Slovenija

Propad študentskega dela in študij le za bogate?

Ljubljana, 04. 11. 2014 12.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
S.S./V.L./STA
Komentarji
200

Med mladimi je veliko prahu dvignila napoved, da bo s prihodnjim letom v veljavi polno plačilo prispevkov za študentsko delo. Ti opozarjajo, da niso krivi za krizo in da lahko to vodi celo v propad študentskega dela. Na ministrstvu zavračajo trditve, da načrtujejo ukinitev študentskega dela.

Protest proti šolninam - 16
Protest proti šolninam - 16 FOTO: Damjan Žibert

Mlade je precej razburila novica, da bodo po novem študentske napotnice še bolj obdavčene oziroma da bodo uvedli plačevanje prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za študentsko delo.

Skupina Modro za študente ostro nasprotuje tem načrtom in vlado poziva, da nemudoma preneha s prelaganjem bremen krize na mlade. Opozorili so, da so šest let po izbruhu krize ravno mladi njeni največji poraženci.

Opozorili so, da so se sredstva, namenjena za socialne transferje mladim in šolajočim, v zadnjih letih precej zmanjšala, prav tako so se zmanjšala sredstva za javno šolstvo. Tako pridemo ''do ugotovitve, da država mladih ne dojema več kot strateško pomembne družbene skupine, na kateri stoji prihodnost naše družbe, temveč zgolj kot številke na papirju in kolateralno škodo, na kateri lahko krpa proračunske luknje,'' so poudarili in dodali, da mladi niso povzročili krize ali proračunske luknje.

Poudarili so, da bi lahko zaradi nove obdavčitve študentskega dela oziroma do podražitev stroškov dela, posledično študentsko delo celo propadlo, kar pomeni, da bi študenti ostali brez možnosti lastnega zaslužka in glavnega vira mesečnih prihodkov. To pa lahko vodi v elitizacijo in centralizacijo visokega šolstva, saj si bodo lahko študij privoščili le še mladi iz premožnejših družin ali tisti, ki živijo v visokošolskih središčih.

Na ministrstvu za delo, družine družino, socialne zadeve in enake možnosti odločno zavračajo trditve, da načrtujejo ukinitev študentskega dela. Ob tem opozarjajo, da tisti, ki zagovarjajo obstoječe stanje in nasprotujejo kakršnim koli spremembam, zagovarjajo prekernost študentskega dela. "Študentsko delo bo še naprej obstajalo, razlika je samo v tem, da bodo študenti vključeni v pokojninsko in invalidsko zavarovanje, tako kot so vključeni vsi ostali zaposleni. In to je bistvo načela vsako delo šteje," so sporočili.

Zavod za zaposlovanje - 9
Zavod za zaposlovanje - 9 FOTO: Miro Majcen

'Rebalans proračuna ne znižuje sredstev za brezposelne'

Veliko prahu je dvignila tudi vest o sredstvih za brezposelne. Na ministrstvu za delo, družine, socialne zadeve in enake možnosti so danes zanikali navedbe nekaterih medijev, da predlog rebalansa proračuna za leto 2014 znižuje sredstva za nadomestila za brezposelnost.

Kot so zapisali na spletni strani, se je obseg sredstev za ta namen znižal zgolj zaradi padca števila brezposelnih.

Število prejemnikov denarnega nadomestila se je glede na oceno iz leta 2013 - ko se je pripravljal proračun za 2014 - zaradi nižjega števila brezposelnih povprečno mesečno znižalo za 8304, so navedli. "To pomeni, da bomo za nadomestila namenili 48 milijonov evrov manj, kot smo prvotno načrtovali," so pojasnili.

Ta sredstva so bila po njihovih besedah večinoma vrnjena v proračun, delno pa so bila prerazporejena na druge postavke ministrstva.

Ob tem so na ministrstvu še ocenili, da bo letos v povprečju mesečno 29.231 prejemnikov denarnega nadomestila. Zanje bodo namenili 230 milijonov evrov. Število brezposelnih se je letos do septembra znižalo za okoli 18.000 na 112.000, v začetku novembra pa okrepilo na 115.900.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (200)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tadej Bu?ar
27. 11. 2014 11.32
+1
Štipendijo prejemajo "revni" in pokojnino po starših baje tudi "revni". Torej bo študij le za bogate in revne in bo samo nižji srednji sloj brez :)
aljen
05. 11. 2014 12.33
+5
In spet po komentarjih sodeč: KRIVI SO ITAK MLADI, KER DELAJO PREKO SERVISOV. Res mi ni jasno, a imate ljudje res tako malo v glavi? KRIVA JE GNILA ZAKONODAJA! Večina mladih, ki nima BOGATIH STARŠEV na visokih položajih si 1. ne more plačevati stanovanja v LJ kjer so po prizadeti logiki vse spodobne fakultete, postelja z stroški pod 150 evrov na mesec je pa fantazija. Nekdo more tudi jesti, zato dodajmo 100 evrov na mesec, it občasno domov in se voziti po ljubljani s trolami +50 evrov. Brez potrebščin, hrane ali katerekoli zabave, te študij tako pride 300 evrov na mesec. Koliko staršev v tej državi si to lahko dandanes privošči? Torej, študent je postavljen pred dejstvo da more delat. 2. Predstavljajte si da ste mladi v tej državi. Želite dobiti zaposlitev, ta pa brez očijev in mamic na visokih položajih skoraj ne obstaja in imate zopet dve opciji: Zavod za zaposlovanje (mladi, ki živijo pri starših do nadomestil niso upravičeni) in tako se zanašate na na starše, med tem ko ležite na kavču, saj služb ni! Druga opcija: Delo preko študentskega servisa (edina možnost dela in prihodkov za mlade)! KAJ BI VI NAREDILI NA TEM MESTU? TISTI KI IZKORIŠČAJO ŠTUDENTSKO DELO NISO ŠTUDENTJE AMPAK PODJETJA! Mislite da mladi ne želijo imeti plačanega prevoza? Malice? Regresa? Delovne dobe, da bi mogoče nekdaj dobili tisto bogo penzijo? Luftar študenti delajo preko servisov v veliko primerih za sramotne zneske brez pravic in vi jih pljuvate. ČE MLAD NE DELA PREKO SERVISA, BO TO PAČ DELAL NEKDO DRUG MED TEM KO JE SAM BREZ DOHOTKOV! Največji izkoriščevalci študentov so pa itak državna podjetja (V mercatorju zlaganje polic plačano 3 evrov na uro, hit d.d. v kranjski gori zgolj ena redno zaposlena valejka in 20 študentk - pogodbe nikakor ne dajo in plačilo 3,5 evra na uro,...) Na ŠOSu skrbijo za lastne interese in ne za interese mladih! CERAR - ČE IMAŠ KANČEK ŽELJE REŠIT GNILO SITUACIJO, UGRIZNI V KISLO JABOLKO IN UKINI ŠTUDENTSKO DELO, VSI NAJ DELAJO PREKO POGODB, TAKO NEKOČ PRAVA ZAPOSLITEV ZA MLADE NE BO VEČ LE FANTAZIJA!
ericthoma
04. 11. 2014 22.24
+5
Kot študent govorim. Letnik na moji fakulteti stane državo okoli 3500 eur. Po sedanji zakonodaji lahko 3 leta dodiplomskega študija delam 5 let se pravi v primeru da sem 'luftar in delam preko študentskega servisa še malo za zravn lahko 2 krat padem... to pomeni država zaradi luftanja in delanja preko ŠS vrže stran 7000 eurov... pa naredimo tako ukinimo delanje preko ŠS in študirajmo v primeru da naredimo vsa 3 leta dodiplomskega študija v 3 letih kar se da nam država vrne 7000 eurov kar za moje pojme ni malo denarja. Na ta način ne rabimo delat preko ŠS+ vsak se bo trudil in poskušal doštudirati v čim krajšem času...Ukinimo Študentsko delo in študirajmo ali pa DELAT! Sedaj pa študentje luftajo delajo preko ŠS v državi pa polno nezaposlenih delavcev, ki ne pridejo do zaposlitve zaradi luftarskih študentov...(poleg tega pa še izkoriščajo študente) Žalostno ! Študent naj študira ne pa včasih ko so podaljševali statuse v nedogled in kje smo sedaj ?
laznivec
05. 11. 2014 09.28
+4
Je že res, ampak nasrkali bodo pa spet tisti najrevnejši, ki si za študij, oz. preživetje morajo služiti sami, ker imajo brezposelne starše. Študij ni le za "elito", otroci "elite" imajo itak več v žepu, kot v glavi... Nikoli ne bom pozabil nekega študenta iz BiH ali tam nekje, preko noči je delal kot varnostnik, obenem se je takrat učil, ob pol sedmih je pa že čakal na ŠS za še kakšno delo, tako mimogrede... To je bil edini način, da doštudira in tudi je, v roku!
Dr.Rugelj
04. 11. 2014 22.02
+6
...koliko študentov dnes vozi svoj avto ?..včasih tega ni blo , ker : ŠTUDENT NAJ ŠTUDIRA, DELAVEC PA DELA !!!!...Tako pa bi danes večina študentov imela svojo plačo,svoj avto,svoje stanovanje,....ja na račun ostalih davkoplačevalcev - ker se šolajo praktično zastonj !!!....oprostite ,najprej doštudirajte in potem zaslužite svoj denar !!!
ericthoma
04. 11. 2014 22.27
-1
Točno tako ! Poglejte FDV-jevce, ekonomiste kako jim še danes podaljšujejo statuse študenta za več let...
laznivec
05. 11. 2014 09.29
+1
Študentu, ki ima za avto ni treba delat, dela naj tisti, ki nima za stanovanje in kruh...
Dr.Rugelj
04. 11. 2014 21.54
+0
Roman Hren 04.11.2014 18:54:57 14 Za reden študij bi morali vsi imeti zagotovljene pogoje, s prakso! Delajo naj delavci, študentje naj pa študirajo! Ampak ne filozofije, prava, ekonomije in ostalih neproduktivnih poklicev, ki jih je dosti in preveč, ampak poklice, ki zagotavljajo dohodek, ustvarjen s proizvodnjo, kmetijstvom.
Sara Rebek
27. 11. 2014 13.31
+1
bravo... proizvodnjo so nam uničili. Kmetijtvo je nekonkurenčno, ker prihaja zelenjava in sadje proizvedena po fast food načinu
Dr.Rugelj
04. 11. 2014 21.53
+7
...in koliko zaslužijo lastniki študentskih servisov ? ....in kakšne mahinacije počnejo ??'...to pa nobenega ne briga,...
Sara Rebek
27. 11. 2014 13.31
sej se bodo potem samo presedlali v parlament
Petra Škafar
04. 11. 2014 21.46
lotmerzanec
04. 11. 2014 21.08
+9
Če bi si kaj takega privoščila desna vlada bi bili vsi na cestah!! Zmerjali bi jih z raznimi psovkami!! Sedaj,ko je to naredila leva vlada pa je vse vredu je pač potrebno!! Zopet se jemlje tistim,ki nimajo,da bodo tisti,ki so si nakradli ogromno imeli še več!!
smajess
04. 11. 2014 21.43
+0
lnterReflections
04. 11. 2014 19.51
-3
To ne bo držalo, da bo študij samo za bogate, saj lahko študentje dobijo kadrovske štipendije. Kadrovske štipendije pa so večinoma za naravoslovne smeri, ker družboslovnih ne potrebujejo. Tako bo manj FDV-jevcev, pravnikov in ekonomistov in več elektro, strojnih in kemijskih inženirjev Kdor pa ne dobi štipendije, brez veze, da študira, saj ne bo službe dobil. Tako bo trg poskrbel zato, da bodo še vedno lahko študirali tudi revni.
smajess
04. 11. 2014 21.43
+4
pe?navodo
04. 11. 2014 19.51
+14
Študentski privat servisi izkoriščajo in ne plačujejo vseh dajatev ter so NELOJALNA KONKURENCA.
pe?navodo
04. 11. 2014 19.53
+13
Študentom pa naj izplačujejo kot do zdaj- Študenstki servisi bi morali bit NEPROFITNE organizacije
=D =D =D
04. 11. 2014 19.39
+6
Naj vzamejo prvo denar vsem tistim, ki so dolžni po par miljončkov, ki imajo plače 2000, 3000€ in dalje, brezveze nam študentom izobrazba, ker v vsakem primeru dobi delo tisti ki pride preko veze, tko da izvisimo v vsakem primeru, zdaj pa še vzemajo komaj zaslužen denar!!!!!
TakeItEasy
04. 11. 2014 19.33
+3
Evo vam ko ste Avdiču in tistemu drugemu kvazi komedijantu verjeli, da je Svetlikov predlog bil slab! ZDAJ BOMO DOBILI ŠE HUJŠE
Roman Hren
04. 11. 2014 18.54
+13
Za reden študij bi morali vsi imeti zagotovljene pogoje, s prakso! Delajo naj delavci, študentje naj pa študirajo! Ampak ne filozofije, prava, ekonomije in ostalih neproduktivnih poklicev, ki jih je dosti in preveč, ampak poklice, ki zagotavljajo dohodek, ustvarjen s proizvodnjo, kmetijstvom.
kiboko
04. 11. 2014 18.38
+14
Študentsko delo je oblika dela, ne oblika študija. Torej, ne bo študij samo za bogate, temveč delo samo za dobro povezane.
galiot
04. 11. 2014 18.26
+23
Kar se študentskih servisov tiče v tej obliki tiče vse ukinit,kajti nekaj posameznikov se pase na tuj račun.Ne ukinit študentskega dela vendar najti bolj pravičen način ,kateri bo dober za vse.
provokatorr
04. 11. 2014 18.13
+31
najbolj pravično bi bilo, da se študentom dovoli brez davkov zaslužiti max 600 evrov, za vse, kar je več, pa naj plačajo davek in prispevke. če lahko ljudje z družinami preživijo s tem denarjem, pa bodo tudi študenti, ki imajo subvencionirano hrano in stanovanje. Pač v času študija ne bodo toliko skakali po žurih in letovanjih, bodo pa malo več študirali.
sajtrga
04. 11. 2014 19.05
-5
MissInna22
04. 11. 2014 18.05
+37
Tako bom rekla: KONČNO! Ukinitev študentskih servisev in raje plačevanje prispevkov kateri se bodo šteli tudi v pokojninsko dobo in delovne izkušnje!
cirenij
04. 11. 2014 18.19
-3
Ukinitev študentskih servisov JA. Ampak višanje prispevkov NE. Sigurno nimaš s.p. ali kako d.o.o., ki se komaj prebija. Delaš v JU ali kaki zabezicirani službici.
MissInna22
04. 11. 2014 18.28
+1
Cirenij, imam s.p. in vem kako je stanje dandanes.
Amethist
04. 11. 2014 18.00
+4
Vceraj sm pozabla napisat... ce zelijo znizat nadomestilo za brezposelnost zahteva to spremembo zakona. Tko da mediji ne delat panike brezveze. Ukinitev subvencij brezposelnim pa pozdravljam, saj je bla to ena sama potuha delodajalcem, od katere delavec ni imel nic. Denar je sam prehajal z enega racuna na druzga. Brezveze pa je, da je tolk za mednarodno pomoc, zlasti zato ker imamo doma dotrajane zeleznice in katastrofalne ceste. pa se kaj bi se naslo potrebno sanacije.
Amethist
04. 11. 2014 18.04
+22
kr se ttice pa studentskega dela... v taki obliki kot ga imamo zdej je samo se ena potuha za delodajalce, da izkoriscajo poceni delovno silo. Studenti imajo od tega bolj malo. Vsaj placevanje prispevkov je OK. Ampak to bi morali na delodajalca prevalit, ne na studenta.
Amethist
04. 11. 2014 18.11
+11
o studentskih servisih ne bi izgubljala besed...
KaTcH3
04. 11. 2014 17.55
+36
ka sploh vejo kaka razlika je med zaposljenimi in študenskim delom? mam študentom še ne šteje delovna doba niti tega dela si ne moremo pisat pod izkušnje, delamo za mini malni denar. ko bomo imeli enake pravice kot ostali zaposljeni se pa lahko pogovarjamo o pokojninskem zavarovanju ko ga mi mladi itak ne bomo nikoli dočakali!!!
vox populi
04. 11. 2014 17.42
+9
Roko na srce glede študentskega dela. V republiki idio..... je koliko 150 000 120 000 brezposelnih?? 1 študent je lažje dobil službo kot osebe ki so iskale zaposlitev. Da ne govorimo o službicah lepih službicah v JS kjer so starši najprej poskrbeli za lastno gnezdo. Saj to se dela tudi danes in zdaj. Kakšno delo kjer je treba delat jih ne briga. Študent ki študira naj študira in naj služi da si omogoči študij. To pa niso vsi.