Njegov predlog se jim zdi nedopusten iz več razlogov, zato menijo, da je takšna odločitev samo še en znak očitne homofobije in sploh vsakršnega strahu pred drugačnostjo. Omenjene nevladne skupine so prepričane, da je za argumentom o težavah s telefonskim glasovanjem skrita predvsem želja po diskvalifikaciji izvajalcev zmagovalne skladbe.
Omenjene nevladne skupine v sporočilu za javnost poudarjajo, da se jim zdi Štakulov predlog nedopusten, saj med drugim pravila EBU določajo, da v primeru suma zlorabe telefonskega glasovanja ali v primeru tehničnih napak pri telefonskem glasovanju šteje odločitev žirije ali žirij. Z razveljavitvijo telefonskega glasovanja omenjena pravila torej niso bila kršena. Izbrana pesem je bila izglasovana kot zmagovalka in jo s spremembo pravil ni mogoče določati še enkrat. Nedemokratično je namreč pravila spreminjati za nazaj, strinjajo pa se, da je o njih smiselno razmisliti za vnaprej.
Aleks Štakul je na tiskovni konferenci svojo odločitev podkrepil z argumentom, da tripartitni sistem glasovanja ni sledil priporočilom EBU-ja, čeprav je bil že v lanskem letu v veljavi isti sistem glasovanja, nad katerim se ni nihče pritoževal, so še zapisale v sporočilu za javnost omenjene nevladne skupine.