Google je novo različico mobilnega operacijskega sistema Android poimenoval po znani čokoladi KitKat. Novica je presenetila, saj je doslej veljalo, da bo različica 4.4. nosila ime Key Lime Pie.
Poleg tega bo tokrat prvič, da se bo operacijski sistem imenoval po točno določeni sladici, dosedanja imena, kot so krof, sladoledni sendvič, žele fižolček ali zamrznjeni jogurt, so bila namreč precej bolj splošna.
Odločitev za poimenovanje po Nestlejevi čokoladi je na prvi pogled mogoče razumeti kot odlično marketinško potezo in milijardni posel. A so pri Googlu za BBC zanikali, da gre v prvi vrsti za posel. Kot so povedali, ideja ni bila Nestlejeva, ampak njihova. "Nobena stran ne bo plačala drugi, nobenega denarnega toka ne bo," je dejal John Lagerling.
Namesto tega naj bi pri ideji šlo za nekaj "zabavnega in nepričakovanega". Poleg tega naj bi menili, da več ljudi ve, kakšnega okusa je kitkat kot limetina pita. "Niti nismo vedeli, kdo je lastnik kitkata. Vendar smo se, ko smo ugotovili, vseeno odločili poklicati Nestle," razlaga Lagerling. In tam jih niso zavrnili, kot so pričakovali, V Googlovih prostorih pa so postavili veliko maskoto androida iz čokoladic.
Partice Bula, vodja marketinga pri Nestleju je povedal, da so se odločili v slabi uri. V podporo partnerstvu bo družba v trgovine poslala 50 milijonov čokoladic z maskoto androida. "Skrbi me le, da me bodo odpustili, če nova verzija androida ne bo delovala dobro in bo to škodovalo podobi kitkata," se je pošalil Bula.
Vendar pa tudi strokovnjak za blagovne znamke Simon Myers opozarja na možne pasti takšnega sodelovanja. "Blagovni znamki v tem primeru postaneta nerazdružljivo povezani – v dobrem in slabem. Če ima ena blagovna znamka težave z dobrim imenom, je naivno pričakovati, da to ne bi prizadelo druge znamke," pravi Myers.
Nestle je bil v zadnjem času tarča kritik zaradi načina promocije mleka v prahu za dojenčke v državah v razvoju, zaradi zapletov pa so morali odpoklicati tudi nekaj izdelkov.
Vendar pa misel na čokolado KitKat za zdaj pri večini vzbuja občutek ugodja. Težave bi lahko nastopile le, če ugled ene od obeh blagovnih znamk zaide v resne težave.
Ko je na primer olimpijski junak Michael Phelps leta 2009 naslovnice "krasil" s fotografijo, iz katere je bilo razvidno, da kadi marihuano, je družba Kellogg's utrpela znižanje prihodkov.
Brezmadežen pa ni niti Google s številni škandali, povezanimi z zasebnostjo uporabnikov, vpleteni pa so tudi v nadzor, ki ga po trditvah Edwarda Snowdna nad uporabniki spleta izvaja ameriška NSA.
Pametni telefoni z Googlovim operacijskim sistemom so po podatkih analitske hiše IDC sicer v drugem četrtletju predstavljali že skoraj 80 odstotkov vseh novih pametnih telefonov, med tem ko se je delež ameriškega Appla zmanjšal na približno 13 odstotkov. A tudi pri Applu medtem ne sedijo križem rok. Za 10. september so napovedali predstavitev nove različice iPhona.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.