Nasilje med nasprotnima taboroma protestnikov je izbruhnilo v bližini stadiona v tajski prestolnici, kjer se je zbralo okoli 60.000 podpornikov vlade, ki so z organiziranimi demonstracijami odgovorili vladnim nasprotnikom.
Skupina opozicijskih protestnikov naj bi napadla podpornike vlade, pri čemer je zaradi strelnih ran umrl 21-letnik, še trije ljudje so bili ranjeni. Iz Bangkoka poročajo tudi o napadu tajskih opozicijskih protestnikov na avtobus z vladnimi podporniki. V vozilo so metali kamenje in plastične stole.

Poskušali vdreti v urad premierke
Protivladni protestniki, med katerimi je največ privržencev monarhije, prebivalcev juga države in pripadnikov srednjega razreda, že kak mesec dni zahtevajo odstop premierke Jingluk Šinavatre, mlajše sestre nekdanjega premiera Thaksina, ki po njihovem mnenju dejansko vodi vlado. Protestniki v prizadevanjih, da bi ohromili vlado, oblegajo številna ministrstva in druge vladne urade.
Danes si jih je več sto skušalo utreti pot v strogo varovan urad premierke. S pomočjo s peskom nakopičenih vreč so skušali preplezati zidove, ki varujejo vladno palačo. Jinglukove v času incidenta ne bilo v palači, kasneje pa je prek medijev protestnike obeh strani prosila, naj se ne soočajo eden z drugim na način, ki bi vodil v nasilje.
Premierka: Nočem nočne more
Premierka je sicer danes branila neodločnost policije pri dosedanjih zasedbah ministrstev in vladnih uradov. Protestniki namreč pri svojih vdorih niso naleteli na skoraj nikakršen odpor. "Izbrali smo možnost biti označeni za šibko vlado z neuporabo sile," je povedala. "Nočem nočne more, zato smo se odločili, da situacijo nadzirajo neoboroženi policisti," je dodala.
Poudarila je, da so varnostne sile "pripravljene braniti" vladno palačo, a je dodala, da bodo pri tem "prizanesljive". Protestniki so si vladno palačo izbrali za ključno tarčo, ki jo želijo osvojiti v nedeljo, ko nameravajo razglasiti "dan zmage".

Tajska policija je sicer danes zaprosila vojsko za okrepitve in ta naj bi v Bangkok poslala približno 3000 svojih pripadnikov. Kot je sporočila, jim bodo pomagali pri ohranjanju "miru in stabilnosti".
Protivladni protestniki zahtevajo, da vlado zamenja neizvoljeni ljudski svet, ki so ga imenovali v glavni protestniški bazi v noči na danes. Sestavljen je iz 37 moških, med katerimi so tudi poslovneži in profesorji, vodi pa ga eden od voditeljev protestnikov Suthep Thaugsuban.
Vlado želijo zrušiti z zasedanjem ključnih objektov, s čimer bi ji preprečili delo. Danes so obkolili kompleksa dveh glavnih državnih telekomunikacijskih podjetij, potem ko so v petek začeli oblegati generalštab vojske in sedež vladajoče stranke. Zavzeli so tudi več ministrstev in drugih uradov.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.