Predsedniki koalicijskih strank so se uskladili o podpori prvemu svežnju podjetij za prodajo. Vlada bo čim prej pripravila dodatne ukrepe o načinu prodaje, da bo ta kar se da transparentna.
Že ta teden bodo o prvem svežnju razpravljali na seji odbora DZ za finance, odločili pa se bodo prihodnji teden na izredni seji.
Najbolj zadržani pri prodaji so bili v SD
Vlada je že pred časom objavila seznam 15 podjetij, ki bi jih prodala. V SD so se ostro odzvali. Dejali so, da je meja med razprodajo in prodajo majhna. Predsednik SD Igor Lukšič je še v ponedeljek ocenjeval, da je bila klasifikacija Janševe vlade boljša kot sedanji sveženj podjetij za prodajo.
Kot je po sestanku povedal vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer, bo vlada pripravila dodatne ukrepe o načinu prodaje, da bo čim manj možnosti špekulacij. K sodelovanju bodo povabili Komisijo za preprečevanje korupcije in računsko sodišče, ki bosta ves čas spremljali, kako bo prodaja potekala.
"To so bili predlogi SD, mi nismo imeli nič proti. Pričakujemo, da bomo šli na odbor za finance, takoj ko bo vlada sprejela to dopolnitev in posebno razlago, in sicer še ta teden," je poudaril Möderndorfer.
Lukšič pa je poudaril, da ne morejo iti naprej na vrat na nos z gradivom, ki ima manj mesa kot gradivo prejšnje vlade, ki so ga zavrnili. "Treba je utemeljiti, zakaj je ta seznam sploh nastal, zakaj so točno ta podjetja na seznamu, treba je sprejeti zaveze, da ne bo prihajalo do napak, ki smo jim bili priča do sedaj in moramo biti zelo pazljivi," je opozoril. Ob tem je izpostavil, da želijo na ta način vse tiste, ki imajo lepljive prste, tako prestrašiti, da ne bodo prišli niti zraven.
Kaj bo na prodaj?
Med podjetji, ki bi jih prodajali, sta največja Telekom Slovenije in Nova Kreditna banka Maribor (NKBM). Poleg njiju so naprodaj še Adria Airways, Adria Airways Tehnika, Aero Celje, Aerodrom Ljubljana, Cinkarna Celje, Elan, Fotona, Gospodarsko razstavišče, Helios, Paloma, Terme Olimia, Unior in Žito.
Po nekaterih namigovanjih bi lahko seznam še razširili, tako da bi bila na prodaj tudi Petrol in Zavarovalnica Triglav.
Glede prodaje slednje je še pred vrhom prvak stranke DeSUS Karl Erjavec dejal, da pri tem ne vidi težav, ker imajo v njej velik del v lastnini upokojenci. Če do prodaje pride, naj se to zgodi z interesi upokojencev, je opozoril.
Erjavec je še spomnil, da so začetek privatizacije obljubili tudi v programu stabilnosti, ki so ga predstavili Bruslju in da je minister za finance Uroš Čufer ob prodaji obveznic privatizacijo obljubljal tudi finančnim trgom.
KOMENTARJI (483)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.