imeti ločen ali skupni profil?
Čeprav so številni prepričani, da v kolikor nimaš ustvarjenega profila na Facebooku, ne obstajaš, je dejstvo, da vsa družbena omrežja precej negativno vplivajo na partnerski odnos. »Nekateri partnerji so prijatelji na Facebooku, zlasti mladim je to povsem normalno. Spremljajo kaj delata, kaj komentirata in komu, predvsem pa mladi uporabljajo Facebook za klepet. No, tudi starejši to počnemo. Spet drugi izbrišejo svoj profil, ko vstopijo v resno zvezo, ker ne želijo tvoriti kakršnih koli pomislekov novega partnerja ali partnerke, predvsem pa želijo pustiti neko preteklost za seboj,« pojasnjuje zakonska in partnerska svetovalka in dodaja, da tudi fenomen skupnih profilov načeloma ni sporen. »To, da ima par skupni profil, je njuna odločitev preko katere običajno kažeta vsem svojim prijateljem, kako srečna sta skupaj. Mnogim služi skupni profil tudi kot kanal kazanja fotografij otrok, kar sama sicer ne odobravam zaradi varovanja podatkov in zasebnosti otrok.«
Všečki, komentarji in zasebni virtualni pogovori pa lahko hitro prestopijo mejo znanstva in prijateljstva, rodi se lahko naklonjenost, pozneje tudi ljubezen. Statistike kažejo, da spletni zmenki v Sloveniji v zadnjih letih niso več tabu. Če gre verjeti nekaterim javnomnenjskim raziskavam, naj bi se skoraj 30 odstotkov slovenskih parov spoznalo prav na svetovnem spletu. »Obstaja mnogo zvez, ki so se začele ravno preko spoznavanja po Facebooku, ravno tako pa je mnogo partnerskih odnosov, ki so se razbili, ko se je ugotovila prevara, ki je prav tako potekala preko osvajanja nekoga novega, svežega na drugi strani kablov in internetne povezave,« pojasnjuje Melita Kuhar.
Ko eden od partnerjev veliko časa preživi na Facebooku, s tem prikrajša drugega partnerja za točno to količino časa, ki bi jo sicer lahko namenil za druženje, ljubljenje, skupno preživljanje prostega časa, odgovorno načrtovanje prihodnosti in karkoli drugega, kar bi oba povezovalo in ne oddaljevalo, poudarja zakonska in partnerska svetovalka. »Zato je Facebook pogosto vzrok za ljubosumnosti, predvsem pa se zna oblikovati nezaupanje, kaj vendar počne drugi partner tako pogosto in zavzeto na družbenem omrežju. To je pogosta zanka začetka propadanja odnosa, ki se začne hladiti, obtožbe so na dnevnem redu, sumničenja in nezaupanje pa se krepita.«
Družbena omrežja so lahko povod za prepire, glede na nekatere statistične podatke pa tudi vse pogostejši razlog za razhod ali ločitev. Od prvega všečka do prevare lahko posameznika danes loči če nekaj klikov in nekaj dni klepeta v virtualnem svetu. Dni, ko so ženske odkrivale prevare tako, da so na moškem ovratniku odkrile sledove šminke, pa je tudi konec. Sedaj informacije prihajajo same od sebe, vse, kar je potrebno, je, da ste ‘online’. Več časa kot preživite na Facebooku, vedno bolj nezaupljivi in ljubosumni lahko postajate. Označene fotografije, statusi in vse druge informacije omogočajo, da je veliko lažje odkriti, ali vas partner/partnerica vara.
»Nesporazumi zaradi Facebook dejavnosti enega od partnerjev so običajno posledica razpadajočega odnosa. Mnogi gredo na skrivaj na Facebok v želji koga novega spoznati, da bi tako lažje zapustili obstoječega partnerja, drugi tako najdejo neko uteho v pozornosti drugih, tretjim pa je enostavno dolgčas v zvezi,« mreženje z novimi, virtualnimi prijatelji pojasnjuje Melita Kuhar in svetuje, da se v takem primeru resno posvetite vprašanju, zakaj sploh biti v zvezi z nekom, če vam je odveč, če vas več ne osrečuje in vam tudi ni več mar zanj/zanjo.
Partnerski odnos namreč vedno tvorita dve osebi in za to, da prevetrita svoj odnos, je potrebna volja, čas, pripravljenost na zdrave kompromise, delo na odnosu in izpolnjevanje skupno sprejetih zavez. To je še posebej pomembno v primerih, ko imata partnerja že otroke, skupno domovanje, skupne stroške in po možnosti še skupni kredit. Če partnerja nista dobro pripravljena na vsakovrstne življenjske izzive, ki se lahko pojavijo na njuni poti, je to lahko taka situacija precej neugodna, saj lahko nekoč skupno finančno breme hitro pristane na plečih le enega izmed njiju. Seveda pa se temu lahko z nekaj odgovornih potez izogneta.
Če partnerja najdeta vsaj nekaj upanja za njun odnos in ugotovita, da se imata ne glede na vse še vedno rada, se zagotovo splača poskušati zakrpati luknje, ki so nastale v njuni ljubezenski zgodbi. A je potrebno v tem primeru na novo postaviti vrednote, prioritete in merila ter se predvsem veliko in o vsem pogovarjati. »Vsekakor je primerno tudi, da partnerja poiščeta ustrezno strokovno pomoč in nasvete nevtralnega in strokovno podkovanega strokovnjaka za partnerske odnose, ki jima bo pomagal poiskati rešitve in oblikovati nove strategije ohranjanja in nadgradnje partnerskega odnosa,« svetuje Melita Kuhar. Čeprav v tistem trenutku morda ne vidita izhoda iz situacije, v kateri sta pristala in nista prepričana, ali ima taka zveza še kak smisel, se za pravo ljubezen vedno splača potruditi in boriti.
Sponzorirana vsebina