Princ Dipendra in kralj Birendro sta bila sprta tako iz zasebnih kot tudi političnih razlogov. Iz virov blizu kraljeve družine se je izvedelo, da je Dipendra zavrnil dekle, ki so mu jo njegovi starši izbrali za ženo. Princ Dipendra se je namreč želel poročiti z 22-letno Devjani Rana, hčer nekdanjega nepalskega zunanjega ministra, čemur pa naj bi ostro nasprotovala kraljica, ki je sinu namenila drugo nevesto. Po doslej znanih podatkih naj bi Dipendra na družinski večerji starše seznanil, da je svojo izvoljenko naskrivaj že prosil za roko, oče pa mu je nato zagrozil, da bo ob prestol. Ko se je prepir razvnel, je princ zapustil mizo, se vrnil z avtomatskim orožjem in postrelil družinske člane, nato pa orožje obrnil še proti sebi. Poleg pobitih članov kraljeve družine so bili resno ranjeni še trije prisotni.
Nekaj sto tisoč prebivalcev Katmanduja se je udeležilo tradicionalne hinduistične procesije upepelitve ubitih članov kraljevske družine. Policija in vojaške enote so obkolile kraljevo palačo in skušale vzdrževati nadzor. Nepalske oblasti so zaradi krvavih dogodkov tudi zaprle vse mejne prehode z Indijo.
Na tragedijo nepalske kraljevske družine so se z grozo že odzvali na evropskih dvorih. Britanska kraljica Elizabeta in princ Charles sta tako izrazila zaprepadenost in obžalovanje nad novico, šokirana pa je tudi nizozemska kraljica Beatrix, ki je princa Dipendro gostila na Nizozemskem, nizozemski princ pa je že bil v Nepalu.
Petinpetdesetletni ubiti kralj Birendra je med mnogimi Nepalci veljal za reinkarnacijo hindujskega boga Višnuja. Na prestol je prišel leta 1972 in skoraj dvajset let vladal kot absolutistični monarh. Leta 1990 je prepustil vladanje večstrankarski parlamentarni demokraciji. Streli so se zgodili v trenutku večje politične krize. Opozicija namreč zahteva odstop premiera Girije Prasada Koirale zaradi udeležbe v podkupovalni aferi.