Tujina

Prevzeli Nobelovo nagrado: Uničili smo že več kot 80 odstotkov znanih zalog strupenih plinov

Oslo, 10. 12. 2013 15.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

V Oslu so v roke direktorja Organizacije za prepoved kemičnega orožja izročili letošnjo Nobelovo nagrado za mir. Ob tem je dejal, da je nagrado tokrat prvič dobila organizacija, ki si dejavno prizadeva za razorožitev kot dejansko in trajno realnost.

Jedrsko orožje
Jedrsko orožje FOTO: Thinkstock
Generalni direktor Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW) Ahmed Üzümcu je danes v Oslu v imenu agencije prevzel letošnjo Nobelovo nagrado za mir. Vodja norveškega odbora za Nobelovo nagrado Thornbjörn Jagland je dejal, da letos z nagrado države, ki še niso pristopile h konvenciji o kemičnem orožju, pozivajo, naj to storijo.

"Nagrado je tokrat prvič dobila organizacija, ki si dejavno prizadeva za razorožitev kot dejansko in trajno realnost," je ob prevzemu nagrade povedal Üzümcu.

Organizaciji s sedežem v Haagu, ki so jo leta 1997 ustanovili z namenom uresničevanja konvencije za prepoved proizvodnje in shranjevanja kemičnega orožja, se mudi, da bi vizija sveta brez kemičnega orožja postala realnost, je poudaril.

Dodal je, da so doslej uničili že več kot 80 odstotkov znanih svetovnih zalog strupenih plinov, v 16 letih, odkar je v veljavi konvencija, pa ni nobena država pristopnica izkusila napada s kemičnim orožjem.

Üzümcu je danes dejal še, da napadi, kakršni so se letos zgodili v Siriji, terjajo ostrejši mednarodni odziv. OPCW je malo pred prevzemom nagrade naredil korak naprej k uničenju sirskega kemičnega orožja, nad katerim bedi.

Pred dobrim tednom dni so ZDA privolile, da bodo najnevarnejši del sirskega kemičnega orožja uničile na ladji na morju. Do sredine prihodnjega leta naj bi bilo uničeno vse sirsko kemično orožje, po besedah Üzümcuja pa sta tako sirska vlada kot opozicija izkazali pripravljenost za sodelovanje.

A cilj, to je svet brez kemičnega orožja, še vedno ostaja oddaljen, je dejal Üzümcu. "Izziv pred nami je zdaj šest držav, ki še niso podpisale konvencije, prepričati, da se ji pridružijo. Brez zavlačevanja ali pogojevanja."

Konvencijo je doslej podpisalo 190 držav, a šest jih ostaja zunaj njenega okvira. Izrael in Mjanmar sta jo podpisala, ne pa ratificirala. Angola, Egipt, Severna Koreja in Južni Sudan pa je niso niti podpisali.

Norveški odbor za Nobelovo nagrado se je ob začetku slovesnosti v mestni hiši v Oslu poklonil nagrajencu iz leta 1993, nedavno preminulemu južnoafriškemu borcu proti apartheidu Nelsonu Mandeli.

Francoski vojak s plinsko masko
Francoski vojak s plinsko masko FOTO: Reuters

Kako deluje Organizacija za prepoved kemičnega orožje?

OPCW je neodvisna organizacija, ki tesno sodeluje z ZN. Njena naloga je preverjanje zalog kemičnega orožja in kapacitet za njegovo proizvodnjo v državah pogodbenicah ter nadzor nad njihovim uničenjem. Organizacija ponuja tudi tehnično pomoč državam pri uničenju tega orožja.

V primeru suma uporabe kemičnega orožja lahko OPCW pošlje svoje inšpektorje na teren, da preverijo, ali so bile kemikalije res uporabljene le v civilne namene. Od leta 1997 so tako opravili več kot 5000 inšpekcij v 86 državah in pri tem uničili dobrih 58.000 ton s strani držav prijavljenega arzenala, kar predstavlja več kot 80 odstotkov vseh znanih zalog.

Sekretariat OPCW v Haagu ima okoli 490 uslužbencev, od tega približno 200 inšpektorjev. Od leta 2010 ga vodi turški diplomat Ahmet Üzümcü. Najvišji organ je generalna skupščina, na kateri se enkrat letno zberejo vse države pogodbenice. Vodstveni organ je izvršilni odbor z 41 člani, ki se sestanejo najmanj štirikrat letno. Stalni predstavnik Slovenije pri OPCW je Leon Marc, slovenski veleposlanik na Nizozemskem.

Podelili tudi Nobelove nagrade za medicino, kemijo, fiziko, ekonomijo in književnost

Popoldne so v švedski prestolnici podelili še preostale Nobelove nagrade – za medicino, fiziko, kemijo, ekonomijo in književnost.

Nagrade je v Stockholmu predal švedski kralj Karl XVI. Gustav, ki je izpostavil pomen znanosti in raziskav v času krize.

"Zaradi gospodarskih težav se mnogo držav odloča za zmanjšanje podpore raziskavam. To je obžalovanja vredno. Zdaj je bolj kot kdaj koli prej pomembno, da se nadaljuje in celo poveča podpora raziskavam," je dejal.

82-letna kanadska pisateljica Alice Munro, ki je prejela nagrado za književnost, v skladu z napovedmi zaradi slabega zdravja ni prišla na podelitev, tako da je nagrado v njenem imenu prevzela njena hčerka Jenny.

Nagrado za medicino sta prejela Američana James E. Rothman in Randy W. Schekman ter Nemec Thomas C. Südhof za odkritja na področju delovanja celičnega transportnega sistema.

Za fiziko sta jo prejela Belgijec Francois Englert in Britanec Peter W. Higgs za teoretična spoznanja v zvezi s Higgsovim bozonom, "božjim delcem", ki velja za zadnji manjkajoči delec v standardnem modelu vesolja.

Za kemijo so jo prejeli ameriški raziskovalci Martin Karplus, Michael Levitt in Arieh Warshel za pionirsko delo pri razvoju računalniških programov, ki omogočajo razumevanje in napovedovanje kompleksnih kemičnih procesov.

Nagrada za ekonomijo pa je šla v roke Eugenu F. Fami, Larsu Petru Hansenu in Robertu J. Shilleru za empirično analizo cen premoženja, ki je bila koristna predvsem pri analizi finančnih trgov.

Koncertno dvorano in mestno hišo, kjer so pripravili banket po podelitvi nagrad, so okrasili z rožami iz San Rema v Italiji, kjer je Alfred Nobel umrl na današnji dan leta 1896. Nagrade, letos vredne osem milijonov švedskih kron (916.000 evrov), izročijo vedno na dan njegove smrti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Puppupapa
11. 12. 2013 06.58
+2
mamo pa zato tok več jedrskega orožja na svetu... sploh pa... je kdo definiral kaj kemično orožje po teh standardih sploh je? teoretično lahko ogromno prostodostopnih kemikalij postane orožje...
weper
11. 12. 2013 10.22
da, vsaka kemikalija je definirana in razporejena v eno od treh skupin opredeljenih s Konvencijo o prepovedi uporabe kemičnega orožja
User978922
10. 12. 2013 21.31
Uničili so 80% ZNANIH zalog!!!! Kaj pa tiste skrite?
User927669
10. 12. 2013 20.22
+3
Farsa! S tem dejanjem je Nobelova nagrada izgubila svoj pomen in namen. Če je narada za mir Obami še šla skozi, s tem dokazujejo da Nobelova nagrada ni več kar je bila.
User1098514
10. 12. 2013 15.37
+0
zdaj pa samo še ameriki, rusiji, kitajski izraelu... pa še komu pa bo D: