Iz ljubljanskega kliničnega centra so sporočili, da od danes in do nadaljnjega ukinjajo vse obiske. Narašča namreč število bolnikov z akutnimi respiratornimi okužbami in gripo, s prepovedjo obiskov pa v UKC Ljubljana želijo preprečiti prenos okužb in širjenje gripe na hospitalizirane bolnike.
Določena omejitev obiskov je sicer veljala že od prejšnjega tedna, a po besedah Tatjane Mrvič s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja se obiskovalci omejitev niso držali. Zato so bili omejitev na eno zdravo osebo primorani zaostriti.
Gripa v vseh slovenskih regijah
Število obolelih zaradi akutnih okužb dihal in gripe se sicer povečuje v vseh starostnih skupinah, najbolj izrazito pri predšolskih otrocih in osnovnošolcih. Gripa je prisotna v vseh slovenskih regijah, prevladujejo pa virusi influence A, dodatne virološke analize virusov influence A so pokazale, da je v Sloveniji bistveno več virusa nove oz. pandemske gripe (80 odstotkov) kot podtipa AH3N2 (20 odstotkov).
Močno je prisoten tudi respiratorni sincicijski virus, ki je najpogostejši povzročitelj okužb dihal pri majhnih otrocih. Pojavljajo se še adenovirusi in rinovirusi ter v manjši meri drugi respiratorni virusi, je razložila Mrvičeva.
Sicer pa obe okužbi lahko potekata težko in z zapleti, je dejala in dodala, da zaradi zapletov pri gripi smrtnih primerov letos še ni bilo.
Prepoved tudi v ljubljanski porodnišnici in pediatrični kliniki
Prepoved obiskov velja tudi v pediatrični kliniki, na obisk pa lahko pride le eden od staršev, ki je zdrav. Tudi v porodnišnico lahko na obisk pride le oče, ki je zdrav.
Zdravnica Tanja Premru - Sršen je pojasnila, da nosečnice in novorojenci sodijo v ogroženo skupino, bolezni pa pri njih lahko potekajo težje kot pri ostalih odraslih, ker so pogostejši zapleti. V primeru zapleta je pri nosečnicah in novorojenčkih tudi višja smrtnost. Zato so v porodnišnici primerno urejeni obiski zaradi varnostni nosečnic in novorojenčkov.
Premru - Sršenova tako naproša vse nosečnice, ki zbolijo z znaki gripe ali respiratornih bolezni, naj se oglasijo pri svojem osebnem zdravniku. Ta jih bo nato napotil k ustreznemu zdravniku. "Če nosečnica, ki kaže znake gripe, vseeno pride v porodnišnico, bomo vseeno poskrbeli, da ne bo prišlo do širjenja okužbe na ostale nosečnice in novorojence," je pojasnila.
Do zdaj so imeli primer nosečnice z gripo, novorojenčka z gripo pa ne. Ker bolna nosečnica ni imela težav z nosečnostjo, so jo napotili na infekcijsko kliniko.
Virus gripe se na predmetih obdrži 48 ur
Virus gripe se prenaša že dan, preden izbruhnejo prvi znaki bolezni. Zaščititi moramo sebe in druge, pravijo zdravniki.
"Če kihnemo, tisti kihljaj ulovimo v robec in ga odvržemo ali ga ulovimo v nadlaket, ker se obleke nihče ne dotika," pojasnjuje Viktorija Tomič s klinike Golnik.
Največ okužb prenašamo z rokami. "Ko gremo do bolnika in od njega, si moramo roke temeljito umiti s primerno toplo vodo. In jih umivati vsaj dve minuti, saj drugače ni dovolj učinkovito," pravi Tomičeva. Virusi se na rokah obdržijo do 15 minut, na predmetih celo dva dni. "Površine, predvsem kljuke in tudi mobitele, ki jih stalno mečkamo po rokah, je treba občasno obrisati, razkužiti, umiti."
Če zbolimo, svetujejo na IVZ, se je najbolje zdraviti doma, ne da zahajamo bolni med ljudi. Predvsem virus gripe je zelo nalezljiv, zato zdravniki še vedno kot najbolj učinkovito zaščito priporočajo cepljenje.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.