Dan po tem, ko so s kladivi odstranili nekaj dvojezičnih napisov, so se v Vukovarju spet zbrali protestniki. Odbor za obrambo Vukovarja, ki napisom v cirilici najbolj nasprotuje, je za protestnike organiziral celo avtobusne prevoze. V odboru trdijo, da je policija vstop v mesto preprečila 28 avtobusom, a oblasti pravijo, da o tem nimajo podatkov.
Protestniki so po mestu organizirali povorko, ki je potekala mirno, napise, ki so včeraj ostali nepoškodovani, pa so zavarovali z barikadami in prisotnostjo policistov.
Povorka se je med drugim ustavila pred srbskim konzularnim predstavništvom, kjer je okoli 500-glava množica zapela hrvaške domoljubne pesmi. Nekaj po 12. uri se je množica razšla, s protesti pa naj bi nadaljevali jutri ob 10.00.
Medtem so iz pripora izpustili tudi vse včeraj pridržane, ki jih sumijo uničevanja napisov. Med njimi je bil tudi 74-letni moški, ki je v vojni izgubil sinova.
Prav zaradi pridržanih so se protestniki na ulicah Vukovarja in Vinkovcev zbrali že sinoči, razšli so se šele pozno ponoči.
Dvojezični napisi so ustavna pravica manjšine
Uvedbo dvojezičnih napisov v Vukovarju je na začetku leta zahtevala srbska skupnost v Vukovarju, in sicer na podlagi ustavnega zakona o pravicah narodnih manjšin. Ta dvojezične napise omogoča vsaki narodni manjšini, ki ima več kot tretjino pripadnikov v določeni lokalni samoupravi. Niso zahtevali takojšnje uvedbe, temveč dogovor s someščani hrvaške narodnosti.
Hrvaška vlada je spomladi zaradi množičnih protestov, ki so potekali tudi v Zagrebu, uvedbo cirilice v Vukovarju preložila za nekaj mesecev, je pa napovedala, da bo vztrajala pri izvajanju zakonov.
Medtem so vodilne opozicijske stranke, veteranska združenja in desničarske skupine ostro nasprotovali postavitvi napisov v cirilici na državnih in javnih ustanovah ter prometnih znakih v Vukovarju. Napovedali so, da bodo tudi fizično preprečili postavitev dvojezičnih napisov oziroma da jih bodo nemudoma odstranili, če bodo postavljeni.
Nasprotniki poudarjajo, da nimajo nič proti cirilici, ki da je kulturno bogastvo Hrvaške, vendar pa uvedbo napisov v cirilici v Vukovarju vidijo kot nadaljevanje srbske agresije. Opozarjajo na občutljivost uvajanja cirilice zaradi tragičnih dogodkov iz vojne, ki so jih povzročili pripadniki srbskih sil in nekdanje jugoslovanske vojske. Od oblasti zahtevajo, naj Vukovar razglasijo za "mesto s posebno pieteto".
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.