Koncert v Linhartovi dvorani - pričel se bo ob 20.30 - pomeni obenem tudi slovo od odrov Cankarjevega doma. Že jutri bo namreč poletno gledališče Plečnikovih Križank od 20.30 dalje gostilo pisano glasbeno druščino - festival bo obiskala vzhajajoča zvezda zahodnoafriške glasbe Dobet Gnahore, energična lyonska zasedba Mei Tei Sho in senegalski hiphoperji Daara J.
Zanzibarski taarab
Štirinajstčlanski zanzibarski orkester je bil ustanovljen leta 1958, da bi z glasbo prispeval svoj delež k takratnemu protikolonialnemu boju, pozneje pa je postal eden izmed neodvisnih nosilcev ohranjanja tamkajšnje glasbene kulture. Njihova glasba je žlahtna zlitina afriških, azijskih in bližnjevzhodnih vplivov, v desetletjih pa je orkester izoblikoval prepoznaven zvok zanzibarskega taaraba.
Posebna gostja Culture Musical Club bo 93-letna Bi Kidude Baraka, ki kot glasbena dedinja tradicije slavne Siti bint Sad, zanzibarske pevske zvezde iz dvajsetih let, velja za pravi muzej otoških glasbenih tradicij, je zapisal Zoran Pistotnik.
Dobet Gnahore je zrasla ob očetu Boniju Gnahoreju, tolkalcu in vodilnem raziskovalcu glasbene tradicije bete na Slonokoščeni obali, a tudi osrednji osebnosti združenja Ki Yi Mbock. Iz tega združenja, ki se je osredotočalo na ljudsko izročilo, je Dobet črpala znanje. Pozneje je v Parizu plesala, pesnila in se učila igranja tolkal. Ob njej bodo v Ljubljani nastopili Colin Laroche de Feline (kitara, glas), Laurent Rigaud (tolkala, balafon) in Nabil Mehrezy (glas, kitara).
Lyonski bend Mei Tei Sho nadaljuje tisto tradicijo Druge godbe, ki slovenski javnosti predstavlja talentirane, a v svetu še ne uveljavljene skupine. Mei Tei Sho vedo, da je le ambicioznost tista, ki jim lahko v poplavi novih, nastajajočih in svobodomiselnih skupin pomaga pri uspehu. Band ideje črpa iz jazza, afriških godb, ozira se k Balkanu, klubski plesni sceni in rocku. Mei Tei Sho, za katere v Franciji pravijo, da so po 14 studijskih albumih glasbeno dozoreli, sami svojo glasbo označujejo kot afrojunglejazz. V zasedbi Germain Samba (bobni), Boris Kulenovic (bas), Kostia Delaunay (kitara), Jacques Ponthus (saksofon) in Jean Gomis (glas).
Senegalski trio Daara J, letošnji nagrajenci Radia BBC 3 za najboljšo afriško skupino, ima za sabo več kot desetletje ustvarjanja in tri albume, med katerimi pa je predvsem zadnji, Boomerang, deležen številnih pohval kritikov tako iz svetovnih godb kot tudi hiphopa. Socialno angažirana francoska besedila so pospremljena z zlitjem reggaeja, soula, funka, kubanskih muzik in afro melodij, vse skupaj pa je nadgrajeno s prepričljivim, optimističnim duhom Afrike, je o triu zapisal Boštjan Napotnik. Daara J so Faada Freddy (Abdou Fatha Seck, MC), Lord Aladji Man (El Hadj Mansour Jacques Sagna) in N'Dongo D (Mamadou Lamine Seck).