Večina 20-letnikov se prepričuje, da ima pred seboj še celo življenje, ko bo lahko odgovorno in preudarno ravnala z denarjem. Verjetno jih ne zanimajo osebne finance, če le imajo dovolj denarja za zabavo in prijatelje. Praviloma se zavedajo nujnosti plačila položnic, vendar ne razmišljajo o prihodnosti, posojilih in finančni varnosti sebe ter svojih najbližjih.
A tako kot nikoli ni prepozno, nikoli ni prezgodaj, vsaj kar se denarja tiče. Strokovnjaki so si enotni, da si je potrebno karseda zgodaj ustvariti dobro podlago za morebitne poznejše naložbe, predvsem pa je potrebno že zgodaj začeti varčevati za udobno ter kakovostno starost. Zakaj je bolje začeti pri dvajsetih kot v poznih tridesetih in štiridesetih? Če boste začeli dajati na stran denar za dodatno pokojnino pri 20 letih, boste kot upokojenec poleg mesečne pokojnine v povprečju prejemali dvakrat več dodatka, kot nekdo, bi bo začel na stran dajati pri 35 letih, ko naj bi imeli že stabilen mesečni prihodek – in to kljub temu, da bo takrat vplačeval občutno višjo premijo. Ne verjamete? Preverite TUKAJ!
Preverite, kaj svetujejo strokovnjaki:
Začnite varčevati za pokojnino.
Če začnete zgodaj vlagati denar za dodatno pokojnino, lahko znatno povišate rento, ki vas bo vsak mesec razveselila ob pokojnini. Vlagajte toliko denarja, kot lahko. Če prispevate le majhen znesek, ste na boljši poti kot večina vaših sovrstnikov.
Ob prvi plači vas bo morda zamikalo, da bi jo porabili za neumnosti ali nepotreben prestiž. Čim prej boste želeli doseči standard, ki so vam ga nudili starši, ampak se morate zavedati, da so oni potrebovali več let, da so ga dosegli. Zato ne mislite, da boste živeli brez finančnih skrbi v luksuzu le nekaj let po končanem šolanju. Ob zavedanju, da je za finančno stabilnost potreben čas, bo manj možnosti, da boste zapadli v dolgove.
Izogibajte se dolgovom.
Kredit, ki si ga boste nakopali v dvajsetih, vas lahko spremlja desetletja. Zato pred nakupom stanovanja in dragega avta resno proučite finance. Skozi leta namreč stroški stalno rastejo, z morebitno družino pridejo nove obveznosti, zato je vse težje odplačevati glavnico in obresti. Raje nekaj časa živite doma, da privarčujete nekaj denarja.
Zavarujte se.
Čeprav ste mladi, niste nepremagljivi. Tako kot starejši lahko zbolite ali se poškodujete, zdaj ko ste mladi, pa imajo zavarovalnice za vas ugodne ponudbe. Zavarovanje - tako dodatno zdravstveno, življenjsko in nezgodno - je najbolje kupiti, ko ste mladi in zdravi.
Ni razmišljala o varčevanju in prihodnosti, dokler …
Anna Davies je kot mlada samska ženska živela od honorarnega dela. Med dopustom je potovala po Evropi za relativno malo denarja in tak način življenja ji je ustrezal, saj ji ni bilo treba skrbeti za nikogar drugega kot le zase. Dokler ni izvedela nepričakovane novice – da se ji bo čez nekaj mesecev na njeni poti pridružil naraščaj.
Ko je izvedela, da je noseča, se je morala v zelo kratkem času naučiti, kako mesec končati s pozitivnim stanjem na bančnem računu. "Vedela sem, da želim obdržati otroka, čeprav oče ne bo del njegovega življenja. Obenem sem se zavedla, da bom morala zelo hitro urediti svoje finance. Naenkrat namreč ni šlo več samo za njo, temveč tudi za njenega otroka, ki ga je želela zaščititi pred morebitnimi nevarnostmi in mu zagotoviti varno ter brezskrbno prihodnost. Bilo je naporno in živčno, ampak po 12 mesecih truda sem uspela," je dejala Anna.
Da bi pomagala še drugim, je sestavila seznam osmih nasvetov, ki bi se jih morali po njenem prepričanju držati vsi mladi:
1. Poiščite si službo s polnim delovnim časom.
Anna se ni več ukvarjala s honorarnimi službami, temveč je preko poznanstev poiskala redno. "Služba ni bila idealna, je pa bila odličen začetek," je povedala.
2. Najemite računovodjo.
"Če ste honorarno zaposleni, bo računovodja kmalu postal vaš najboljši prijatelj. Res je, da ga je treba plačati, ampak dolgoročno gledano lahko zagotovo prihranite pri plačilu davkov, obenem pa vam bo svetoval pri drugih vprašanjih, povezanih s financami."
Imela veliko dolga na kreditnih karticah. Nehala je toliko zapravljati in počasi odplačala ves dolg.
4. Določite si proračun.
"Prej sem sovražila besedo proračun, z novo odgovornostjo pa sem morala začeti drugače živeti. Vedela sem, da ne smem porabiti več, kot zaslužim. Seštela sem fiksne mesečne stroške in dodala grobo oceno za nenujne stvari." Ko je vse seštela, je dobila znesek, koliko lahko prihrani za slabe dni.
5. Preverite, kaj nujno potrebujete in kaj bi lahko pogrešali.
Ni mogla imeti sostanovalca, ker je imela "dojenčka, ki je bil stalno buden". Preselila se je v cenejšo četrt, obenem pa je prihranila tudi denar, ki ga je nekoč porabila za petkovo in sobotno ponočevanje.
6. Začnite zaračunavati usluge.
Vedela je, da se po porodu ne bo mogla takoj vrniti v službo. Zato je svoje prihodke obogatila z delom, ki ga je prej počela brezplačno. "Če imate kakšno vredno stvar, ki je več ne potrebujete, je ne dajajte drugim brezplačno. Raje jo prodajte."
7. Vzemite stvari, ki jih drugi podarjajo.
"Skoraj vso moje pohištvo so mi poklonili prijatelji. Res je, da so nekateri deli kosi in jih ne bi nikoli izbrala, ampak bili so zastonj." Tudi med nosečnostjo je nosila izposojena oblačila. "V dobi spleta res ni težko dobiti poceni ali brezplačnih stvari. Izkoristite priložnost," je pozvala.
8. Včasih si morate privoščiti.
"Na nekaterih stvareh res nisem hotela varčevati. Druženje s prijateljicami ob dobri kavi me je držalo pokonci, ko se mi je življenje postavilo na glavo. Privoščila sem si tudi potovanje," je priznala.
"Če zaključim, nisem počela nič revolucionarnega. S pomočjo majhnih korakov pa sem odplačala dolg, uspelo mi je. Sama sem si tudi plačala porodniški dopust." Zaveda se, da so pred njo številne finančne ovire, ampak je prepričana, da bo s sistemom lažje finančno shajala.
Sponzorirana vsebina